Grudzień w ogrodzie, kalendarz ogrodnika
Grudzień w ogrodzie, kalendarz ogrodnika. Zima rozgościła się w ogrodach na dobre. ☃ Zapraszam więc na garść zimowych ogrodniczych informacji w kolejnym odcinku z cyklu „Tydzień w Ogrodzie”.
„Barbara po lodzie, święta po wodzie.” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”…
… grudniowym śniegiem, który oprószył większą część naszego kraju. Ośnieżone ogrody zamieniają się wtedy w bajkową krainę. Ponadto, puszysta warstwa śniegu stanowi dodatkowe zabezpieczenie dla roślin w ogrodzie. Problemem staje się on jedynie wtedy, gdy jest ciężki i mokry, ponieważ może deformować, a czasami nawet uszkadzać i łamać delikatniejsze lub kolumnowe okazy. Pamiętajmy więc w takim wypadku jego strząsaniu. Nie zapominajmy też o odśnieżaniu ścieżek, chodników i podjazdów. W tym celu przyda nam się o tej porze szeroka łopata do śniegu i jego odgarniania.
Warto przypomnieć również, że zimową porą ograniczamy chodzenie po trawniku do minimum zarówno wtedy, gdy jest pokryty śniegiem, jak również wtedy gdy jest zmrożony lub pokryty szronem. Źdźbła traw o tej porze nie są elastyczne lecz kruche i pod wpływem ciężaru naszego ciała będą się łamać. Może być to powodem powstawania potem pleśni śniegowej. Ponadto, tak uszkodzona darń wiosną będzie potrzebować więcej czasu, żeby się zregenerować. Jeżeli to możliwe, warto jej tego oszczędzić, chociaż zaśnieżony krajobraz i trawnik bardzo zachęca do zabawy i lepienia bałwana.
Szóstego grudnia obchodzimy Mikołajki, a także Dzień Anioła. Dookoła już czuć, że coraz bliżej święta. To czas, kiedy warto pomyśleć o bożonarodzeniowych dekoracjach w domu i w ogrodzie. Same Święta mijają bardzo szybko, warto więc cieszyć się również przedświątecznymi przygotowaniami i zadbać o przyjemny, radosny i klimatyczny nastrój, w czym z pewnością pomogą własnoręcznie przygotowane roślinne dekoracje. Warto wybrać się na spacer po ogrodzie i zebrać to, co może okazać się przydatne.
Na naszym kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ już w tym tygodniu pojawią się filmy o bożonarodzeniowych roślinnych dekoracjach. Przykładowo, na drzwiach możemy powiesić świąteczny wieniec z gałązek roślin iglastych czy zimozielonych roślin liściastych. Zatem kto w ogrodzie ma takie rośliny, np. świerk, jodłę, sosnę lub żywotnika, mahonię, ostrokrzew lub bluszcz, może zebrać gałązki i stworzyć wymyślony przez siebie stroik. Wystarczy tylko trochę fantazji. A dla inspiracji zapraszamy do oglądania naszych kolejnych grudniowych filmów.
Warzywniki w ogrodzie czekają na wiosnę, tymczasem w domu, w doniczkach z ziemią lub nawet w wodzie możemy pędzić cebulę na świeży szczypior. Im mniejsze cebulki posadzimy, tym delikatniejszy ten szczypior będzie. W ten sam sposób uprawiać możemy też czosnek, który da nam szczypior czosnkowy. Jeżeli założyliśmy już domowy mini warzywnik ze świeżą zieleniną lub zielnik z ziołami, sprawdźmy, czy nie pojawiły się tam szkodniki, np. mszyce, zwłaszcza jeżeli rośliny wcześniej przynieśliśmy z ogrodu.
Nie zapominajmy też o kiełkach, niezwykle zdrowych, pełnych witamin i minerałów, które zimą przydadzą się każdemu. Możemy je regularnie wysiewać w kiełkownicach, słoikach lub innych pojemnikach i uprawiać przez całą zimę. Do wyboru jest szereg gatunków roślin i każdy jest w stanie znaleźć wśród nich swoje ulubione. Mogą to być np. kiełki rzodkiewki, lucerny, rzeżuchy, brokułu, buraka, soczewicy czy cebuli lub pora i wielu innych warzyw lub ziół.
Gdy spadnie śnieg i jest wyjątkowo mroźnie, warto pomyśleć o naszych skrzydlatych przyjaciołach i założyć ptasią stołówkę. Szczególnie podczas takiej pogody, ptakom trudniej jest znaleźć pożywienie. Jeżeli zadomowią się u nas w ogrodzie, pomogą nam potem, np. w walce ze szkodnikami wiosną i latem.
Ale do wiosny jeszcze daleko. Na razie cieszmy się urokiem zimy. Wspaniałego tygodnia! Na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/