Wysiew kwiatów w kwietniu? Jakie kwiaty możemy wysiać?

Wysiew kwiatów w kwietniu? – Kwiecień już swoją nazwą zobowiązuje nas do myślenia o kwiatach. Jest to miesiąc, w którym już naprawdę trzeba wziąć się do pracy, jeżeli chcemy mieć ukwiecone ogrody kwiatami jednorocznymi. Część z nich uprawia się z rozsady, część siejemy wprost do gruntu. Zacznijmy zatem od rozsad.

O tym jak wysiewać rośliny a rozsady już mówiliśmy na naszym kanale, między innymi miesiąc temu przy okazji tematu kwiatów wysiewanych w marcu. Zatem teraz przejdźmy już do konkretnych przykładów gatunków, które czekają teraz na to by trafić do doniczek, wielodoniczek lub plastikowych pojemników.

W kwietniu wysiewamy na rozsady przykładowo takie rośliny kwitnące jak: aksamitka, aster, celozja, cynia, dziwaczek, floks, goździk, kocanka ogrodowa, lak pospolity, lewkonia, lwia paszcza, tunbergia, ubiorek, uczep, zatrwian, złocień, czyli chryzantema.

Część z nich została krótko opisana miesiąc temu. Dziś kilka słów o chryzantemach. Wyróżnia się ok. 200 różnych gatunków jednorocznych lub wieloletnich tych roślin. Jest więc z czego wybierać. W ogrodach najczęściej uprawia się takie gatunki jak: złocień trójbarwny, złocień polny i złocień wieńcowy. Kwiaty mogą mieć różne barwy i kształt kwiatów, np. kwiaty złocienia polnego przypominają duże polne rumianki. Wszystkie będą rosły niemal w każdej glebie, ale najładniej kwitną w słońcu, w ziemi o przepuszczalnej strukturze, żyznej i dość wilgotnej.

I przypomnienie odnośnie aksamitek. Jeżeli nie zdążymy lub nie chcemy przygotowywać ich rozsady, możliwy jest siew tych roślin bezpośrednio do gruntu, ale dopiero, gdy minie ryzyko przymrozków, czyli zazwyczaj w drugiej połowie maja.

Rozsady roślin ustawiamy w miejscu jasnym, większość z nich bez problemu wykiełkuje w temperaturze 16-20 stopni Celsjusza.  Przez cały okres kiełkowania i wzrostu siewek utrzymujemy stałą wilgotność podłoża. Nie powinno ono przesychać ani być zbyt mokre. W ciepłe dni hartujemy je, wystawiając na balkon lub taras, najpierw w zacienione miejsce, stopniowo przyzwyczajając je do słońca i wiatru. Sadzimy je w gruncie lub w donicach, gdy nastaną ciepłe majowe dni.

I przechodzimy do gatunków, które w kwietniu wysiewamy bezpośrednio na rabaty lub d donic ustawionych na zewnątrz. Są to m.in. takie rośliny kwitnące jak: chaber, dimorfoteka, gipsówka, godecja, groszek pachnący, klarkia, kosmos, maciejka, mak, nachyłek, nasturcja, nemezja, nagietek, powój, pozłotka, smagliczka nadmorska, słonecznik, suchołuska, wilec.

To kilka przykładów wyżej wymienionych roślin.

Słonecznik jest wszystkim doskonale znany, należy do roślin letnich o największej średnicy kwiatu, sięgającej nawet 50 cm. Możemy go wysiewać pojedynczo lub w grupach, najlepiej w drugiej połowie miesiąca, gdy gleba już się ociepli. Dostępne są nasiona odmian wysokich, jak i karłowych, w różnych barwach. Płatki słonecznika mogą mieć kolor żółty, pomarańczowy, różowy, czerwony lub brązowy. Najlepiej rośliny te rosną w słońcu, w podłożu bogatym w składniki odżywcze.

Maciejka, to roślina, która zachwyca nie swoim wyglądem, ale swoim zapachem, który unosi się wieczorami w jej pobliżu.  Dlatego warto ją wysiać w pobliżu miejsc, gdzie relaksujemy się latem w późnych godzinach. Kwiaty maciejki są niepozorne, delikatne, niebiesko-fioletowe, w dzień zazwyczaj zamknięte. Otwierają się dopiero wieczorami. Maciejkę możemy siać wprost do gruntu lub do donic balkonowych lub tarasowych. Nie powtarza ona kwitnienia, więc dobrze jest wysiać ją kilka razy np. w 2-tygodniowych odstępach.

Kosmos czyli onętek to wysoka roślina dorasta nawet do 1 m wysokości, chociaż są też odmiany karłowe o wysokości ok. 40 cm. Kwiaty mogą mieć kolor biały, różowy lub purpurowy, a także pomarańczowy czy brązowy, mogą być pojedyncze lub pełne. Z przekwitłych roślin bez problemu możemy zebrać nasiona, które będziemy mogli wysiać w kolejnych latach.

Nasturcję możemy wysiewać pod koniec kwietnia w ciepłych rejonach naszego kraju. W chłodniejszych rejonach lub w chłodniejszych latach lepiej wstrzymać się z tym do maja.  Jest to roślina, której kwiaty są jadalne. Możemy wysiewać odmiany pnące, dorastające nawet do 2 metrów lub odmiany karłowe, tworzące kępy dorastające do 40 cm wysokości. Najbardziej znane są nasturcje pomarańczowe, ale są też dostępne odmiany o kwiatach różowych, kremowych czy brązowych. Podobnie jak groszek pachnący możemy je siać przy płotach, altanach czy pergolach, a także w wysokich lub wiszących donicach.

Dzięki kwiatom jednorocznym nasz ogród lub taras czy balkon, każdego roku może wyglądać inaczej. A obserwowanie jak z niewielkiego nasionka wyrasta cudownie kwitnąca roślina jest czystą przyjemnością.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/