Kwiecień w ogrodzie, kalendarz ogrodnika
Kwiecień w ogrodzie, kalendarz ogrodnika. Jakie ogrodnicze prace warto wykonać w nadchodzącym tygodniu? ???? O tym, jak co tydzień, przypominamy w filmie z cyklu „Tydzień w Ogrodzie”. Zapraszam! ????
„Jaskółka i pszczółka lata, znakiem wiosny to dla świata” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”, w którym żegnamy już marzec i witamy kwiecień…
… widokiem kwitnących wierzb, które chętnie odwiedzane przez owady zapylające oraz widokiem forsycji, których żywy żółty kolor wprowadza nas w cudowny wiosenny klimat. Podobnie jak widok kwitnących już na rabatach wczesnych żonkili, będących symbolem tej pory roku. Przy okazji przypominamy, że jednym z najważniejszych zabiegów na starcie sezonu wegetacyjnego jest odpowiednie odżywienie roślin, w tym roślin cebulowych, które już niebawem ukwiecą nasze rabaty, tulipanów, hiacyntów, szafirków i różnych odmian narcyzów. Właściwie nawiezione odwdzięczą się pięknymi kwiatami i zdrowym wyglądem oraz ponownym kwitnieniem w kolejnych latach.
Chociaż pogoda już nas rozpieszcza słonecznymi i ciepłymi dniami nie sadzimy jeszcze surfinii, supertunii, pelargonii i innych roślin ciepłolubnych w zewnętrznych donicach na balkonach i tarasach. W nocy mogą się jeszcze zdarzać przymrozki, których te rośliny nie przetrwają. Wyjątkiem jest obsadzanie donic, które w razie potrzeby możemy wnieść do ciepłego pomieszczenia. W przeciwnym wypadku, posadźmy w kwietniu te rośliny kwitnące, które tolerują wiosenne chłody, jak np. bratki, pierwiosnki, niektóre odmiany goździków czy przeróżne kwitnące rośliny cebulowe.
Kwiecień to dla wielu najpiękniejszy i najbardziej ukwiecony miesiąc w roku, w którym możemy zadbać o to, aby kwiatów w naszym ogrodzie było w nadchodzącym sezonie jak najwięcej. O tej porze możemy sadzić kwitnące krzewy i byliny, a także wysiewać kolejne kwiaty jednoroczne na rozsady lub do gruntu. Na rozsady wysiewamy przykładowo takie gatunki jak: aksamitka, aster, celozja, cynia, dziwaczek, floks, goździk, kocanka ogrodowa, lewkonia, lwia paszcza, tunbergia, ubiorek, uczep, zatrwian czy złocień. A bezpośrednio do gruntu, w kwietniu, można siać np. takie rośliny kwitnące jak: chaber, dimorfoteka, gipsówka, godecja, groszek pachnący, kosmos, maciejka, mak, nachyłek, nasturcja, nemezja, nagietek, powój, pozłotka, smagliczka nadmorska, słonecznik, suchołuska czy wilec.
Przygotowujemy też grządki warzywne pod kolejne nasadzenia i wysiewy, m.in. dla warzyw dyniowatych, w tym ogórków i warzyw kapustnych, które wymagają bardzo żyznej gleby bogatej w składniki odżywcze. Zanim one trafią do gruntu, 3-4 tygodnie wcześniej, możemy zagony zasilić np. granulowanym obornikiem, który mieszamy lub delikatnie przekopujemy z wierzchnią warstwą gleby. Są różne rodzaje oborników, m.in. bydlęcy i kurzy. Obornik kurzy jest bardzo bogaty w azot, fosfor i potas, dzięki czemu działa szybciej, ale należy go stosować z dużym umiarem w trakcie sezonu, żeby nie przenawozić roślin. Za to świetnie nadaje się na nawożenie przedsiewne, zwłaszcza dla roślin kapustnych. Ma mniej materii organicznej niż obornik bydlęcy, który jest bogaty w próchnicę. Obornik bydlęcy ma mniej azotu niż kurzy, co sprawia, że jest łagodniejszy, sprawdza się jako nawożenie długofalowe. Oba sposoby nawożenia są w 100 procentach naturalne, można je odpowiednio dobrać do wybranej grupy roślin.
W tym miesiącu kontynuujemy wysiewy warzyw. Na początku kwietnia na rozsady mogą trafić kolejne odmiany m.in. warzyw kapustnych, pomidorów, papryki czy sałaty, w drugiej połowie kwietnia, możemy już sięgnąć po ogórki, dynie, cukinie i inne warzywa dyniowate oraz również posiać je w ciepłym miejscu na rozsady. Sałatę możemy siać zarówno na rozsady jak i bezpośrednio na grządki, podobnie jak rzodkiewki, szpinak, groch, bób, marchew czy pietruszkę. Dbamy o rozsady przygotowane w lutym i marcu. Pikujemy te rośliny, które tego potrzebują, regularnie je podlewamy i przeglądamy pod kątem chorób lub występowania szkodników.
Warto zadbać też o zielnik. W domach możemy wysiewać na rozsady, np. ciepłolubną bazylię w przeróżnych odmianach, a także pietruszkę naciową i seler listkowy, jeżeli nie zrobiliśmy tego wcześniej oraz kminek, szczypiorek, oregano, tymianek czy majeranek. Bezpośrednio do gruntu możemy siać np. rumianek, kolendrę i oczywiście koper. Zioła możemy też z powodzeniem uprawiać w zewnętrznych donicach. Warto mieć pod ręką swoje ulubione, żeby potem korzystać z tych aromatycznych i pysznych dodatków.
I pamiętajmy, że początek wiosny jest też doskonałym momentem na sadzenie i przesadzanie roślin w ogrodzie. Zarówno drzew i krzewów owocowych jak i drzew, krzewów i bylin ozdobnych. Zdążą się one ukorzenić i zadomowić w nowym miejscu przed latem i może posadzone teraz rośliny owocowe obdarzą nas już w tym roku pysznymi owocami.
Życzymy wspaniałego tygodnia! Na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień. Zapraszamy też do oglądania pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
Linki :
Obornik kurzy : https://www.fungichem.pl/sumin-obornik-kurzy-granulowany-8l-na-53m2.html
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/