Kalendarz ogrodnika – czerwiec w ogrodzie

Kalendarz ogrodnika – czerwiec w ogrodzie. W tym tygodniu powitamy kalendarzowe lato, bo letnią pogodę powitaliśmy już na dobre. 🌞 Na co należy zwrócić uwagę w nadchodzących dniach podczas pielęgnacji roślin? 🌻 Zapraszamy na kolejny odcinek z cyklu „Tydzień w Ogrodzie” już w letniej atmosferze. 🌞🌞🌞

„Na początku lata ranne grzmoty są zapowiedzią rychłej słoty”

Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”, w którym żegnamy wiosnę a witamy lato

… i przypominamy, że chcąc przedłużyć kwitnienie krzewów i bylin warto regularnie ogławiać te rośliny, tzn. obrywać lub obcinać przekwitnięte kwiaty lub kwiatostany. Dotyczy to zwłaszcza gatunków ponawiających kwitnienie, takich jak np. róże, ale nie tylko. Warto to robić także u roślin, które będą kwitły dopiero w przyszłym roku, jak np. piwonie, ze względu na walory estetyczne i zdrowotne.

21 czerwca to pierwszy dzień kalendarzowego lata. Najbardziej upalnej roku, podczas której wiele czasu poświęcamy podlewaniu, zwłaszcza warzywnika, obsadzonych donic i nowo posadzonych okazów, a także innych roślin w czasie upałów i bezdeszczowej pogody. Pamiętajmy też o pięknych hortensjach, które są wrażliwe na niedobory wody. W końcu ich łacińska nazwa brzmi ‚Hydrangea’, i pochodzi od słowa ‚hydrangeam’,co można przetłumaczyć jako pojemnik na wodę. W czasie upałów lub suszy, rośliny te zaczynają więdnąć. Należy więc regularnie sięgać po konewkę lub ogrodowy wąż ze zraszaczem, żeby wspomóc te krzewy.

Warto je także regularnie i dokładnie oglądać pod kątem występowania szkodników. W czerwcu szczególnie uważajmy na czerwce, które mogą pojawić się np. na hortensjach. Pokrywają wtedy  pędy, zarówno zdrewniałe, jak i młode zielone, a także liście od spodu. Przypominają kłębki waty. We wszystkich stadiach czerwce wysysają soki z naszych roślin osłabiając je i niszcząc. Owady te wydzielają także duże ilości spadzi, liście są od niej lepkie i podatne na ataki chorób grzybowych. Jeżeli je zauważymy, należy jak najszybciej się pozbyć. Gdy szkodników jest stosunkowo niewiele, można zrobić to mechanicznie i usunąć je ręcznie. Jeżeli jest ich większa ilość lub są w miejscach trudno dostępnych, np. wewnątrz krzewu, wtedy konieczne mogą okazać się opryski. Do wyboru mamy różne preparaty: o działaniu kontaktowym, o działaniu systemicznym i naturalne, na bazie oleju rydzowego. Preparaty kontaktowe i żołądkowe działają na roślinie powierzchniowo, a preparaty systemiczne wnikają do wnętrza rośliny, gdzie krążąc z sokami docierają do wszystkich tkanek, tym samym do wszystkich szkodników, bez względu na to, czy są one w stadium dorosłym czy larwalnym. Pamiętajmy, że wykonując jakiekolwiek opryski zawsze kierujmy się wskazówkami podanymi na opakowaniach. Uważajmy na pożyteczne owady w naszym ogrodzie.

23 czerwca przypada DZIEŃ OJCA. Z tej okazji wszystkim Ojcom składamy najwspanialsze życzenia! Zdrowia i wielu sukcesów. Może warto ten dzień spędzić w ogrodzie? W otoczeniu własnoręcznie ukształtowanej przyrody na pewno świętowanie będzie niezwykle udane.

24 czerwca to z kolei bardzo ważny dzień dla dzieci i młodzieży, bo to koniec roku szkolnego i początek wakacji. Wakacji, które można cudownie spędzić w ogrodzie lub na działce. Dzieciom czasami potrzeba naprawdę niewiele do cudownej zabawy na świeżym powietrzu. Może być to zraszacz na trawniku, piaskownica, własna grządka w warzywniku, a dla starszych – dobra książka.  Tak niewiele, a za razem aż tyle.

Dzieci kochają słoneczniki. Przypominamy więc, że to ostatni moment, żeby wysiać te wspaniałe rośliny. Zarówno odmiany użytkowe, które potem możemy łuskać i spożywać, są bardzo zdrowe, jak również odmiany ozdobne, które potem mogą się przydać do układania jesiennych bukietów. Jesiennych, ponieważ słoneczniki wysiane o tej porze zakwitną najprawdopodobniej dopiero we wrześniu lub październiku. Ale jesienią kwiaty w ogrodzie też są potrzebne.

W warzywnikach trwa czas zbiorów, między innymi sałaty, kalarepy, groszku cukrowego i buraków w formie botwiny. Już niedługo dojrzewać będzie jeszcze więcej roślin. Tym bardziej, że nawet spóźnialscy o tej porze mogą jeszcze założyć swój ogród użytkowy i wysiać np. ogórki na późny zbiór, warzywa kapustne, które dojrzeją jesienią, letnie odmiany rzodkiewek i sałaty, a także buraki, cukinie i patisony. Może uda się zdobyć jeszcze jakieś sadzonki pomidorów lub papryki, które możemy uprawiać nawet w donicach. Możliwości jest wiele, a chcieć to móc.

Życzymy zatem energii i pogody. Cudownego tygodnia! A na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” jak zawsze zapraszamy za tydzień.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/