Kalendarz ogrodnika na 07.05 – 13.05 – maj w ogrodzie

Maj w ogrodzie – maj zieleni łąki, drzewa, już i ptaszek w polu śpiewa. Rozpoczął się najpiękniejszy miesiąc w roku. Pora na kolejny „Tydzień w ogrodzie”.

Rabaty kwiatowe stanowią podstawowy element większości ogrodów. Żeby tulipany, narcyzy, różaneczniki i inne rośliny kwitnące wiosną długo zachwycały bogactwem kolorów musimy je regularnie podlewać. Słoneczna aura sprzyja przesuszaniu się podłoża, a w takich warunkach rośliny szybciej przekwitają. Pamiętamy też o nawożeniu i systematycznym sprawdzaniu czy nie pojawiły się szkodniki.

Jeżeli nie są już zapowiadane przymrozki sadzimy w donicach pelargonie, petunie oraz inne balkonowe i tarasowe kwiaty. W maju sklepy są pełne wspaniałych roślin i jest z czego wybierać. Więcej na ten temat mówimy w piątkowych odcinkach programu „Balkony i Tarasy”.

Cały czas możemy wysiewać warzywa i zioła. Nie jest za późno, aby wysiać buraki czy letnie odmiany rzodkiewki lub sałaty. Dostępne są tzw. ogródki na taśmach, które zawierają gotowy już zestaw 9 gatunków warzyw i ziół. Może być to szybki i prosty sposób na założenie warzywnika dla zwolenników gotowych rozwiązań.

Cały czas możemy wysiewać kwiaty jednoroczne. Szczególnie te, które kiełkują przy cieplejszych temperaturach. Wysiewamy więc m.in. aksamitki, słoneczniki i nasturcje. W tym przypadku również możemy sięgnąć po gotowe rozwiązania i nasiona na taśmach, aby latem w ogrodzie cieszyć się istnym tańcem kwiatów.

Sadzimy dalie, mieczyki i inne rośliny cebulowe niezimujące w gruncie. Rozrośnięte karpy przed sadzeniem można podzielić na części, w ten sposób rozmnożymy nasze okazy.

Wiele praktycznych porad na cały sezon w ogrodzie znajdziemy też w wydaniu specjalnym czasopisma Mój Piękny Ogród. A w nim m.in. o zakładaniu rabaty bylinowej krok po kroku, o pielęgnacji roślin w pojemnikach, a także o uprawie współrzędnej warzyw.

Z czasopism możemy sięgnąć również po Ogrodnicze ABC o drzewach i krzewach owocowych, w którym znajdziemy informacje o wymaganiach uprawowych tych roślin, a przede wszystkim porady, które odmiany warto posadzić w ogrodzie.

Nawozimy rośliny w ogrodzie. Warto zasilić pięknie kwitnące rododendrony i róże, które dopiero będą kwitły. Dobrze odżywiony musi być również trawnik, krzewy owocowe oraz wszystkie młode rośliny, które posadziliśmy jesienią.

Sprawdzamy prognozę pogody, ponieważ to czas „zimnych ogrodników”. Stare przysłowie mówi, że Pankracy, Serwacy i Bonifacy to źli na ogród chłopacy.

A przed nami jeszcze „Zimna Zośka”.