Marzec w ogrodzie, kalendarz ogrodnika

Marzec w ogrodzie, kalendarz ogrodnika, Zapraszamy na kolejny film z cyklu „Tydzień w Ogrodzie”, w którym żegnamy już zimę a witamy wiosnę, kolejną porcją ogrodniczych informacji o najpilniejszych ogrodniczych zadaniach na nadchodzące dni. Wspaniałego tygodnia!

„W marcu słońce grzeje, czasem śnieżek sieje.” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”, w którym żegnamy kalendarzową zimę, a witamy wiosnę…

… słonecznymi i ciepłymi dniami oraz mroźnymi nockami. Warto mieć pod ręką agrowłókninę, żeby przykryć wrażliwsze rośliny czy kiełkujące już warzywa na grządkach. Jeżeli obsadziliśmy donice kwitnącymi już roślinami, warto je przenieść w cieplejsze miejsce, jeżeli prognozy zapowiadają spadki temperatury poniżej -5 stopni Celsjusza. Możemy się też chwilowo wstrzymać z silnym przycinaniem roślin. Takie już uroki naszego przedwiośnia. Do przycinania różny, hortensji, traw ozdobnych, drzew i krzewów warto wrócić, gdy w nocy temperatury nie będą już spadać poniżej -5 stopni.

Ale nie musimy się wstrzymywać z kontynuowaniem wysiewów warzyw i roślin ozdobnych na rozsady. Przypominamy więc, że cały czas do wybranych pojemników, wielodoniczek lub doniczek możemy wysiewać takie gatunki jak: pomidor, bakłażan, papryka, por, cebula, różne warzywa kapustne, sałata i inne warzywa liściowe, bazylia, majeranek, pietruszka liściowa i liściowy seler oraz koper włoski, a także cynie, astry, aksamitki, zatrwiany, kocanki i inne ciepłolubne kwiaty.

Dbamy o rozsady, które już rosną w naszych domach lub inspektach. Regularnie je podlewamy niewielkimi dawkami wody oraz pikujemy do większych doniczek. Przykładowo sałatę i por pikuje się mniej więcej 3-4 tygodnie od wysiewu, paprykę około 5-6 tygodni od wysiewu, a rośliny ozdobne mniej więcej wtedy, gdy mają liścienie i dwa-trzy liście właściwe. Hartujemy je, gdy tylko pogoda na to pozwala. Przypominamy, że warzywa kapustne i liściowe, por i cebula lepiej będą się rozwijać w niższych temperaturach, przykładowo 10-15 stopni Celsjusza, niż w cieple naszych domów.

Dymka cebuli oraz ząbki czosnku jarego przez cały marzec, a nawet później, mogą być sadzone na warzywnych grządkach. Im nocne przymrozki nie są straszne. Podobnie jak gatunkom warzyw i kwiatów, które można wysiewać w marcu i do których zaliczamy: rzodkiewki, szpinak, marchew, pietruszkę, groch, bób, koper oraz groszek pachnący, czarnuszkę, chabry czy nagietki.

21 marca przypada pierwszy dzień kalendarzowej WIOSNY, dla ogrodników najbardziej pracowitej, ale też najbardziej wyczekiwanej pory roku. Jest to także Dzień Wierzby, która  już kwitnie w wielu rejonach naszego kraju. Przypominamy więc, warto już teraz ściąć jej gałązki, tzw. bazie, kotki, żeby potem wykorzystać je w wielkanocnych dekoracjach.

W wielkanocnych dekoracjach często wykorzystuje się też skorupki jajek, więc przy okazji przypominamy, że skorupki te może wykorzystać też jako naturalny nawóz i dodatek rozluźniający podłoże. Nie należy ich stosować jedynie w przypadku roślin kwasolubnych, ponieważ skorupki są bogate w wapń i w dłuższym czasie będą wpływać odkwaszająco na glebę. Za to zdecydowanie docenią je rośliny preferujące glebę o odczynie zasadowym, do których zaliczamy wiele roślin śródziemnomorskich, jak lawenda, oleander i oliwki, większość warzyw oraz roślin owocowych, zwłaszcza winogrona oraz wiele roślin ozdobnych w ogrodzie i w domu.

W tym pracowitym czasie nie zapominajmy o domowych roślinach doniczkowych. O tej porze wznawiamy ich nawożenie, częściej należy je też podlewać, przesadzamy okazy, które tego potrzebują, a także wiele gatunków możemy rozmnożyć. Wiosna jest ku temu najlepszym czasem. Sposób rozmnażania zależy od gatunku. Niektóre okazy, jak np. begonie, można rozmnożyć przez sadzonki liściowe, inne jak np. trzykrotki, monstery, draceny czy diffenbachie przez sadzonki wierzchołkowe i pędowe, jeszcze inne, jak np. paprocie czy skrzydłokwiaty przez podział kęp. Na naszym kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ jest wiele filmów również na ten temat. Zainteresowanych zapraszamy do oglądania.

Życzymy cudownego tygodnia! I zapraszamy na kolejny film z cyklu „Tydzień w Ogrodzie” już za tydzień oraz do oglądania pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/