Kalendarz ogrodnika na 15.07 – 21.07 – lipiec w ogrodzie
Lipiec w ogrodzie – „Gdy w lipcu słońce dopieka, burza niedaleka” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”.
Na rabatach bylinowych cały czas pięknie kwitną liliowce. W jednym miejscu mogą rosnąć przez wiele lat, a oferta odmian, które możemy nabyć, pod względem kształtów i kolorów kwiatów, jest naprawdę imponująca.
Lipiec w ogrodzie – Cudownie kwitną też rośliny w donicach na balkonach i tarasach. Latem wymagają one starannej pielęgnacji. Usuwamy przekwitłe kwiaty czy kwiatostany i dbamy o systematyczne podlewanie. Żeby rośliny bujnie kwitły ważne jest też regularne nawożenie. Składniki odżywcze z niewielkiej przestrzeni donic są wypłukiwane przez częste podlewanie lub w czasie deszczowych dni, musimy więc je uzupełniać.
Nadszedł już moment rozmnażania niektórych roślin uprawianych w pojemnikach. Możemy do nich zaliczyć również rośliny śródziemnomorskie. Szczególnie łatwo ukorzenia się oleander. Wystarczy pobrać sadzonki wierzchołkowe i umieścić je w słoiku z wodą lub bezpośrednio w podłożu, pamiętając o utrzymaniu jego wilgotności poprzez regularne podlewanie lub zraszanie.
Prysznic przyda się nie tylko naszym roślinom. Możemy postawić również dla nas ogrodowy prysznic na trawniku lub na tarasie. Przyda się on szczególnie tym osobom, które lubią oddawać się kąpielom słonecznym. A dzieciom może posłużyć do zabaw wodnych w zastępstwie basenu.
Lato jest sezonem jagód. Ze świeżo zebranych borówek, malin, jeżyn, agrestu czy porzeczek możemy wyczarować odświeżające napoje i desery. Nadwyżki przeznaczamy na przetwory, zwłaszcza na dżemy własnej roboty.
Lipiec w ogrodzie – W warzywnikach w dalszym ciągu na bieżąco zbieramy owoce naszej pracy. Do sałaty, marchwi, ogórków i cukinii dołącza już także fasolka szparagowa. W lipcu w dalszym ciągu możemy też wysiewać to pyszne warzywo, zarówno w gruncie jak i w donicach.
Na poplony możemy wysiewać też kapustę pekińską, buraki ćwikłowe, koper czy letnie gatunki sałaty. Ponadto sadzimy rozsadę jarmużu, kalafiora, kalarepy czy brokułów. Warzywa poplonowe nie mają lekko, początek ich wegetacji wypada akurat w porze największych upałów i suszy, dlatego rośliny na poplony musimy starannie i systematycznie podlewać. Dzięki temu możemy liczyć na późniejsze obfite plony.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/