Kwiaty na cały rok. Jakie kwiaty na suche bukiety?

Kwiaty na cały rok. Jakie kwiaty na suche bukiety? Czy są kwiaty, które będą ozdobą przez rok albo dłużej? Są! To gatunki, których kolorowe, śliczne kwiaty możemy zasuszyć. Tych gatunków jest całkiem sporo, a termin ich wysiewu na rozsady przypada m.in. na kwiecień. Na ten temat jest dzisiejszy odcinek z cyklu „Ogród Ozdobny”. Zapraszamy!

To kwiaty, które mają już ponad dwa lata. Nadal pięknie się prezentują, kolory wcale nie wyblakły, można ich z powodzeniem użyć do przygotowania ciekawych bukietów lub dekoracji. Nasze babcie często uprawiały je w ogródkach, żeby zimą kompozycje z kocanek, zatrwianów i kłosów traw oraz innych gatunków zdobiły stoły i komody. Dziś mamy dostęp do pięknych kwiatów przez cały rok, ale nie zapominajmy także o tych, bo florystyczna zabawa z układania tzw. suchych bukietów może być wspaniała. Można z tego stworzyć oddzielną florystyczną sztukę tworzenia kompozycji na zimę.

Najbardziej znane i chyba najpiękniejsze są kocanki, nazywane też nieśmiertelnikami. Jest to roślina jednoroczna, którą możemy wysiewać na rozsady w marcu, kwietniu lub bezpośrednio do gruntu w drugiej połowie maja. Kwiaty wyrastają pojedynczo na dłuższych lub krótszych łodygach w zależności od gatunku. Mogą osiągać od około 40 do 80 cm wysokości. Nie tylko możemy je ścinać na suche bukiety, ale w trakcie kwitnienia są one także pożywieniem dla pszczół i innych pożytecznych owadów zapylających. Możemy je uprawiać zarówno na rabatach, jak i w donicach. Występują w przeróżnych kolorach. I jeżeli pozwolimy kilku okazom dojrzeć, w kolejnych latach możemy pobrać z nich samodzielnie nasiona.

Ja właśnie tak zrobię. Pobiorę nasiona z zasuszonej kocanki w białym kolorze, a także w żółtym kolorze. Do suszenia generalnie zbieramy kwiaty nie do końca rozkwitnięte, ale jeżeli przegapimy ten moment, możemy pozwolić im dojrzeć całkowicie i mamy wtedy swój własny materiał siewny.

Możemy nasiona nieśmiertelników, a także innych gatunków kwiatów, wysiewać rzutowo, a potem je pikować czy też rozsadzać grupami. Ja już od jakiegoś czasu stosuję technikę wysiewu do niewielkich produkcyjnych doniczek, które możemy zastąpić np. pojemnikami po produktach spożywczych, po jogurtach lub serkach, w których robimy otwory na dnie i oczywiście dokładnie myjemy. Wypełniam je podłożem do siewu i pikowania, która ma odpowiednią strukturę i jest wolna od patogenów chorobotwórczych i szkodników oraz nasion chwastów, wyrównujemy i na tak przygotowaną ziemię w doniczkach wysiewam nasiona. Potem takimi grupami rośliny przesadzam na rabatę lub do donic. Wygląda to bardzo dobrze.

Własnoręcznie pobrane nasiona można oczyścić, ale w przypadku kocanek nie jest to konieczne. Można je wysiać dokładnie w takiej formie, w jakiej oddzielimy je od zasuszonego kwiatu. Można je wysiać nieco gęściej niż takie kupione w sklepie, ponieważ może się okazać, że niektóre nie zostały zapylone i nie wykiełkują. Aczkolwiek zazwyczaj kiełkują one bez żadnego problemu. Przysypujemy je cienką 3-5 milimetrową warstwą podłoża do siewu i pikowania.

W podobny sposób możemy wysiać też inne rośliny na suche bukiety, a należy do nich np. zatrwian. Ja akurat mam tutaj zasuszone okazy w kolorze żółtym, ale roślina ta może występować także w innych barwach, białej, różowej, fioletowej i niebieskiej. Do kiełkowania, podobnie jak kocanka, potrzebuje ciepła. Nie są to rośliny wymagające pod względem gleby i zabiegów pielęgnacyjnych. Posadzone w ogrodzie będą rosły praktycznie wszędzie, nawet w cieniu. Aczkolwiek najlepiej czują się one w miejscach słonecznych, w glebie żyznej i przepuszczalnej. Jak większość roślin ogrodowych.

Na suche bukiety nadają się także takie gatunki jak złociszek oskrzydlony, czyli wiekuistka, gomfrea kulista, czyli wiecznik kulisty, suchlin, czyli suchołuska różowa, bardzo podobna do nieśmiertelników, lonas roczny, miesiącznica roczna, w przypadku której nie suszymy kwiatów lecz perłowe blaszki, dzwonki irlandzkie, suchokwiat roczny oraz kłosy traw.

Ja wysieję jeszcze jedną roślinę, która nadaje się do suchych kompozycji, będzie to kraspedia. Roślina jednoroczna, dorastająca do 60-70 cm wysokości. Jej kwiaty zebrane są w kuliste, cytrynowo żółte główki na sztywnych, mocnych łodygach. Zaleca się ją siać w lutym lub marcu, zatem nieco się spóźniłam, ale mam nadzieję, że zdąży zakwitnąć i uda mi się coś zasuszyć.

Po wysiewie całość dokładnie podlewamy rozproszonym strumieniem, najłatwiej za pomocą opryskiwacza. Żeby utrzymać wilgotność podłoża do czasu pojawienia się wschodów, można doniczki lub pojemniki przykryć szybą lub kawałkiem folii, pamiętając o codziennym wietrzeniu przez kilka, kilkanaście minut. Większość gatunków kiełkuje po tygodniu lub dwóch. Gdy podrosną i pogoda na to pozwala, warto zadbać o hartowanie. A w drugiej połowie maja sadzimy na miejsce stałe.

Jest też wiele bylin, których kwiaty możemy suszyć i wykorzystywać w suszonych kompozycjach, np. hortensje i lawenda. W połączeniu z gatunkami jednorocznymi, mogą wyglądać bajecznie przez całą zimę, albo i dłużej.

Życzę udanych uprawi i bujnie kwitnących okazów. I zapraszam do oglądania kolejnych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/