Maj w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 13.05 – 19.05. Prace ogrodnicze w maju

Maj w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 13.05 – 19.05. Prace ogrodnicze w maju
13
maj

Maj w ogrodzie – “Pankracy, Serwacy, Bonifacy – źli na ogrody chłopacy”.

Miejmy nadzieję, że to już ostatnie dni wiosennych chłodów. Rozpoczynamy kolejny “Tydzień w ogrodzie”.

Maj w ogrodzie – Na dni od 12 do 15 maja przypada tzw. czas „zimnych ogrodników”, kończący się Św. Zośką. Według przysłów i obserwacji ludowych ten okres to ostatnie dni przymrozków. Ochłodzenie w połowie maja jest zjawiskiem klimatycznym charakterystycznym dla Europy Środkowej.

W tym czasie możemy podziwiać pięknie kwitnące rośliny, którym krótkie okresy chłodu nie przeszkadzają. Między innymi są to zjawiskowe rododendrony i azalie. O tej porze obsypują się dużymi, barwnymi kwiatami. Jeżeli mamy zamiar posadzić je w ogrodzie, warto zrobić to właśnie teraz, gdy mamy pewność w jakim kolorze kwitnie wybrana przez nas odmiana.

Jeżeli nie zrobiliśmy tego wcześniej, dokarmiamy rośliny w ogrodzie. Szczególnie te, które są młode, lub te, które nie rosną zbyt dobrze. W połowie maja już dokładnie widać, które rośliny wymagają naszej pomocy i dodatkowego nawiezienia. Pamiętajmy, że borówki w jagodniku, rododendrony i inne rośliny wrzosowate wymagają nawozów do roślin kwasolubnych. Podobnie jest w przypadku iglaków. Należy wybrać nawóz, który pozwoli zapewnić tym roślinom odpowiednie pH gleby.

Po 15 maja rozpoczynamy w ogrodach czas sadzenia roślin ciepłolubnych. W warzywnikach sadzimy pomidory, paprykę i inne rośliny psiankowate oraz ogórki, cukinie, dynie i inne rośliny dyniowate. Wszystkie te rośliny lubią słońce i żyzne podłoże. Coraz częściej uprawiamy je także na balkonach i tarasach. Dostępne są odmiany pomidorów i ogórków, które znakomicie nadają się do uprawy pojemnikowej.

Gdy minie ryzyko przymrozków, możemy też sadzić ciepłolubne rośliny cebulowe, m.in. dalie, mieczyki i pacioreczniki. Zakwitają one późnym latem i jesienią. Nie sposób wtedy przejść koło nich obojętnie.

Przygotowujemy też ogród do letniego wypoczynku. Przycinamy gałęzie krzewów i drzew, które za bardzo się rozrosły. Formujemy ładne korony, które się zagęszczą i będą potem rzucały przyjemny cień. Może między drzewami znajdzie się też miejsce, żeby rozwiesić hamak.

A 19 maja, w Kórniku odbędzie się Targ Kwiatowy. Kiermasz ogrodniczy rozpocznie się o godz. 09:00, a pokazy i warsztaty o godz. 12:00. Serdecznie zapraszamy!

Kolejny „Tydzień w Ogrodzie” już za tydzień.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *