Luty w ogrodzie – kalendarz ogrodnika
Luty w ogrodzie. Nie ma jeszcze wiele pracy w ogrodzie, ale nie możemy o nim zapomnieć całkowicie. Sprawdzamy okrycia wrażliwych na zimno roślin, jeżeli to konieczne strząsamy mokry śnieg z gałęzi, które mogłyby się zdeformować, a także podlewamy rośliny zimozielone w czasie odwilży.
Kończy się okres poświąteczny. Zdejmujemy więc ozdoby z rosnących u nas iglastych drzewek, z drzwi demontujemy bożonarodzeniowe wieńce. Może warto jednak zostawić jeszcze na jakiś czas świetlne iluminacje, zwłaszcza wtedy, gdy nie mają one typowo gwiazdkowego charakteru. Będą nam rozświetlać długie lutowe wieczory.
Domowe rośliny doniczkowe kupione z okazji Świąt również mogą zostać z nami na dłużej. Jeżeli chcemy w dalszym ciągu uprawiać gwiazdy betlejemskie, cyprysy, cyprysiki, araukarie czy też zwartnice, nazywane też amarylisami, warto je teraz przesadzić i dowiedzieć się, jak je pielęgnować przez cały rok. Poinsecje dobrze jest również przyciąć. Wtedy młode przyrosty będą miały miejsce, żeby swobodnie się rozrastać. Może tegoroczna gwiazda betlejemska zakwitnie również w przyszłym roku…
W lutym, więcej pracy, niż w samym ogrodzie, mamy w domach lub ciepłych szklarniach, w związku z produkcją rozsad, bo jest to miesiąc wysiewu całkiem sporej liczby roślin. Są to warzywa, m.in. seler, por, wczesne odmiany roślin kapustnych i niektóre zioła. Więcej na ten temat opowiem w środę, w cyklu „Ogród Warzywny”. Siejemy też wiele roślin kwitnących, które ubarwią nasze otoczenie latem, m.in. pelargonie, szałwię błyszczącą, petunie, begonie, werbeny i lobelie. O tym więcej opowiem z kolei w sobotnim cyklu „Ogród Ozdobny”. Zapraszamy więc do zaglądania na nasz kanał.
Luty w ogrodzie – Możemy też pędzić rośliny cebulowe, kwitnące w ogrodach wiosną, przykładowo hiacynty. Ich podpędzone cebule są o tej porze często dostępne w sklepach ogrodniczych. Jeżeli jesienią sami posadziliśmy te rośliny w donicach i trzymaliśmy w ogrodzie lub na balkonie, możemy je teraz wnieść do ciepłego mieszkania, umieścić bądź przesadzić do ozdobnej donicy i rozpocząć regularne podlewanie. Wtedy, po niedługim czasie, pojawią się piękne, pachnące kwiaty.
Luty w ogrodzie – Cały czas możemy też pędzić inne rośliny cebulowe, np. szafirki lub krokusy. Z resztą krokusy w tym miesiącu mogą pojawić się także w ogrodach. Potrafią one przebić się nawet przez śnieżną pierzynę, podobnie jak przebiśniegi. Te delikatne, a jednocześnie niezwykle wytrzymałe i silne kwiaty są wspaniałymi zwiastunami wiosny.
Jeżeli zaczęliśmy zimą dokarmiać ptaki, kontynuujemy to do końca mroźnych dni. Najczęściej wsypujemy dla nich ziarna do wcześniej założonych karmników. Nasze rośliny w ogrodach też często dla ptaków stanowią prawdziwe smakołyki. Nawet zwykła brzoza o tej porze będzie pożądanym pożywieniem dla wielu skrzydlaków.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/