Luty w ogrodzie – 08.02-14.02 – kalendarz ogrodnika

Luty w ogrodzie – Zapowiada się kolejny mroźny i śnieżny tydzień. Zatem w ogrodzie, w dalszym ciągu dbamy o szczelność osłon na wrażliwych roślinach, usuwamy zbyt ciężką pokrywę śnieżną z gałęzi, które mogłyby ulec uszkodzeniu i staramy się nie chodzić po trawniku, żeby nie łamać zmrożonych źdźbeł i  nie udeptywać śniegu, pod którym mogłoby dojść do powstania pleśni pośniegowej.

Za to w domach kontynuujemy wysiewy warzyw oraz roślin jednorocznych i blin kwitnących na rozsady. O tym jakie rośliny warto siać w lutym mówiliśmy już tydzień temu, a także w cyklach „Ogród Warzywny” i „Ogród Ozdobny”. Zatem przypominamy tylko, aby używać odpowiedniego podłoża do siewu i pikowania,  wolnego od nasion chwastów i patogenów, przepuszczalnego, może być np. z domieszką piasku. A także, żeby pojemniki, których używamy do wysiewów były czyste i miały otwory odprowadzające nadmiar wody na dnie.

10 lutego przypada Światowy Dzień Suchych Nasion Roślin Strączkowych. Ma on nam przypominać, że potrawy z nasion m.in. takich roślin jak fasola, groch, soja czy soczewica są doskonałym źródłem białka i mogą wspaniale ubogacić naszą dietę. A ponadto możemy roślin te uprawiać w naszych warzywnikach. Jest jeszcze czas, żeby zaplanować ich wysiew. Może znajdzie się dla nich trochę miejsca na naszych grządkach…

11 lutego przypada w tym roku Tłusty Czwartek i zwyczajem tego dnia jest spożywanie dowolnej liczby pączków. Osobom tęskniącym za wiosną może się to skojarzyć z pąkami na drzewach i krzewach, które zwyczaj w lutym już nabrzmiewają, pobudzone coraz dłuższym dniem i mocniej grzejącym słońcem. Jednakże w tym tygodniu mróz ostro trzyma i nie daje o sobie zapomnieć zima.

Możemy ten czas wykorzystać np. do stworzenia lodowych lampionów. Wystarczy nalać wody do balonów, może być to woda z odrobiną farby, jeżeli chcemy nadać im trochę koloru. Wystawiamy je do ogrodu. Gdy już zamarzną, rozcinamy balony pozostawiając jedynie lodowe kule lub półkule. Umieszczamy w nich świeczkę i gotowe.

Gdy tylko mróz nieco zelżeje, w ogrodach, na niektórych krzewach mogą pojawić już kwiaty. Do takich niezwykłych krzewów kwitnących zimą zaliczamy np. takie rośliny jak: oczar, zimokwiat wczesny, jaśmin nagokwiatowy czy kalina wonna. Ich kwiaty są wyjątkowe, delikatne i niepozorne i zachwycające, jeżeli przyjrzymy się im z bliska.

14 lutego to także okazja by pomyśleć o kwiatach. Tego dnia przypada Święto Zakochanych. To okazja by obdarować osoby, o których ciepło myślimy, np. kwiatami. Prezentem mogą być zarówno kwiaty cięte, jak róże, będące symbolem miłości, jak również rośliny doniczkowe, zwłaszcza dla osób kochających uprawę zieleni. A tu już możemy już wybierać z milionów gatunków i odmian. Zapewne są osoby, które ucieszą się nawet z kaktusa.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/