Maj w ogrodzie, kalendarz ogrodnika

Maj w ogrodzie, kalendarz ogrodnika. Kolejnym poniedziałkiem rozpoczynamy kolejny majowy „Tydzień w Ogrodzie” i zapraszamy na garść ogrodniczych porad o tym, na co warto zwrócić uwagę w ogrodzie w nadchodzących dniach.

„Maj bogaty sieje kwiaty” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”…

… w którym jak najbardziej w dalszym ciągu można wysiewać ulubione kwiaty, na rabatach lub w zewnętrznych donicach, m.in. cynie, aksamitki, nasturcje, nagietki, kosmosy, słoneczniki, kocanki na suche bukiety czy bajecznie pachnące wieczorami maciejki oraz wiele innych wspaniale kwitnących gatunków.

Możemy też sadzić sadzonki kwiatów balkonowych i rabatowych, które przygotowaliśmy samodzielnie lub które kupiliśmy. W wielu rejonach naszego kraju nocne przymrozki mamy już za sobą i robi się coraz cieplej, na tyle ciepło, że do zewnętrznych donic balkonowych lub tarasowych mogą trafić np. petunie, w tym surfinie i supertunie, a także pelargonie oraz begonie, lobelie, bakopy czy inne wybrane przez nas gatunki. Jeżeli posadziliśmy je już wcześniej dbamy o regularne podlewanie i nawożenie. Pamiętajmy, że im mniejsza doniczka i im gęstsze nasadzenie, tym częściej musimy sięgać po konewkę lub wąż ze zraszaczem.

Zresztą wąż ze zraszaczem będzie nam teraz coraz częściej potrzebny w ogrodzie, nie tylko w przypadku podlewania roślin ozdobnych w pojemnikach, ale także w warzywniku oraz przy roślinach, które posadziliśmy w ostatnim czasie. Wszystkie młode, dopiero co kiełkujące rośliny oraz nowo posadzone okazy potrzebują regularnego podlewania, gdy jest słonecznie, wietrznie i niedostatecznie deszczowo.

Nie tylko kiełkujące rośliny, ale również dojrzewające rośliny wymagają regularnego podlewania. Dotyczy to o tej porze zwłaszcza rzodkiewek i kalarepy. Bez dostatecznej ilości wody zgrubienia korzeni rzodkiewek mogą być ostrzejsze w smaku, a zgrubienia łodygi kalarepy mogą stać się bardziej łykowate i sparciałe. Ponadto duże wahania wilgotności podłoża mogą powodować pękanie tych warzyw, warto więc zadbać aby było ono stale lekko wilgotne.

Cały czas przeglądajmy też nasze uprawy pod kątem występowania szkodników, takich jak np. mszyce, zwłaszcza na bobie lub sałacie czy ślimaki, które potrafią żerować praktycznie na wszystkich roślinach uprawianych w ogrodzie. Uprawiając bób musimy liczyć się z tym, że praktycznie zawsze pojawiają się na nim mszyce, które niezwykle upodobały sobie właśnie ten gatunek. Należy zatem regularnie sprawdzać czy nie są potrzebne opryski. A wykonać je można np. gotowym do użycia naturalnym preparatem do zwalczania szkodników na roślinach ozdobnych, warzywnych i sadowniczych oraz ziołach, który zawiera w swoim składzie olej roślinny i działa w sposób mechaniczny, pokrywając mszyce lub inne szkodliwe drobne owady czy przędziorki cienką warstwą cieczy utrudniającej poruszanie i żerowanie. Jednocześnie takie preparat nie wyrządza żadnych negatywnych skutków opryskiwanym roślinom ani innym pożytecznym owadom latającym w ogrodzie.

Po 15 maja, gdy się już ociepli na dobre możemy przystąpić do sadzenia pomidorów, papryki i innych ciepłolubnych warzyw psiankowatych, a także do sadzenia lub wysiewu ogórków, dyni i innych ciepłolubnych warzyw dyniowatych. Warto już dla nich przygotować grządki, odchwaścić i nawieźć przedsiewnie, jeżeli tego wymagają. Zebrać przedplony, jeżeli po nich mamy zamiar uprawiać te ciepłolubne warzywa lub też przygotować donice i podłoże, jeżeli część z nich planujemy posadzić w pojemnikach.

Dbamy o rośliny cebulowe kwitnące w ogrodzie. Cały czas możemy podziwiać m.in. późniejsze odmiany tulipanów i narcyzów. Ogławiamy te rośliny, które już przekwitły, żeby nie traciły energii na zawiązywanie nasion, ale przeniosły ją na odżywienie lub wytworzenie nowych cebul przybyszowych, z których w przyszłym roku rozwiną się kolejne kwiaty. Pamiętajmy, aby pozostawić liście tych roślin do samoistnego zaschnięcia, z nich również cebule czerpią składniki pokarmowe, dzięki czemu będą pięknie kwitły w kolejnym sezonie.

Tymczasem życzymy wszystkiego dobrego w nadchodzącym tygodniu. I jak zawsze zapraszamy na kolejny film z cyklu „Tydzień w Ogrodzie” już za tydzień.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/

LASER RTU    https://www.wik-tor.pl/Laser-RTU-550ml-p5477