Jakie warzywa można uprawiać na balkonie?

Jakie warzywa można uprawiać na balkonie? ? O tym jest dzisiejszy odcinek z cyklu „Balkony i Tarasy”. ? Zapraszam!

Rzodkiewki to najłatwiejsze do uprawy i najszybciej rosnące warzywa, niektóre można zbierać już po 3 tygodniach od wysiewu. A wysiewa się je wczesną wiosną od marca do maja na przedplon i pod koniec lata od sierpnia do października na jesienny zbiór. W donicach możemy rzodkiewkę wysiać rzutowo. Wyrośnie praktycznie w każdej glebie.

Do uprawy w skrzynkach balkonowych i innych pojemnikach doskonale nadaje się też sałata. Tym bardziej, że do wyboru mamy mnóstwo odmian, które są nie tylko jadalne, ale również bardzo dekoracyjne. Wysiewa się ją, tak samo jak rzodkiewki, wczesną wiosną i pod koniec lata, bezpośrednio do wybranych dla niej donic lub na wcześniejszą rozsadę, którą potem przesadzimy tak, gdzie chcemy ją uprawiać. Na balkonie lub tarasie możemy nawet uprawiać sałatę kupioną w doniczce w markecie spożywczym.

Innym warzywem liściowym, które z powodzeniem możemy wysiewać w donicach jest szpinak. Możemy go potem zbierać w miarę potrzeby, również w fazie młodych liści. Szpinak to kolejne warzywo, jakie uprawiamy od wczesnej wiosny do czerwca, kiedy zazwyczaj kończymy już jego zbiory, a także jesienią, na tzw. poplony.

Wiosną w balkonowych i tarasowych donicach możemy posadzić niewielkie cebule, które po miesiącu lub dwóch będziemy mogli zbierać wspaniały szczypior. Po co mamy wiosną kupować w sklepach cebulę dymkę ze szczypiorem, jeżeli sami możemy ją sobie wyhodować na własnym balkonie lub tarasie, naprawdę niewielkim kosztem i niewielkim nakładem pracy.

Bo wszystkie wymienione wcześniej rośliny są niezwykle łatwe w uprawie. Po wysianiu lub posadzeniu, wystarczy pamiętać o podlewaniu i ewentualnym nawiezieniu, jeżeli wybrane dla nich doniczki są naprawdę małe, że cieszyć się smakiem swoich własnych balkonowych wiosennych warzyw. A gdy je już zbierzemy, możemy przejść do uprawy warzyw letnich.

Do których zaliczyć możemy m.in. pomidory. Do wyboru mamy mnóstwo odmian tych warzyw, z których na balkony i tarasy polecane są zwłaszcza pomidory karłowe, koktajlowe lub wielkoowocowe. Mogą mieć one przy tym różne kolory i kształty owoców. Jeżeli mamy czas, ochotę i miejsce, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w donicach uprawiać także odmiany pomidorów wysokich, ale one potrzebują już nieco więcej uwagi i nieco więcej miejsca.

Mniej wymagająca pod tym względem jest papryka, jej uprawa pojemnikowa jest naprawdę udana i to zarówno jeżeli chodzi o odmiany papryki słodkiej, jak i papryki ostrej. Aczkolwiek ostra papryka jest szczególnie wdzięczna. Posadzona w donicy plonuje bardzo dobrze i dodatkowo jest to bardzo dekoracyjna roślina, najpierw ślicznie kwitnąca, potem kolorowo owocująca, aż do pierwszych mrozów. Paprykę może uprawiać naprawdę każdy, ponieważ są dostępne odmiany karłowe, dorastające do 30-40 cm wysokości. Są one często dostępne w sklepach ogrodniczych jesienią, jako rośliny ozdobne. Jeżeli wysiejemy je sobie wiosną, będziemy je mieli do ozdoby i spożycia przez całe lato i jesień.

W balkonowej uprawie roślin użytkowych nie sposób nie wspomnieć także o ziołach. One doskonale czują się i rosną w donicach. A to jakie zioła uprawiać, zależy już tylko od naszych upodobań kulinarnych.

Jeżeli mamy więcej miejsca na balkonie lub tarasie, które chcielibyśmy zagospodarować pod uprawę warzyw, to w większych pojemnikach lub na podwyższanych grządkach możemy wysiewać już naprawdę wiele, wiele roślin. Oprócz tych, o których wspomniałam już wcześniej, możemy sięgnąć także po nasiona groszku cukrowego lub bobu wczesną wiosną i fasolki szparagowej latem.

Wysiany w drugiej połowie marca bób lub groszek cukrowy na słonecznym tarasie lub balkonie będzie gotowy do zbioru pod koniec maja lub w czerwcu. A fasolka szparagowa wysiana w maju lub czerwcu będzie gotowa do zbioru po mniej więcej dwóch miesiącach od wysiewu. W uprawie doniczkowej lepiej jest wybrać odmiany karłowe fasolki, tyczne wymagają znacznie więcej przestrzeni. Z takiej wielkości donicy możemy liczyć na cztery lub 5 zbiorów, które wystarczą na jarzynkę do obiadu dla 4 osób.

Z warzyw kapustnych, w doniczce najlepiej będzie rosła kalarepa. Ma ona dość płytki system korzeniowy i jeżeli ziemia w pojemniku będzie dostatecznie żyzna lub będziemy pamiętać o późniejszym nawożeniu, to kalarepowe plony mogą być naprawdę duże. A pamiętać należy, że w przypadku kalarepy spożywać możemy nie tylko charakterystyczne zgrubienie łodygi, ale także liście.

W większych donicach z powodzeniem możemy też uprawiać bakłażany. Zwłaszcza na słonecznych balkonach lub tarasach będą się one czuły doskonale. W większej skrzynce możemy je nawet sadzić po kilka sztuk. Nie są to rośliny wymagające, warto spróbować.  Bakłażany, czyli oberżynę, możemy wysiewać na rozsady w marcu. Często w maju w sklepach, centrach ogrodniczych lub na targowiskach są do kupienia także gotowe sadzonki, nie tylko bakłażanów, ale także innych roślin: pomidorów, papryki, selera, pora czy sałaty. W dużych donicach, np. 100 litrowych i na podwyższanych grządkach możemy uprawiać je wszystkie.

Mając więcej miejsca możemy się też pokusić o doniczkową uprawę ogórków, cukinii lub nawet melonów lub arbuzów. Wszystko się uda, jeżeli pojemnik będzie miał wielkość minimum 20l i będziemy pamiętać o systematycznym podlewaniu oraz nawożeniu w trakcie sezonu. Zatem to rośliny bardziej wymagające, ale rzodkiewki, sałatę, pomidory, paprykę czy cebulę na szczypior lub koper uprawiać może naprawdę każdy.

Tak samo jak słodkie truskawki i poziomki. I tym słodkim akcentem kończymy dzisiejszy odcinek. Zapraszam do oglądania kolejnych filmów z cyklu „Balkony i Tarasy” oraz pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/