Kalendarz ogrodnika na 01.07 – 07.07 – lipiec w ogrodzie
Lipiec w ogrodzie – “Lipcowe upały – wrzesień doskonały” Rozpoczynamy kolejny wakacyjny „Tydzień w Ogrodzie”.
1 lipca odchodzimy Międzynarodowy Dzień Owoców i Dzień Psa. Psy, tak samo jak my, doceniają radość przebywania w ogrodzie, często towarzyszą nam podczas pracy na działce. Np. przy zbiorze owoców. Tego dnia mamy więc co świętować.
Na początek lipca przypada nie tylko czas obfitości owoców, ale również obfitości warzyw. Kończymy zbiory grochu, a na bieżąco zbieramy cały czas m.in. sałatę, kalarepę, bób, cebulę czy młodą marchew. Rozpoczynamy zbiory pomidorów i ogórków.
Lipiec w ogrodzie – Podczas zbiorów ziół możemy pomyśleć o okazach, które chcemy rozmnożyć. O tej porze możemy pobrać np. sadzonki wierzchołkowe rozmarynu czy mięty. Wystarczy je odciąć i umieścić w wodzie lub bezpośrednio w podłożu. Po kilku tygodniach powinny się ukorzenić.
Drzewa i krzewy w czasie wiosennych miesięcy mogły się rozrosnąć bardziej niż tego chcemy. Niekiedy trzeba je przyciąć, bo za bardzo nachodzą na dom czy ścieżkę. Od czerwca możemy też przycinać drzewa, u których występuje tzw. efekt płaczu. Zaliczamy do nich m. in. takie gatunki jak brzoza, klon, grab czy buk.
Lipiec w ogrodzie – Po obcięciu gałęzi, szczególnie tych większych zabezpieczamy powstałe rany maścią ogrodniczą, która chroni przed chorobami drewna i kory. Tworzy trwałą i elastyczną powłokę, przez co chroni roślinę przed wnikaniem patogenów chorobotwórczych oraz przyspiesza gojenie i zabliźnianie się ran.
Kto kocha stokrotki, bratki czy niezapominajki, może je wysiać w lipcu. Nasiona roślin dwuletnich można umieścić w skrzynce, doniczce lub w rozsadniku. W pierwszym roku wypuszczą pędy i liście, a w drugim zakwitną.
Lipiec w ogrodzie – Dbamy o róże i inne rośliny kwitnące na naszych rabatach. Obserwujemy je, podlewamy i obcinamy przekwitłe kwiaty. W ten sposób pobudzamy je do zawiązania kolejnych pąków kwiatowych i jest szansa, że zakwitną jeszcze raz. Kontrolujemy czy nie pojawiły się choroby grzybowe, jak np. czarna plamistość na róży, która potrafi ogołocić z liści całe rośliny.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/