Marzec w ogrodzie, kalendarz ogrodniczy

Marzec w ogrodzie, kalendarz ogrodniczy. Kolejny tydzień rozpoczynamy kolejnym filmem z cyklu „Tydzień w Ogrodzie” i garścią informacji o ogrodniczych zadaniach na nadchodzące dni. Zapraszam do oglądania! Udanego tygodnia!

„Od dnia dwudziestego marca, zagrzewa słońce nawet starca” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”…

… od przypomnienia, że połowa marca to idealny moment na wysiew pomidorów, które planujemy uprawiać w gruncie. Ich rozsada będzie gotowa do posadzenia w ogrodzie akurat w połowie maja. Kończymy już pomału wysiew papryki, ponieważ ma ona dłuższy okres wegetacji. Możemy jeszcze sięgnąć po nasiona bakłażanów. Wszystkie te rośliny wysiewamy w ciepłych pomieszczeniach.

W chłodniejszych miejscach, pod osłonami oraz w inspektach, cały czas na rozsady wysiewać możemy m.in. sałatę, cebulę, por, kalarepę, brokuły, kalafiory czy kapustę. Bezpośrednio na grządkach możemy sadzić cebulę i czosnek jary oraz wysiewać m.in. marchew, pietruszkę, szpinak, rzodkiewki, koper, groch, groszek cukrowy czy bób. Pielęgnujemy też cały czas te rozsady warzyw i kwiatów, które już i nas kiełkują i rosną.

Warto przyjrzeć się już trawnikowi, sprawdzić w jakim jest stanie po zimie oraz zadecydować, jakich pozimowych zabiegów nasza darń będzie potrzebować. Czy nie ma na nim np. śladów pleśni pośniegowej. W niektórych rejonach naszego kraju zaczynają kwitnąć forsycje. To znak, że można pomyśleć o wertykulacji lub aeracji trawnika. Który zabieg wykonać zależy m.in. wieku trawnika i jego kondycji. Więcej na ten temat będzie mowa w sobotnim filmie z cyklu „Ogród Ozdobny”. Już teraz serdecznie zapraszamy!

Kontynuujemy wiosenne cięcie roślin w ogrodzie. O tej porze, po przycinaniu będziemy mieli mniej sprzątania, bo drzewa i krzewy liściaste nie mają jeszcze masy liściowej. Łatwiej jest też teraz dotrzeć do pędów i gałęzi, które chcemy przyciąć. Są one lepiej widoczne i nie musimy się przedzierać przez busz, żeby wykonać cięcie. Możemy je wykonać narzędziami ręcznymi lub różnego rodzaju urządzeniami, w tym akumulatorowymi, gdzie jedna bateria pasuje do wielu sprzętów danej marki. Przykładowo trymer przyda się do przycinania roślin okrywowych, a także formowania różnych gatunków, m.in. lawendy, bukszpanów czy iglaków.

Przycinamy hortensje. Rośliny z gatunku hortensji ogrodowej i piłkowanej, które kwitną na pędach dwuletnich, przycinamy nad pierwszą parą górnych pąków, co oznacza że wczesną wiosną wycinamy jedynie suche kwiatostany. Natomiast hortensję bukietową czy drzewiastą, np. w odmianie „Annabell” tniemy dość nisko, ponieważ kwitnie je jednorocznych pędach, możemy to zrobić np. nad drugą – trzecią parą oczek, mniej więcej 15-20 cm nad ziemią. Przy okazji możemy też pobrać sadzonki pędowe i w ten sposób rozmnożyć roślinę.

Żeby mieć jeszcze więcej kwiatów w ogrodzie, możemy kontynuować wysiew jednorocznych roślin kwitnących. Jeżeli nie mamy dla nich miejsca na rabatach, wiele gatunków możemy wysiać też w zewnętrznych donicach. Ważne, żeby dobrać wielkość pojemnika do wybranych roślin. Należy się jeszcze wstrzymać z wysiewem roślin ciepłolubnych, ale już teraz możemy sięgnąć po nasiona m.in. takich gatunków jak groszek pachnący, nagietki, czarnuszkę czy chabry. W cieplejszych rejonach naszego kraju możemy już pokusić się o wysiew słoneczników.

Pamiętajmy też o wiosennej pielęgnacji domowych roślin doniczkowych. Zwiększamy częstotliwość podlewania, wznawiamy nawożenie, sprawdzamy, które okazy należy przesadzić, które rozmnożyć. Sprawdźmy też, czy nie pojawiły się objawy chorób lub żerowania szkodników. Po zimie często na domowych roślinach można zauważyć przędziorki, czasami też wełnowce, miseczniki, wciornastki a nawet mszyce. Żeby się ich pozbyć warto dokładnie oczyścić roślinę i wykonać oprysk wybranym środkiem owadobójczym. Może być to np. bezpieczny dla środowiska i człowieka, gotowy do użycia spray, zawierający substancje pochodzenia naturalnego pyretryny i olej rzepakowy. Stosując tego typu preparat należy dokładnie pokryć cieczą wszystkie części rośliny, na których widać ślady żerowania szkodników.

Pracy w ogrodzie i w domu z roślinami coraz więcej. Udanego tygodnia! Zapraszam na kolejny film z cyklu „Tydzień w Ogrodzie” już za tydzień oraz do oglądania pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/