Kalendarz ogrodnika na 12.08 – 18.08 – sierpień w ogrodzie
W sierpniu nie tylko winogrona przyciągają wzrok. Również wiele kwiatów znajduje się w pełni kwitnienia. W tym jeżówka. Oprócz żółtych odmian ma ona również odmiany białe, różowe czy różowoczerwone, zawsze z dużym, kolczastym środkiem. Warto ją posadzić w ogrodzie co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze – to byliny, które co roku kwitną przez całe lato. Po drugie – wabią roje motyli i pożytecznych owadów.
Oprócz gorących dni, w tym miesiącu mamy też dni burzowe. Niekiedy silne wiatry i ulewy wyrządzają szkody w naszych ogrodach. Wycinamy więc na bieżąco uszkodzone gałęzie drzew i podwiązujemy krzewy czy byliny, które tego potrzebują.
Deszcz, niestety, szkodzi też kwiatom na balkonach i tarasach. Mokre przez dłuższy czas i zlepione płatki zazwyczaj gniją. Takie rośliny częściej są też atakowane przez choroby grzybowe. Usuwamy więc wszystkie zwiędnięte i zniszczone przez deszcz kwiatostany oraz nadłamane i suche pędy.
15 sierpnia przypada Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, powszechnie znane jako Święto Matki Boskiej Zielnej. Zwyczajem tego dnia jest święcenie ziół i kwiatów. A w związku z tym, że jest to dzień wolny od pracy możemy odpocząć wśród ziół i kwiatów w ogrodzie. I spojrzeć innym okiem na ułankę, bo tego samego dnia obchodzimy też Święto Wojska Polskiego.
Cały czas dbamy o nasze kwitnące rośliny. Szczególnie o te, które uprawiamy w donicach, zwłaszcza po deszczach i pochmurnych dniach. Systematycznie je odżywiamy i podlewamy. Często wydaje nam się, że są one nawodnione dzięki opadom, a tymczasem krople spływają po gęsto ulistnionych roślinach pozostawiając suche podłoże w pojemnikach. Warto więc zawsze sprawdzić czy rośliny na balkonach i tarasach mają wilgotną ziemię, nawet wtedy, kiedy padało.
Już teraz możemy pobrać sadzonki pelargonii, zarówno rabatowych jak i zwisających. Zwłaszcza jeżeli trafiliśmy na odmianę, która wyjątkowo nam się podoba. Musimy liczyć się z tym, że niektóre gatunki, szczególnie mieszańce nie zawsze uda nam się ukorzenić. Ale zawsze warto to sprawdzić i spróbować.
W jagodnikach i warzywnikach dbamy o zdrowie naszych roślin. Usuwamy wszystkie liście porażone przez choroby. Mogą być one źródłem patogenów, które zniszczą nasze rośliny. Dotyczy to między innymi truskawek. A niektóre odmiany w sierpniu ponownie kwitną i zawiązują owoce. Zbiór jesienny nie jest już tak obfity jak wiosenno- letni, ale znowu można poczuć pyszny smak tych owoców.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/