Kwiecień w ogrodzie – kalendarz ogrodnika
Kwiecień w ogrodzie – kalendarz ogrodnika. To już ostatni tydzień w kwietnia. I jak co poniedziałek zapraszamy na kolejny odcinek z cyklu „Tydzień w Ogrodzie”. O czym warto pamiętać w nadchodzących dniach? ????? Zapraszamy!
„Wróżą pogodną jesień ciepłe deszcze w kwiecień” Rozpoczynamy kolejny, już ostatni w tym roku kwietniowy tydzień.
Kwiecień przystroił cały świat w kwiecie. W ogrodach jest coraz bardziej kolorowo. Kwitną już nie tylko wcześnie budzące się byliny i rośliny cebulowe, ale także liczne krzewy i drzewa, w tym krzewy i drzewa owocowe. Jagody kamczackie w cieplejszych rejonach naszego kraju zaczynają już nawet przekwitać. Za to już niedługo bajkowo prezentować będą się jabłonie, grusze, śliwy, wiśnie i czereśnie.
Przy tej okazji przypominamy, że okres nabrzmiewania pąków kwiatowych to czas pierwszych oprysków wielu drzew owocowych, przygotujmy więc opryskiwacze i sprawdźmy kalendarz zabiegów. Przykładowo, w okresie pękania pąków zapobiegawczo warto przeprowadzić oprysk miedzianem, preparatem do zwalczania chorób grzybowych i bakteryjnych, dozwolonym do stosowania w uprawach ekologicznych. Taki oprysk zapobiega m.in. takim chorobom drzew owocowych jak: parch gruszy i jabłoni, rak bakteryjny czereśni i wiśni, brunatna zgnilizna drzew pestkowych czy kędzierzawość liści brzoskwini. Pamiętajmy, zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć.
27 kwietnia przypada Dzień Florysty, jest to więc okazja by poruszyć jeszcze raz temat wysiewów kwiatów jednorocznych bezpośrednio na rabatach. A sięgnąć możemy już np. po nasiona słoneczników, w różnych odmianach, zarówno tych użytkowych, jak i ozdobnych, a także po nasiona groszku pachnącego, firletki wieńcowej, gwiezdnego pyłu i wielu gatunków roślin miododajnych. Z myślą o pszczołach i nie tylko możemy jeszcze wysiewać czarnuszkę, klarkię czyli dzierotkę, a także nagietki, nasturcje i wiele wiele innych. Dzięki takim kwiatom możemy stworzyć sobie i pszczołom kawałek kwiecistego raju.
W wielu warzywnikach rosną już rzodkiewki i szpinak, kiełkuje groszek i bób, marchew i pietruszka, cebula i czosnek. Nie oznacza to, że nie możemy już wysiewać i sadzić tych roślin. Koniec kwietnia to czas, kiedy jeszcze możemy to zrobić. Kontynuujemy więc wysiewy warzyw i ziół, w dalszym ciągu możemy wysiewać też ogórki i warzywa dyniowate na rozsady, pod osłonami, w cieplejszych rejonach naszego kraju możemy już rozpocząć uprawę ciepłolubnej fasolki szparagowej. Rozsady warzyw kapustnych i cebulowych mogą już znaleźć swoje miejsce na grządkach. Coraz bliżej są pierwsze zbiory.
Warto pomyśleć jakie kwitnące piękności będą w tym roku królować w donicach na naszych tarasach lub balkonach. Wybór jest przeogromny. Zaplanujmy więc, czy to będą pelargonie, czy surfinie, a może stokrotki afrykańskie lub goździki. Pięknie wyglądają także kompozycje wielogatunkowe w jednej tonacji kolorystycznej lub wesołe, wielokolorowe. Posadźmy te rośliny, które lubimy najbardziej, których pielęgnacja sprawia nam najmniej trudności. Pamiętajmy jednak, że wszystkie te gatunki są ciepłolubne. Możemy je wystawić na zewnątrz, gdy już na pewno nie będzie ryzyka nocnych przymrozków. Po zakupie warto je też zahartować, zanim znajdą na stałe miejsce na balkonie lub tarasie.
Na ogrodowych rabatach ozdobnych zwróćmy już uwagę na obecność szkodników. Zauważyć już można np. poskrzypkę liliową na kiełkujących liliach i kwitnących już cesarskich koronach. Warto je wyłapać, zanim złożą jaja. Pojawiły się już także niestety ślimaki, które wygryzają dziury i niszczą np. młode liście kosaćców, czyli irysów. Warto rozpocząć ich zwalczanie jak najszybciej, zanim wyrządzą jeszcze większe szkody. Można je wyłapać ręcznie po opadach deszczu lub wczesnym rankiem. Można też rozsypać gotowy do użycia ekologiczny granulat na ślimaki, który nie szkodzi uprawom ani zwierzętom i jest trwały na deszcz. Dostępne są także pułapki do odławiania i monitorowania obecności ślimaków, które zakopujemy na rabacie lub grządce i wypełniamy piwem oraz kilkoma kroplami preparatu wabiącego te szkodniki. Jedna taka pułapka wystarcza na ok. 20 m kw. powierzchni i jest wielokrotnego użytku.
A w niedzielę rozpoczynamy majówkę i rozpoczynamy chyba najpiękniejszy miesiąc w roku. To miesiąc kwitnących lilaków, nazywanych potocznie bzami, pierwszych zbiorów nowalijek i coraz cieplejszych dni. Życzymy więc słońca, pogody, wypoczynku i przyjemności.
I zapraszamy na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” już za tydzień.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/