Styczeń w ogrodzie, kalendarz ogrodnika

Styczeń w ogrodzie, kalendarz ogrodnika. Kto tęskni za wiosną, może zająć się ogrodniczym hobby już teraz. Od jakich wysiewów zacząć? Między innymi o tym przypominamy w dzisiejszym filmie z cyklu „Tydzień w Ogrodzie”. Zapraszam!

„W zimie odkryte ucho, to w lecie będzie sucho” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”…

…od święta Trzech Króli. Jest to doskonały dzień na spacer po ogrodzie, jeżeli pogoda na to pozwala i sprawdzenie czy nie wymaga on naszej uwagi, czy nie pojawiły się jakieś pilne prace do wykonania. Jest to też dzień, który przedłuża nam nieco bożonarodzeniowe świętowanie.

Nie należy jednak przedłużać czasu przetrzymywania choinki z bryłą korzeniową w cieple naszego domu, jeżeli kupiliśmy ją z zamiarem posadzenia w ogrodzie po świętach. Dotyczy to także cyprysików i innych roślin iglastych czy zimozielonych, które wykorzystaliśmy z świątecznych dekoracjach doniczkowych. Rośliny te nie powinny wybudzić się z zimowego snu. A jeżeli już się to stanie i zauważymy na nich młode nowy przyrosty lub oznaki wzrostu, lepiej z ich wyniesieniem poczekać do wiosny i robić to pamiętając o stopniowym hartowaniu.

W wielu domach nadal ozdobami są gwiazdy betlejemskie. Ze zbiegiem czasu mogą one zacząć zrzucać liście i tracić na uroku, mogą wyglądać jakby marniały, ale należy pamiętać, że po kwitnieniu, rośliny te wchodzą często w stan spoczynku. Jeżeli mamy czas i ochotę możemy poinsecję potraktować nie jako roślinę jednoroczną, ale wieloletnią i pozostawić ją sobie na dłużej. Jest szansa, że zakwitnie ponownie w czasie kolejnych Świąt.

Pamiętajmy też o pozostałych domowych roślinach doniczkowych, o ich pielęgnacji i doglądaniu pod kątem występowania chorób i szkodników oraz o nawożeniu tych okazów, które aktualnie kwitną lub wypuszczają nowe liście. Postarajmy się znaleźć dla nich wszystkich takie miejsce, aby miały jak najwięcej światła w czasie krótkich zimowych dni.

Nie tylko kwitnące rośliny doniczkowe potrzebują odpowiedniego odżywiania, również nam zimową porą przyda się dodatkowa dawka witamin i minerałów, a ich doskonałym źródłem są kiełki. Przypominamy więc o ich uprawie. Do wyboru mamy naprawdę wiele gatunków nasion na kiełki, mogą to być m.in. rzodkiewka, brokuł, słonecznik, rzeżucha, rokietta, kapusta, kalarepa, jarmuż, lucerna, soczewica, fasola mung, fasola adzuki i wiele innych. Uprawiać możemy je w kiełkownicach lub w słoikach. Nie ma w tym nic trudnego, zwłaszcza zimą, kiedy temperatura w domach jest niższa i kiełki nie mają tendencji do pleśnienia, co czasami może zdarzać się latem.

Jeżeli mamy w planach uprawę roślin z rozsady, warto zaopatrzyć się w wybrane pojemniki, doniczki i wielodoniczki oraz podłoże do wysiewu. Warto też przygotować sobie kalendarium wysiewów warzyw, kwiatów i ziół jakie chcemy uprawiać w nadchodzącym sezonie, żeby nic nam nie umknęło i żebyśmy z wszystkim zdążyli na czas. Możemy też zacząć kompletować już nasiona.

A pierwsze wysiewy roślin na rozsady można przeprowadzać już w tym miesiącu. Dotyczy to  jednorocznych roślin kwitnących i bylin, które mają długi okres kiełkowania i rozwoju. Są to m.in. pelargonie i begonie, które potrzebują ciepła i które po wysiewie zostawiamy w domu lub pierwiosnki, jeżówki czy orliki, które po wysianiu należy wystawić na dwór lub zanieść w chłodniejsze miejsce, żeby przeszły swój okres stratyfikacji. Kto bardzo tęskni za wiosną może zająć się ogrodniczym hobby już teraz.

Życzymy wspaniałego tygodnia! Na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień. Zapraszamy też do oglądania pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/