Kalatea – roślina oczyszczająca powietrze
Kalatea – Egzotyczna kalatea to piękna roślina. A jej liście, w zależności od gatunku mogą przybierać różne barwy i kształty. Będzie ona tematem dzisiejszego odcinka. Zapraszam na „Dom pełen kwiatów”.
Rośliny domowe to zielone filtry. Kupując je w sklepach ogrodniczych coraz częściej znajdziemy w doniczkach informację, który gatunek będzie szczególnie pomocny w oczyszczaniu powietrza naszych domów i mieszkań. Kalatea jest zaliczana do tej grupy roślin. Oprócz tego, że w ciągu dnia pochłania dwutlenek węgla i wydziela tlen, to również pomaga pozbyć się innych szkodliwych substancji, do których zaliczamy m.in. formaldehyd, ksylen, benzen, substancje smoliste, a także odchody roztoczy i promieniowanie elektromagnetyczne.
Kalatea pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej, z klimatu tropikalnego, z lasów deszczowych. Żeby dobrze czuła się w naszym domu, musimy o tym pamiętać i próbować stworzyć jej takie warunki uprawy jakie ma w naturze.
Zarówno latem, jak i zimą roślina ta dobrze rośnie w temperaturze pokojowej. Najlepiej czuje się w ciepłych pomieszczeniach, gdzie termometry wskazują od 22-30 stopni Celsjusza. Kalatea nie toleruje bezpośredniego nasłonecznienia, należy więc zapewnić jej miejsce jasne, ale ze światłem rozproszonym lub miejsce półcieniste. To co sprawia najwięcej problemów podczas uprawy tej rośliny, to wilgotność powietrza. Musi być ona wysoka. Kalatea powinna być często zraszana, nawet codziennie. Zarówno powietrze w jej otoczeniu, jak i podłoże powinno być stale wilgotne. W przeciwnym wypadku na brzegach liści pojawiają się przesuszenia i plamy.
Rodzaj calathea liczy ok. 300 gatunków. Większość z nich uprawiana jest ze względu na bardzo dekoracyjne liście.
Kalatea „Flamestar” ma owalne liście, a uwagę przykuwa tworzący się na nich wzór. Jaśniejsze przebarwienia przypominają kształtem płomień. Kolor tych liści jest nieco jaśniejszy od innych gatunków.
Kalatea „Medallion” ma również owalne liście z ciekawym wzorem. Środek wypełniają białe pasma, ale brzeg pozostaje wyraźnie ciemnozielony. Spód liścia przybiera bordową barwę.
Kalatea „Ornata” jest wyjątkowa ze względu na kolor przebarwień liści. Różowe żyłki przepięknie kontrastują z ciemną zielenią.
Kalatea „Wavestar” ma łagodnie pofalowane, długie, wąskie liście, pokryte czerwono-brązowym meszkiem.
Polska nazwa kalatei to ostrzeszyn, a angielska nazwa to w tłumaczeniu „modląca się roślina”, ponieważ cechą charakterystyczną wszystkich odmian jest to, że na ogonkach liściowych mają tzw. poduszki stawowe, które pozwalają na szybkie zmiany położenia blaszki liściowej w stosunku do słońca. W dzień są one ułożone poziomo, a wieczorem ustawiają się pionowo, do góry, jak do modlitwy.
Kalatea może rosnąć w naszym mieszkaniu przez wiele lat. Jednak mniej więcej co 3 lata warto je odmłodzić, ponieważ stare okazy nie są już tak ładne jak młode.
Ostrzeszyn jest byliną, więc przy okazji przesadzania można ją podzielić i w ten sposób przeprowadzić im kurację odmładzającą. Nawożenie tej rośliny powinno być umiarkowane, w czasie wegetacyjnym zaleca się stosowanie połowy dawki nawozu. Oprócz suchego powietrza kalatei mogą także zaszkodzić duże wahania temperatury i przeciągi. Jeżeli jednak zapewnimy im odpowiednie, ciepłe miejsce i wysoką wilgotność powietrza, z pewnością odwdzięczy się bujnym wzrostem pięknych liści.
Ze względu na różnorodność gatunków kalatea sprawdzi się zarówno w klasycznych jak i nowoczesnych wnętrzach. Jej wyraziste liście są niezwykłą, egzotyczną ozdobą.
Na dziś to już wszystko. Do zobaczenia za tydzień, w kolejnym odcinku programu „Dom pełen kwiatów”.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/