Jakie kwiaty można wysiać w marcu na rabatę?

Jakie kwiaty można wysiać w marcu na rabatę? 🌼 To temat dzisiejszego filmu z cyklu „Ogród Ozdobny”. Zapraszam! 🌼🌼🌼

Kwiaty jednoroczne wracają do łask w naszych ogrodach. Są to rośliny niezwykle łatwe w uprawie, zwłaszcza, jeżeli nie musimy przygotowywać wcześniejszej rozsady, lecz możemy ich nasiona umieścić od razu na rabacie, gdzie mają potem rosnąć. A do gatunków, po które możemy sięgnąć w pierwszej kolejności można zaliczyć m.in. groszek pachnący, smagliczkę nadmorską, ostróżkę, chabry, nagietki, maczka kalifornijskiego, gipsówkę letnią, czarnuszkę, wilce, rezedę wonną czy niektóre odmiany słoneczników.

W marcu bywa jeszcze chłodno, ale te rośliny wytrzymają niewielkie przymrozki, nawet po wykiełkowaniu. Znacznie więcej roślin jednorocznych wysiewa się na rozsady lub do gruntu w kwietniu i maju. Do ich tematu jeszcze wrócimy na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ. Tymczasem pora skupić się nieco na wcześniejszych, marcowych kwiatowych wysiewach na rabatach i w zewnętrznych donicach.

Z ich wysiewem należy poczekać, aż ziemia zupełnie rozmarznie, trochę się  ogrzeje po zimie i obeschnie. W cieplejszych rejonach naszego kraju będzie to zatem połowa marca, a w innych koniec miesiąca. Zanim zaczniemy wysiewać nasze kwiaty warto zadbać o to, aby gleba na rabacie była dokładnie odchwaszczona. Większość jednorocznych roślin kwitnących dobrze rośnie w próchnicznej, przepuszczalnej i średnio wilgotnej glebie. Ale generalnie nie są to rośliny wymagające.

Ich nasiona możemy wysiewać w rzędach lub rzutowo w grupach. Warto sobie wyznaczyć miejsca i wyższe kwiaty wysiewać z tyłu rabaty, a niższe  z przodu. Kwiaty letnie mogą być też wypełnieniem rabat, na których rosną rośliny cebulowe lub byliny. Z czasem zamaskują usychające i żółknące liście tulipanów, narcyzów czy krokusów, które powinny samoistnie uschnąć, żeby odżywić pozostawione w ziemi cebule, które zakwitną w kolejnym roku.

Gdy siewki świeżo wysianych roślin osiągną mniej więcej 2 cm wysokości i rosną zbyt gęsto, możemy przeprowadzić przerywkę, pozostawiając te najsilniejsze lub przesadzając część w inne miejsce, ale generalnie nie jest to zabieg konieczny. Rośliny te same zrobią sobie selekcję i silniejsze zagłuszą słabsze.

Wysiewając rzutowo kwitnące rośliny jednoroczne możemy stworzyć sobie piękną kwietną łąkę ulubionych gatunków. Jeżeli wolimy bardziej uporządkowane rabaty, w których rośliny rosną pogrupowane według gatunków, możemy wspomóc się wysiewem w pierwszej kolejności do donic. Ta metoda sprawdzi się także wtedy, gdy na początku wiosny nie mamy jeszcze miejsca na rabacie, ale zwolni się ono nieco później, np. po wykopaniu roślin cebulowych, które już przekwitły, wtedy w ich miejsce będziemy mogli przesadzić sadzonki roślin wysianych w marcu.

Z resztą wiele z tych gatunków nadaje się także do uprawy w donicach. I w tych donicach mogą rosnąć i kwitnąć latem. Możemy je ustawić na tarasie lub w wybranych miejscach w ogrodzie, jeżeli nie mamy dla nich miejsca na rabacie, a chcemy uprawiać groszek pachnący, gipsówkę letnią czy niskie odmiany słoneczników. Doskonale sprawdzą się np. ustawione w warzywniku, gdzie będą wabikiem przyciągającym pszczoły i inne pożyteczne owady zapylające.

W donicach możemy wysiewać np. groszek pachnący, jego karłowe odmiany. Są bowiem odmiany tej rośliny, które dorastają do dwóch-dwóch i pół metra i muszą być poprowadzone przy podporach, pergolach lub płotach, ale są też takie, których pędy nie przekraczają długości pół metra. Groszek pachnący jak sama nazwa wskazuje ma prześliczne, urokliwe i pachnące kwiaty, które możemy też ścinać do letnich bukietów. Pojawiło się wiele nowych odmian tej rośliny, m.in. o kwiatach w kolorze różowym, niebieskim, czerwonym, różowym, fioletowym, łososiowym, a także o kwiatach dwubarwnych. Jest z czego wybierać.

Na uwagę zasługuje także nagietek. To zarówno kwiat jak i zioło. Jest to kwiat jadalny, a także ma szerokie zastosowanie w kosmetyce, może zatem przydać się paniom w domowym SPA. Nagietki najczęściej mają kolor żółty i pomarańczowy, ale można też spotkać odmiany kremowe, mogą być one pojedyncze lub pełne. Odmiany pełne zakwitają nieco później. W warzywnikach pełnią rolę rośliny wabiącej mszyce. Szkodniki te w pierwszej kolejności będą atakować nagietki, omijając w ten sposób nasze uprawy warzywne.

Chabry, czarnuszka, smagliczka czy ostróżka, a także inne kwiaty jednoroczne nadadzą naszej rabacie, tarasowi lub balkonowi wesołego, lekkiego a nawet wiejskiego charakteru. Ponadto warto pamiętać, że są to najczęściej rośliny miododajne, tym samym idealne dla pszczół, trzmieli i motyli.

Zapraszam do oglądania kolejnych filmów z cyklu „Ogród Ozdobny” oraz pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/