Lipiec w ogrodzie, kalendarz ogrodnika

Lipiec w ogrodzie, kalendarz ogrodnika. Jak w każdy poniedziałek zapraszamy na kolejny odcinek z cyklu „Tydzień w Ogrodzie”. A w nim doradzamy, na co należy zwrócić uwagę planując ogrodnicze prace w najbliższych dniach. Udanego tygodnia!

237  „Czego lipiec nie dowarzy, tego sierpień nie dosmaży” Rozpoczynamy ostatni w tym roku lipcowy „Tydzień w Ogrodzie”.

…widokiem pięknych liliowców. Liliowce to byliny, których kwiaty występują w przeróżnych kształtach i kolorach. Są niezwykle wytrzymałe, dlatego często można je spotkać nie tylko w ogrodach, ale także w nasadzeniach zieleni miejskiej. Rzadko chorują i nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Od czasu do czasu warto jedynie usunąć przekwitnięte kwiaty. Dzięki temu możemy w pełni podziwiać kolejne, które natychmiast pojawiają się w zastępstwie tych zwiędniętych.

W wielu ogrodach wspaniale kwitną już także dalie. Kolejne zjawiskowe rośliny charakteryzujące się jeszcze większą liczbą różnorodnych odmian. Ich kwiaty mogą być pojedyncze lub pełne, w przeróżnych kolorach Większe okazy uprawiamy na rabatach, mniejsze można sadzić w donicach. Czasami bywają one jednak atakowane przez mszyce, warto więc regularnie sprawdzać, czy nie pojawiły się na naszych roślinach te szkodniki. Jeżeli tak się stanie, jak najszybciej warto się ich pozbyć. Przy niewielkiej ilości mszyc, można to zrobić ręcznie, wyłapując pojedyncze owady. Jeżeli jest ich więcej można wykonać oprysk wybranym środkiem owadobójczym, np. ekologicznym gotowym do użycia sprayem na bazie oleju i naturalnych pyretryn, który działa kontaktowo na powierzchni roślin.

Pod kątem występowania szkodników, warto też regularnie przeglądać warzywniki i zielniki. Mszyce często atakują koper. O tej porze kwiatostany kopru są często zrywane i wykorzystywane do kiszenia ogórków, bo sezon ogórkowy trwa. Zbierać możemy też wiele innych warzyw z własnych upraw, m.in. pomidory, ostrą paprykę, cukinie, fasolkę szparagową i marchew. Możemy spożywać je  bieżąco lub przygotowywać z nich przeróżne przetwory na zimę.

Jeżeli po zbiorach zwolni nam się miejsce na grządkach, możemy rozpocząć już uprawę poplonów. To ostatni moment, żeby wysiać fasolkę szparagową. Film na ten temat pojawi się w najbliższą środę. Możemy też wysiewać wiele warzyw liściowych, jak np. sałata, rokietta siewna, szczaw lub burak liściowy. Jeżeli przygotowaliśmy wcześniej rozsadę np. warzyw kapustnych, wysadzamy ją na miejsce stałe.

Cały czas dbamy o rośliny balkonowe lub tarasowe. Donice muszą być regularnie podlewane, zwłaszcza w upalne, słoneczne i wietrzne dni. Jeżeli mamy pelargonie, petunie lub inne okazy, których kwiaty po przekwitnięciu zawiązują nasiona, należy je regularnie usuwać. Dzięki temu będą kwitły dłużej i bardziej obficie. Chyba że chcemy pobrać z wybranych roślin materiał siewny. Wtedy musimy pozwolić dojrzeć nasionom do samego końca.

Latem nie możemy zapominać także o nawadnianiu trawnika oraz o jego koszeniu. W czasie najbardziej gorących dni ustawiamy jednak wysokość koszenia nieco wyżej niż w czasie wiosennego i jesiennego cięcia. Najczęściej zaleca się, aby w czasie słonecznego lata nie skracać źdźbeł bardziej niż na wysokość 4-5 cm. Dotyczy to zarówno tradycyjnych kosiarek jak i robotów koszących. Zbyt nisko skoszony trawnik jest bardziej narażony na przesychanie.

Połowa wakacji już za nami. Cieszmy się więc każdą chwilą pięknej pogody w ogrodzie. Znajdźmy chwilę czasu na odpoczynek, w cieniu drzew lub w blasku słońca, w zależności od upodobań.

Życzymy cudownego tygodnia i zapraszamy na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” już za tydzień.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/