Listopad w ogrodzie, kalendarz ogrodnika

Listopad w ogrodzie, kalendarz ogrodnika. „Dwudziesty pierwszy listopada pogodę zimy zapowiada.” ❄ Przysłowiem na dziś i śnieżnobiałym widokiem rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”. ❄❄❄

A tegoroczny 21 listopada niemal w całym kraju okazał się śnieżny i dość mroźny. Czy to oznacza, że taka czeka nas cała zima? Czas pokaże. Póki co rośliny w ogrodach zostały przykryte białą, puchową kołdrą. Dzięki temu lepiej przetrwają przymrozki.

Ale pamiętać w tym czasie należy o roślinach kolumnowych i strząsaniu z nich śniegu. Jeżeli w naszym rejonie zanotowaliśmy obfite opady śniegu, zwłaszcza mokrego i ciężkiego, to należy go strząsnąć z jałowców, cyprysików, żywotników i innych kolumnowych odmian roślin, żeby nie doszło do ich odkształcenia, a nawet połamania.

Zimową porą ograniczamy chodzenie po trawniku. Nie należy po nim chodzić, gdy jest pokryty śniegiem, a także gdy jest zmrożony lub pokryty szronem. Zmrożone źdźbła nie są elastyczne lecz kruche i pod wpływem ciężaru naszego ciała będą się łamać. I ta uszkodzona darń wiosną będzie musiała się zregenerować. Jeżeli to możliwe, warto jej tego oszczędzić, chociaż taki krajobraz bardzo zachęca do zabawy i lepienia bałwana.

24 listopada przypada Dzień Buraka, a także Katarzynki. Uprawę buraków możemy przenieść z ogrodu do domu, bo spożywać możemy także buraczane liście. Są one smaczne i zdrowe zwłaszcza gdy są młode. Możemy je dodawać do sałatek i surówek, a także wykorzystywać do dekoracji dań.

Oprócz buraków, na kuchennym parapecie możemy o tej porze pędzić także inne warzywa i zioła i  zamienić warzywnik w ogrodzie na mini ogródek w domu.  Uprawiać w ten sposób możemy też pietruszkę, seler i oczywiście cebulę oraz czosnek na szczypior. Przynosząc wcześniej przygotowane doniczki z ogrodu lub chłodnego pomieszczenia do ciepłej kuchni sprawdzajmy regularnie, czy nie pojawiły się mszyce lub inne szkodniki.

Nie zapominajmy też o kiełkach. Możemy je regularnie wysiewać i uprawiać przez całą zimę. Do wyboru jest szereg gatunków roślin, zatem każdy jest w stanie znaleźć wśród nich swoje ulubione. A są one niezwykle zdrowe, pełne witamin i minerałów, które o tej porze przydadzą nam się szczególnie, wzmacniając naszą odporność i pozytywnie wpływając na nasze samopoczucie.

Zakładamy też ptasią stołówkę. Szczególnie podczas śnieżnych zim, ptakom trudniej jest znaleźć pożywienie. Jeżeli z kolei zadomowią się u nas w ogrodzie, pomogą nam potem, wiosną i latem, w walce ze szkodnikami i odwdzięczą się za opiekę, jaką damy im teraz.

Życzymy pięknego tygodnia. I zapraszamy na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” za tydzień.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/