Kalendarz ogrodnika na 02.04 – 08.04 – kwiecień w ogrodzie

Kwiecień w ogrodzie – Nadszedł kwiecień! Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata. Pora na kolejny „Tydzień w ogrodzie”

Drugi kwietnia to drugi dzień Świąt Wielkanocnych, czyli „Lany Poniedziałek”. Jeszcze raz składamy serdeczne wielkanocne życzenia i zachęcamy do spacerów w poszukiwaniu wiosny.

Bo trzeci kwietnia to Dzień Tęczy. Nasze ogrody już wyglądają coraz bardziej tęczowo i kolorowo. Kwitną kolorowe krokusy, obudziły się już pszczoły. Wykorzystują one każdą nadarzającą się okazję chwilowego ocieplenia do wykonania pierwszych oblotów.

Sprzątamy donice tarasowe i balkonowe, przygotowujemy je do nowych nasadzeń. Usuwamy pozostałości po zeszłorocznych kompozycjach. Jeżeli mamy w donicach wieloletnie rośliny musimy je odpowiednio przyciąć i przygotować do wiosennej wegetacji. Sezon na obsadzanie pojemników już się zaczyna.

A o tym co posadzić w balkonowych i tarasowych donicach możemy poczytać w czasopiśmie Mój Piękny Ogród. Znajdziemy tam informacje o kompozycjach pastelowych i kompozycjach w barwach nocy, a także o nowych odmianach koleusów i o czarujących lewkoniach.

Piątego kwietnia przypada Dzień Marchewki . Jest to też dobry moment, żeby wysiać marchewkę w ogrodzie. W zależności od odmiany marchew możemy siać od końca marca do początku września, rzędowo wprost na miejsce stałe. Marchew wymaga żyznej, próchniczej, szybko obsychającej gleby. Przed siewem gleba powinna być starannie przekopana i odchwaszczona. Okres kiełkowania to 10 do 20 dni. Więcej o uprawie marchwi powiemy we wtorkowym programie „Ogród od kuchni”.

To już ostatni moment, żeby przyciąć trawy ozdobne. Przycinamy je przed ruszeniem wegetacji, a w zależności od odmiany pierwsze zielone liście traw pojawiają się już od marca do maja. Jeżeli cięcie będzie spóźnione, możemy uszkodzić młode przyrosty. Suche liście traw ozdobnych najlepiej przycinać nożycami do żywopłotów lub sekatorami akumulatorowymi, większego lub mniejszego typu. Po ścięciu kępy przypominają ryżowe szczotki, ale już niedługo pięknie się zazielenią.

Jeżeli na zimę spuściliśmy wodę z oczka wodnego, to nadeszła już pora, żeby z powrotem je napełnić. Wcześniej należy sprawdzić czy folia lub forma nie uległa uszkodzeniu. Zanim posadzimy rośliny i wpuścimy ryby, powinniśmy odczekać mniej więcej 2 tygodnie, aż woda się ustoi i wyparuje z niej chlor.

Rozpoczynamy sezon wiosennego sadzenia roślin. W sklepach ogrodniczych i szkółkach znajdziemy już pełną ofertę drzew i krzewów owocowych oraz roślin ozdobnych w pojemnikach, z bryłą korzeniową i z odkrytym korzeniem. Czekają na posadzenie w naszych ogrodach lub w donicach na naszych balkonach i tarasach.