Oleander

Oleander – Dziś w programie „Ogród od A do Z” pora na literę O.

Oleander jest symbolem śródziemnomorskiej flory. Rozbudza wakacyjne wspomnienia i wprowadza południowy klimat. Coraz częściej uprawiamy go więc w donicach w naszych ogrodach lub mieszkaniach.

Jest to krzew lub drzewo o wzniesionym pokroju, często o kilku pniach. Z pierwotnych form kwitnących na biało i różowo wyhodowano odmiany kwitnące także w innych barwach, m.in. łososiowej, żółtej czy purpurowej. Kwiaty te mogą być pojedyncze, pełne lub półpełne.

W maju oleandry wystawiamy na balkony lub tarasy. Po aklimatyzacji ustawiamy je w pełnym słońcu, tam gdzie będą miały dużo ciepła. Przed zimą najlepiej znaleźć dla nich jasną, przewiewną kwaterę o temperaturze 5-10 st. Celsjusza. Od kwietnia do końca września rośliny te regularnie nawozimy.

Warto pamiętać, że oleander kwitnie obficie jedynie podczas ciepłego lata. W chłodnych i deszczowych sezonach nie rozwija pąków. W związku z tym, że wspaniale czuje się w słońcu musimy szczególną uwagę przykładać do jego podlewania. Często przyczyną słabego wzrostu i słabego kwitnienia jest nadmierne przesuszenie oleandra.

Nie powinniśmy usuwać starych kwiatostanów, gdyż to właśnie one wytwarzają wiosną nowe pąki. Przy zabiegach pielęgnacyjnych i podczas pobierania sadzonek warto obchodzić się z oleandrem ostrożnie, ponieważ jest to roślina trująca. Przycinanie, jeżeli jest konieczne przeprowadzamy wiosną.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/