Kalendarz ogrodnika na 14.05 – 20.05 – maj w ogrodzie
Maj w ogrodzie – maj bogaty sieje kwiaty. Pora na kolejny ukwiecony, majowy „Tydzień w ogrodzie”.
Na trawnikach czeka nas szereg zabiegów pielęgnacyjnych. Żeby darń była zdrowa, gęsta i intensywnie zielona, musi być często koszona, odpowiednio nawieziona i systematycznie podlewana. Celem koszenia, oprócz zagęszczenia trawnika jest również niedopuszczenie do zakwitania darni oraz eliminacja chwastów, które źle znoszą ciągłe przycinanie i w końcu zamierają. Częstotliwość podlewania zależy od pogody. W przypadku upałów lub złej kondycji trawnika nawadniamy zielony dywan częściej i intensywniej.
Piętnasty maja to ważny dzień dla wszystkich ogrodników, który nazywamy „Zimną Zośką”. Obserwacje pogody i przysłowia ludowe wskazują, że tego dnia kończą się wiosenne przymrozki.
A gdy „Zimna Zośka” za nami, przychodzi pora na sadzenie w warzywniku rozsady warzyw ciepłolubnych, w tym pomidorów. Sadzonki powinny być wcześniej zahartowane. Warzywa te, jako jedne z nielicznych możemy sadzić głębiej niż rosły do tej pory w doniczce. Dołek można wypełnić podłożem do pomidorów, które lekko mieszamy z glebą. Pomidory warto od razu przywiązać do palika. Po posadzeniu dokładnie je podlewamy.
Gdy minie ryzyko przymrozków wysiewamy też warzywa ciepłolubne bezpośrednio do gruntu. Zaliczamy do nich m.in. dynie, cukinie i ogórki. Nasiona umieszczamy w ogrzanej ziemi niezbyt głęboko, przysypujemy i podlewamy.
Więcej o uprawie ogórków mówiliśmy w programie „Ogród od kuchni”, natomiast o dzikich ogórkach możemy przeczytać w czerwcowym numerze „Przepisu na Ogród”. Znajdziemy w nim również informacje o warzywach strączkowych, o działaniu gnojówki z pokrzyw oraz wiele innych porad przydatnych w ogrodzie.
Dbamy już o to, aby doprowadzić wodę do każdego miejsca w ogrodzie. Węże możemy łączyć na stałe za pomocą reparatora. Jeżeli chcemy mieć możliwość ich łatwego rozłączania możemy zaopatrzyć się z łącznik podwójny lub potrójny, który wpinamy do szybkozłączy.
Kontrolujemy stan naszych roślin w warzywniku i na rabatach. Sprawdzamy czy nie pojawiły się mszyce. Z warzyw najczęściej można je zaobserwować na bobie. Z roślin ozdobnych najwcześniej szkodniki te pojawią się na kalinie lub róży. Walkę z mszycami warto zacząć jak najwcześniej preparatami naturalnymi. Im szybsza będzie nasza reakcja, tym mamy większą szansę na im szybsze zwalczenie.
O ochronie roślin możemy też przeczytać w czerwcowym wydaniu czasopisma „Kocham Ogród”, w którym znajdziemy m.in. artykuł o różach pod kontrolą, o superbohaterce wśród chwastów, czyli pokrzywie oraz o chorych truskawkach.
Wiosna to dobry moment na nawożenie wszystkich roślin w ogrodzie. W szczególny sposób warto zadbać o jagodnik i o truskawki. W okresie silnej wegetacji, kwitnienia i zawiązywania owoców można te rośliny dokarmić nawozem wieloskładnikowym. Rozsypując nawozy należy ściśle przestrzegać ilości podawanych przez producenta na opakowaniu.