Kalendarz ogrodnika – czerwiec w ogrodzie

Kalendarz ogrodnika – czerwiec w ogrodzie. Można się już w pełni cieszyć darami ogrodu, warzywami, owocami i widokiem pięknych kwiatów. Mimo to, cały czas jest jeszcze sporo zadań, które musimy lub możemy wykonać. O tych zadaniach na nadchodzący tydzień mówimy w dzisiejszym odcinku z cyklu „Tydzień w Ogrodzie”. Zapraszamy!

„Czerwiec się czerwieni, będzie dość w kieszeni”. Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”.

… widokiem truskawek, które czerwienią się w ogrodach. Rośliny te możemy uprawiać w gruncie, na podwyższanych grządkach, a także w donicach na balkonach lub tarasach. Ważne, żeby sadzić truskawki w podłożu, które szybko przesycha, ponieważ na tym etapie widać bardzo dobrze, że gdy te owoce mają zbyt wilgotno, to bardzo szybko atakowane są przez pleśń lub po prostu gniją. Na grządkach warto je wy ściółkować np. słomą. Nawet kilka truskawek zebranych codziennie wystarczy, żeby poprawić sobie humor ich pysznym smakiem.

W wielu ogrodach czerwienią przyciągają wzrok także róże, chociaż kwitną one także w innych wspaniałych barwach, m.in. bieli, różu, żółci czy pomarańczu w przeróżnych odcieniach. Nadszedł teraz ich czas w ogrodach. Możemy podziewać krzewy róży rabatowych, wielkokwiatowych, pnących czy okrywowych. Rośliny te towarzyszą człowiekowi już od setek lat, a mimo to producenci roślin co roku oferują nam nowe odmiany tych zjawiskowych krzewów.

Róże możemy uprawiać też w donicach na balkonach lub tarasach. Są specjalne odmiany, które nadają się do tego typu nasadzeń. Zawsze jednak krzewy te sadzimy w stosunkowo wysokich pojemnikach z uwagi na palowy system korzeniowy tych roślin. Pamiętajmy też, że róże w doniczkach potrzebują znacznie częstszego podlewania oraz dokarmiania, ponieważ ziemia tu szybciej przesycha i szybciej z jej ograniczonej ilości wyczerpują się składniki odżywcze. Ale nawet jeżeli nie mamy ogrodu lub miejsca w ogrodzie nie oznacza, że musimy zrezygnować z posiadania u siebie królowej kwiatów.

W czwartek 16 czerwca przypada święto Bożego Ciała. Przysłowie mówi, że „jaki dzień w Boże Ciało, takich dni potem niemało”. Miejmy zatem nadzieję, że pogoda w ten dzień dopisze.

W warzywnikach dbamy o regularne odchwaszczanie grządek i podlewanie upraw w czasie bezdeszczowej pogody. W przypadku czosnku ozimego warto usunąć zawiązujące się kwiatostany, chyba że chcemy mieć własny materiał siewny. Jeżeli jednak nam na nim nie zależy, lepiej jest odciąć zawiązujące się kwiaty, żeby rośliny nie traciły na to energii, a skupiły się na odżywieniu części podziemnej rośliny. Odcięte fragmenty jak najbardziej możemy wykorzystać w kuchni, w zastępstwie czosnku do aromatyzowania wybranych potraw.

Jeżeli nie przyjęły nam się sadzonki ogórków lub nie wykiełkowały rośliny dyniowate, które wysialiśmy w maju, możemy jeszcze sięgnąć po nasiona wybranych odmian i wysiać je na późniejszy zbiór. To ostatnia chwila, żeby wysiać ogórki gruntowe i różne odmiany cukinii. Nie jest jeszcze za późno, żeby wysiać patisony, ponieważ owoce tych roślin możemy spożywać również w młodej, niewyrośniętej formie. Pamiętajmy, że jadalne są także ich kwiaty. Warzywniki o tej porze pięknie się prezentują, często pełne kwiatów, m.in. bobu i groszku, a także wczesnej fasolki szparagowej, pomidorów i wczesnych ogórków. Sprawdzajmy regularnie czy nie pojawiły się na nich szkodniki lub objawy chorób.

Sprawdzajmy też w jakiej kondycji są nasze drzewa i krzewy owocowe, czy np. nie widać śladów żerowania szkodników. Na agreście mogą pojawić się gąsienice brzęczaka agrestowca, brzęczaka porzeczkowego lub piłecznicy agrestowej, które w bardzo szybkim tempie ogołacają gałęzie lub nawet całe niewielkie rośliny z liści. Jak tylko zauważymy ich obecność należy jak najszybciej je usunąć. Jeżeli jest ich niewiele lub mamy niewiele krzewów agrestu czy porzeczek, możemy to zrobić wyłapując je ręcznie. Jeżeli mamy większą plantację można wykonać oprysk np. ekologicznym preparatem przeznaczonym do walki z gąsienicami, w tym także gąsienicami ćmy bukszpanowej lub preparatem systemicznym, który wnika w głąb rośliny i wraz z jej sokami dociera do szkodników gryząco ssących. Pamiętajmy, aby zawsze kierować się instrukcją podaną na opakowaniu co do dawkowania i okresu karencji. Opryski zawsze przeprowadzamy w bezwietrzną pogodę, gdy jest pochmurnie, wcześnie rano lub późno wieczorem, kiedy nie ma w ogrodzie pożytecznych owadów latających.

I to wszystko na dziś. Życzymy cudownego tygodnia.  Na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/