Kiełki lucerny – uważane za najzdrowsze kiełki

Kiełki lucerny – uważane za najzdrowsze kiełki – Niewielu z nas zna lucernę jako dojrzałą już roślinę, a to dlatego, że nie zaliczamy jej do warzyw czy ziół, ale do roślin pastewnych. To jednak wcale nie powinno nas zniechęcać do spożywania kiełków lucerny, ponieważ są one uważane za jedne z najzdrowszych. W końcu z arabskiego „alfalfa” tłumaczy się jako „ojciec wszystkich posiłków” i przypisuje się im naprawdę niesamowitą ilość korzyści, którą może nam dać ich spożycie. Przygotujcie się na długą listę.

Kiełki lucerny zawierają enzymy trawienne, fitoestrogeny i bioflawonoidy, które działają w naszym organizmie odkażająco, przeciwzapalnie i wzmacniająco, m.in. na naczynia krwionośne. Ponadto kiełki te zawierają flawony, które wzmacniają naczynia włosowate, a także glukozydy i alkaloidy, które wspierają aktywność antybiotyczną, przeciwbakteryjną i wykazują właściwości przeciwzapalne. Są pełne witamin, soli mineralnych i mikroelementów, zawierają m.in. witaminę A, witaminy z grupy B, zwłaszcza B12, witaminy C, D, E,K oraz U, a także magnez, żelazo, potas i siarkę.

Kiełki lucerny działają detoksykacyjnie na wątrobę, ze względu na chlorofil są przydatne w leczeniu anemii, mają dużą zawartość błonnika – co nie jest charakterystyczne dla wszystkich kiełków, przeciwdziałają powstawaniu wrzodów. Jeżeli zjemy je przed posiłkiem, to zwiększy się aktywność naszego układu trawiennego, co pozytywnie wpłynie na nasz apetyt i trawienie kolejnego dania. Kiełki te zawierają też naturalne fluorki, więc wzmacniają też zęby.

Według tradycyjnej medycyny chińskiej wpływają także na usuwanie wody z organizmu i zmniejszenie obrzęków, ułatwiają wypróżnianie, a nawet traktowane były jako pomoc w usuwaniu kamieni nerkowych. Podobno docierają i odżywiają najgłębsze warstwy organizmu, w tym właśnie nerki i jelita. Pomagają na zmęczenie i nadkwasotę żołądka.

Osobiście potwierdzić mogę na pewno, że gdy na śniadanie zjem kanapkę lub sałatkę z garścią kiełków, zazwyczaj lucerny i rzodkiewki, mam rzeczywiście potem więcej energii. Na pewno więcej niż wtedy, gdy pokuszę się o tzw. angielskie śniadanie, ze smażonym jajkiem lub kiełbasą. Ale wracając do kiełków lucerny, są one bardzo łagodne w smaku. Niektórzy złośliwie mówią, że smakują jak trawa. Może i tak. Ale dzieci zazwyczaj je lubią. Moje w wieku przedszkolnym potrafiły je jeść garściami. Spożywa się je na surowo. Można te także oczywiście dodawać do dań na ciepło.

A teraz nie pozostaje nic innego, jak przejść do tematu ich hodowli. Nie jest ona trudna, bo podobnie jak kiełki rzodkiewki, lucerna kiełkuje chętnie, bez żadnego problemu, niemal w każdych warunkach. Nasiona są raczej drobne, żółte o nerkowatym kształcie. Warto je w pierwszej kolejności namoczyć, przez 6-12 a nawet 24 godziny, jak podają niektóre źródła. Ale z doświadczenia wiem, że nawet jeżeli pominiemy ten zabieg i tak wyrosną.

Po namoczeniu rozsypujemy je na wybranej kiełkownicy. Jeżeli chcemy uprawiać lucernę w słoiku, to wylewamy wodę ze słoika i pozostawiamy je w szklanym naczyniu. Możemy je też uprawiać, tak samo jak np. rzeżuchę, na wilgotnej ligninie lub wacie. Zróbmy tak, jak nam wygodnie. W kiełkownicach i słoikach należy pamiętać o regularnym przepłukiwaniu, czy też wymianie wody, minimum 2 razy dziennie. Pamiętajmy, że nasiona, a potem rosnące kiełki, powinny być wilgotne, ale nie cały czas zanurzone w wodzie. Muszą mieć one dostęp do powietrza.

Po dwóch dniach kiełki lucerny wyglądają tak… nasiona są już popękane i widać pojawiające się korzonki oraz liścienie. Po 5-8 dniach są już gotowe do spożycia, mają mniej więcej od 3 do 6 cm wysokości. Jeżeli postawimy naszą małą uprawę w ciemnym miejscu, będą miały żółty kolor, w miejscu jaśniejszym, z większą ilością światła, będą bardziej zielone. Możemy je przełożyć do czystego pojemnika i przez kilka dni przechowywać w lodówce, a w tym czasie przygotowywać już kolejną lucernową bombę witaminową.

Powiązane tematy : Kiełki rzodkiewki Wprowadzający film o kiełkach 

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/