Maj w ogrodzie – 18.05 -24.05 – kalendarz ogrodnika

„Maj bogaty, sieje kwiaty”  Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”.

Druga połowa maja to czas, kiedy swój spektakl rozpoczynają kolejne rośliny kwitnące – piwonie. W Chinach uprawiane są one już ponad 100 lat. Nie są to rośliny wymagające, pod warunkiem, że nie sadzi się ich w miejscach podmokłych. Są długowieczne. Na tym samym stanowisku mogą rosnąć kilkanaście lat. Kwitną od maja do początku lata.

A przygotowując się do letniego odpoczynku w ogrodzie warto już teraz przeprowadzić potrzebne naprawy i generalne porządki. Czyścimy tarasy, ścieżki i podjazdy z kostki brukowej. Kostka i szczeliny w niej często zarastają mchem lub chwastami. Zamiast używać środków chemicznych, można użyć urządzenia wysokociśnieniowego i też pozbędziemy się wszystkich zanieczyszczeń. Woda pod wysokim ciśnieniem jest w stanie wszystko wymyć. Podjazdy można czyścić z największą siłą. Delikatniejsze, np. drewniane powierzchnie – z mniejszą. Do tego typu pracy warto zaopatrzyć się w kalosze i okulary ochronne.

Omszała kostka lub kamienie – jak wyczyścić myjką wysokociśnieniową?

A na wyczyszczonych już tarasach, mogą stanąć kolejne kompozycje z roślin ciepłolubnych, które sadzimy teraz w donicach. Oprócz pelargonii, mogą to być również przeróżne petunie, o kolorowych kwiatach, układających się często w zjawiskowe kaskady. Odpowiednio pielęgnowane będą zdobić nasze otoczenie do pierwszych przymrozków.

Na zewnątrz możemy też już wynieść niektóre z domowych roślin doniczkowych. Oprócz tych, które pochodzą z rejonu śródziemnomorskiego, na dworze w ciepłe dni czują się dobrze również np. fikusy beniamina, zielistki, grubosze czy bluszcz. Pamiętajmy, że jeżeli zdecydujemy się na ich wystawienie, najpierw rośliny te muszą być zahartowane.

W zielnikach przyszła już pora na pierwsze, większe zbiory. Dotyczy to np. mięty, tymianku, oregano czy lubczyku. Zebrane liście należy obmyć, a potem możemy je ususzyć. Miętę i lubczyk można też mrozić.

Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy, sadzimy pomidory i paprykę oraz rozsady warzyw dyniowatych w gruncie lub na podwyższonych grządkach. Ogórki, cukinie i dynie możemy też o tej porze wysiać. Jeżeli nasze rozsady już znalazły swoje miejsce w ogrodzie, dbamy o ich regularne podlewanie. Doglądamy pomidory, sprawdzając czy nie trzeba ich podwiązać lub usunąć tzw. „wilki”.

A 24 maja to Dzień Ślimaka. Te ze skorupkami dzieciom często kojarzą się z sympatycznymi bohaterami bajek. Dla tych co uprawiają warzywa lub kwiaty są one jednak często jedynie szkodnikami. Te bez skorupek potrafią doszczętnie zniszczyć naszą grządkę z kapustą lub sałatą. Warto zatem w Dniu Ślimaka sprawdzić, czy nie trzeba ich wyprosić z ogrodu.