Październik w ogrodzie – 05.10 -11.10 – kalendarz ogrodnika

Październik w ogrodzie – Obrazem pięknie przebarwionych hortensji. Jesienią ich kwiatostany zielenieją lub nabierają purpury. Możemy je teraz ścinać na suche bukiety.  Ich trwałość wynika z faktu, że rośliny te tworzą  kwiaty płonne. Składają się one z listków, które wyglądają jak płatki, ale nimi nie są. Dlatego starzejąc się, nie opadają. Najpierw się przebarwiają, potem zasychają. Jeżeli pozostaną na krzewie to zimą zbrązowieją.

Niezwykle dekoracyjne o tej porze są także astry. Tzw. odmiany chińskie można uprawiać z siewu na rabatach. W sklepach ogrodniczych można nabyć też inne odmiany, które pięknie prezentują się w jesiennych kompozycjach na balkony i tarasy.  Mogą to być np. astry krzaczaste, nazywane też marcinkami lub inne kolorowe okazy o kwiatach w kolorze fioletowym, różowym, niebieskim lub białym. Możemy je sadzić w pojemniku pojedynczo lub połączyć w zestawienie z innymi ciekawymi o tej porze roślinami.

Początek października to jeszcze dobry moment na sadzenie narcyzów, krokusów i szachownic oraz pozostałych roślin cebulowych kwitnących wiosną. Jednak te pierwsze 3 gatunki wymagają nieco wyższej temperatury do wyrośnięcia korzeni, a rośliny te powinny zdążyć ukorzenić się przed nadejściem mrozów. Zazwyczaj zajmuje to okres 4-6 tygodni. Nie czekajmy więc z szachownicami, narcyzami i krokusami do ostatniej chwili, chyba, że zamierzamy uprawiać je w donicach, o czym mówiliśmy już na naszym kanale w cyklu „Ogród Ozdobny”.

Tymczasem wykopujemy już mieczyki, inaczej nazywane gladiolami. Bulwy tych roślin są podatne na choroby grzybowe, dlatego usuwamy je z rabat wcześniej niż np. dalie. Przycinamy ich część nadziemną na wysokość 10-15 cm i po wykopaniu pozostawiamy je w ciepłym pomieszczeniu do przeschnięcia, po czym oczyszczamy z ziemi, oddzielamy od nich ewentualne bulwy przybyszowe i przechowujemy w chłodnym ale z dodatnią temperaturą pomieszczeniu do maja.

Nie jest jeszcze za późno na założenie nowego trawnika. Ziemia jest nadal nagrzana po ciepłym lecie, ale jest znacznie bardziej wilgotno niż w lipcu czy sierpniu. To doskonałe warunki dla kiełkujących nasion traw. Jeżeli chcemy by raz założony trawnik cieszył oczy przez wiele lat, warto w pierwszej kolejności głęboko spulchnić glebę i dokładnie ją odchwaścić. Można ją też przedsiewnie zasilić nawozem oraz wyrównać i zwałować lub poczekać aż ziemia nieco osiądzie. Na tak przygotowane podłoże możemy wysiewać nasiona lub kłaść trawnik z rolki.

10 października przypada Światowy Dzień Drzewa. To moment, w którym warto zastanowić się jak ogromną rolę w naszej przyrodzie odgrywają te wspaniałe rośliny. O tej porze drzewa liściaste zaczynają mienić się jesiennymi barwami. W ogrodzie drzewa stanowią szkielet wszystkich nasadzeń.

W zielniku możemy jeszcze zbierać wiele ziół, m.in. tymianek, oregano, później wysianą bazylię, a także miętę lub melisę. W warzywnikach, jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy, w dalszym ciągu przeprowadzamy zbiory warzyw ciepłolubnych, m.in. pomidorów, papryki i innych warzyw psiankowatych, a także cukinii, patisonów i innych warzyw dyniowatych.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/