Rośliny na balkon – inspiracje

Rośliny na balkon – inspiracje. Co będzie w tym roku rosnąć na Waszych balkonach lub tarasach? Jeżeli jeszcze nie wiecie lub jeszcze się wahacie, zerknijcie na dzisiejszy odcinek z cyklu „Balkony i Tarasy” z przeglądem roślin, które możemy sadzić w donicach wiosną, latem i jesienią. Zapraszam!

Gdy tylko minie czas silnych mrozów, najczęściej w marcu, możemy sięgnąć po pierwsze rośliny kwitnące, które udekorują nasz balkon lub taras. Są to m.in. bratki, pierwiosnki, stokrotki, niezapominajki i przeróżne rośliny cebulowe, takie jak np. narcyzy, zwłaszcza żółte w wersji mini nazywane miniaturowymi żonkilami, a także hiacynty, szafirki czy tulipany. Wczesną wiosną w donicach możemy też sadzić żagwin, sasanki, goździki,  …

Rośliny te przydadzą nam się także w czasie Świąt Wielkanocnych. Udekorowane dodatkowo wierzbowymi kwitnącymi gałązkami, bukszpanem lub figurkami zajączków, kurczaków lub jajek staną się wspaniałą świąteczną ozdobą. Na kilka dni możemy ją wtedy wnieść do domu, a po Wielkanocy wynieść z powrotem na zewnątrz, żeby dalej kwitły w chłodniejszych warunkach, jakie te gatunki preferują.

Wszystkie one wytrzymują niewielkie, krótkotrwałe, nocne przymrozki, mniej więcej do -4 stopni Celsjusza i zazwyczaj kwitną one do maja lub czerwca.

A w maju lub w czerwcu, gdy minie już ryzyko nocnych przymrozków w sklepach ogrodniczych, kwiaciarniach i marketach, pojawia się kolejna grupa roślin, letnich gatunków, które mogą zdobić nasze balkony lub tarasy aż do pierwszych przymrozków. Najbardziej popularne są tu pelargonie i surfinie. Ale tak naprawdę wspaniale kwitnących roślin, po które możemy sięgnąć tworząc roślinne kompozycje jest znacznie, znacznie więcej. Ogranicza nas jedynie wyobraźnia i własne upodobania oraz często powierzchnia, jaką możemy zagospodarować wybranymi na sadzeniami.

Rośliny dobieramy bowiem do warunków, jakie panują na naszym balkonie lub tarasie, a także do donic jakie już często posiadamy. Warto zwrócić uwagę, czy nasze roślinne aranżacje będą rosły w cieniu czy w słońcu, czy będą posadzone w dużych stojących pojemnikach czy może w niewielkich i wiszących.

W wiszących pojemnikach możemy uprawiać m.in. takie gatunki jak pelargonie bluszczolistne i mieszańcowe, przewieszające się przez doniczkę, surfinie i inne petunie o dłuższych zwisających kwitnących pędach, w tym supertunie vista i drobnokwiatowe calibrachoa, a także lobelie, smagliczkę nadmorską i bakopę suterę oraz fuksje i begonie, które również występują w odmianach przewieszających się.

Na zacienionych balkonach i tarasach możemy sadzić właśnie begonie i fuksje oraz niecierpki, chociaż pojawiły się na rynku i takie gatunki niecierpków, które wytrzymają także w słońcu.

Na słonecznych stanowiskach dobrze będzie rosła większość gatunków, m.in. nasze ulubione pelargonie, żelazne damy naszych balkonów, które obecnie występują już w tylu kolorach i formach, że chyba każdy wśród nich znajdzie coś dla siebie.

Słońce kochają też surfinie i pozostałe petunie, które nie ustępują kroku pelargoniom pod względem mnogości odmian, kolorów i kształtów kwiatów, od białych poprzez niemal wszystkie kolory tęczy do prawie czarnego włącznie.

Możemy te rośliny sadzić pojedynczo w donicach lub łączyć w większe grupy czy w nasadzenia wielogatunkowe m.in. z takimi roślinami jak osteospermum, czyli stokrotka afrykańska, niezwykle urokliwa, u których paleta barw kwiatów poszczególnych odmian sięga od bieli po ciemny fiolet, przez róż, kremową biel, świetlistą żółć i pomarańcz. Do ulubionych gatunków możemy też dosadzać urokliwe i często przepięknie pachnące różnokolorowe goździki lub mniejsze odmiany dalii, które mogą mieć kwiaty pojedyncze lub pełne i też występują w przeróżnych odmianach, a także begonie, które z roku na rok coraz bardziej zachwycają nowymi odmianami, a także wcześniej wspomniane fuksje czy niecierpki. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby poeksperymentować i pobawić się nieco w ogrodników i florystów, wykorzystując do tworzenia roślinnych aranżacji nieco mniej znane i popularne gatunki, takie jak np. gaura, uczep, kleoma, heliotrop, werbena, lantana, nemezja czy różne trawy ozdobne, nie tylko o liściach zielonych, ale także bordowych lub prawie czarnych.

Nie zawsze musimy kupować gotowe sadzonki, możemy też pokusić się o uprawę niektórych roślin od nasionka. Wysiewane rośliny możemy pozyskać z wcześniej przygotowanej rozsady lub z bezpośredniego wysiewu do wybranych dla nich pojemników. W ten sposób na balkonach lub tarasach możemy uprawiać np. nasturcję, która jest nie tylko ozdobna, ale także jadalna, aksamitki, które kwitną nieustannie aż do późnej jesieni, kocanki, nieśmiertelniki, które potem możemy ścinać do suchych bukietów, maciejkę i groszek pachnący, dzięki którym wieczorami będziemy mieli namiastkę aromaterapii przebywając w pobliżu tych pachnących roślin. A także wiele, wiele innych gatunków, nawet niewielkie słoneczniki.

Oprócz pięknie kwitnących okazów możemy też uprawiać rośliny ozdobne z liści, takie jak np. komarzyca, kocanka, dichondra, euphorbia, epomea, czyli słodki ziemniak, bluszcz czy bluszczyk kurdybanek. To gatunki przewieszające się, które wspaniale prezentują się zwłaszcza jako uzupełnienie kompozycji roślin kwitnących.

Osoby, które preferują rośliny ozdobne z liści, na pewno zwrócą uwagę na koleusy i żurawki oraz żuraweczki, których liście zachwycają mnogością barw i kształtów.

A to nie wszystko. Na balkonach i tarasach mogą zagościć także byliny i krzewy kwitnące, m.in. hortensje i róże oraz coraz bardziej popularne mandewille czy też dipladenie. Wielu z nas bardzo lubi rośliny śródziemnomorskie, które latem powinny być wystawiane na zewnątrz, są to m.in. takie gatunki jak: oleander, oliwka, kuflik cytrynowy, lawenda oraz cytrusy. Mogą one pozostać na balkonie lub tarasie do jesieni.

A jesienią możemy stworzyć kolejne nasadzenia z wykorzystaniem sezonowych roślin, z których najbardziej popularne są wrzosy. Wielu z nas nie wyobraża sobie bez nich jesiennych dekoracji. Ponadto w skrzynkach i donicach balkonowych lub tarasowych możemy sadzić pięknie kwitnące jesienią chryzantemy, w przeróżnych odmianach oraz astry, a także kapustę ozdobną lub mini papryczki. Do czasu, aż będziemy chcieli wprowadzić na balkon lub taras świąteczny, bożonarodzeniowy klimat, np. poprzez posadzenie iglastych roślin imitujących miniaturowe bądź większe choinki.

Część z tych roślin możemy przezimować, zarówno w przypadku letnich okazów jak i jesiennych. Po to by wiosną znów zaplanować sobie nową aranżację balkonu lub tarasu z ulubionymi roślinami.

I to wszystko na dziś. Życzę cudownie ukwieconych balkonów i tarasów. I zapraszam do oglądania kolejnych filmów z cyklu „Balkony i Tarasy” oraz pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/