Wrzesień w ogrodzie 06.09 – 12.09 kalendarz ogrodnika
Wrzesień w ogrodzie kalendarz ogrodnika – „Wrzeszczy wrzesień, że już jesień” Rozpoczynamy więc już nieco jesienny „Tydzień w ogrodzie”.
Mimo że kalendarzowa jesień rozpoczyna się dopiero 23 września, w naszych ogrodach już widać, że nadchodzi. Coraz liczniej pojawiają się kwiatostany traw ozdobnych, kwitną żeniszki, astry i jeżówki, które kojarzą się nam z końcówka lata i jesienią, wrzosowiska stają cię coraz bardziej kolorowe. Przebarwiają się także liście niektórych gatunków drzew i krzewów. Trawnik przyrasta znacznie wolniej.
Nie zwalnia nas to jednak z jego pielęgnacji. Koszenie darni jesienią jest tak samo ważne jak latem czy wiosną. Wpływa ono nie tylko na zagęszczanie się trawnika i pobudzanie do rozkrzewiania, ale także ogranicza występowanie chwastów. Jeżeli nie damy się im rozrosnąć poprzez częste przycinanie, często same zanikają. Dotyczy to chwastów dwuliściennych, z jednoliściennymi musimy uporać się w inny sposób, najczęściej wyrywając je ręcznie. W im lepszej kondycji trawnik będzie przed zimą, tym lepiej będzie prezentował się po niej, w kolejnym sezonie.
Dotyczy to zresztą nie tylko trawnika, ale wszystkich roślin w naszym ogrodzie, które nie są jednoroczne. Zadbajmy więc o drzewa, krzewy i byliny. Warto sprawdzić czy nie zostały porażone przez choroby grzybowe i szkodniki. Jeżeli tak, przeprowadźmy wszystkie potrzebne zabiegi i jeżeli to konieczne, odpowiednie opryski. Ma to szczególne znaczenie w przypadku drzew owocowych, na których w drugiej połowie sezonu wegetacyjnego mogą być już widoczne objawy chorób grzybowych, takich jak np. drobna plamistość drzew pestkowych na wiśniach lub czereśniach. W takim wypadku należy przeprowadzić oprysk wybranym fungicydem. Warto zadbać także o jesienne nawożenie wszystkich wieloletnich roślin w ogrodzie, które tego potrzebują, stosując nawozy jesienne, bogate w fosfor i potas lub stosując nawozy organiczne – kompost czy też obornik.
Kontynuujemy zbiory warzyw w warzywnikach, zwłaszcza ciepłolubnych, które są mało odporne na chłodniejsze temperatury. Należą do nich m. in. warzywa psiankowate, do których zaliczamy pomidory czy paprykę, warzywa dyniowate, do których zaliczamy cukinie czy ogórki oraz fasolka szparagowa. Po zakończeniu tych zbiorów i likwidacji ich upraw możemy wykorzystać miejsce na grządkach na wysiew poplonów.
A jako poplony we wrześniu cały czas możemy wysiewać m. in. szpinak, rzodkiewki, rokiettę siewną czy rukolę. Po ich wysiewie dbajmy o stałą wilgotność podłoża, dzięki temu będą miały większą szansę, aby podrosnąć i dojrzeć przed zimą. Pilnujmy też, aby nasze młode, dopiero co kiełkujące rośliny nie zostały zaatakowane przez ślimaki, które mogą zniszczyć nasze uprawy w okamgnieniu. Na wypadek wystąpienia jesiennych nocnych przymrozków uszykujmy agrowłókninę, może się przydać.
Zbieramy i sadzimy zioła. Do suszenia w dalszym ciągu ścinamy m. in. miętę, melisę, tymianek i oregano. Te wieloletnie rośliny zielne możemy o tej porze także posadzić w warzywniku czy też zielniku, ich sadzonki są dostępne w sklepach ogrodniczych od wiosny do późnej jesieni. Nadają się one także do uprawy w pojemnikach. Większość odmian bez problemu przetrwa naszą polską zimę w donicy stojącej na zewnątrz.
Nadal możemy sadzić, przesadzać czy też rozsadzać truskawki. Sierpień i wrzesień to najlepszy moment na sadzenie tych roślin w jagodniku. Zdążą ukorzenić się przed zimą i w przyszłym roku całą energię przeznaczą już na owocowanie. Często o tej porze możemy pobrać sadzonki truskawek z rozłogów. Dzięki nim w łatwy sposób możemy pozyskać nowe rośliny.
Życzymy udanego, słonecznego tygodnia. I zapraszamy do oglądania kolejnego „Tygodnia w Ogrodzie” już za tydzień.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/