Marzec w ogrodzie – kalendarium ogrodnika na 28.02 – 06.03

Marzec w ogrodzie – kalendarium ogrodnika. „Marzec, czy słoneczny, czy płaczliwy, listopad obraz żywy”. Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”, w którym kończy się luty, a zaczyna marzec.

Kończymy więc lutowe wysiewy. To ostatni moment, żeby wysiać na rozsady rośliny, które mają długi okres wegetacji lub które chcemy wcześnie zebrać, takie jak np. seler, wczesne odmiany kapusty oraz poziomki, a także pelargonie, petunie, werbeny, niecierpki i lobelie. Jeżeli nie zdążymy ich wysiać w najbliższych, nadchodzących dniach, a chcemy uprawiać te rośliny, to musimy się nastawić na zakup ich gotowych sadzonek późną wiosną.

Marzec w wielu rejonach naszego kraju wita nas słoneczną pogodą w dzień i mroźnymi nocami. Jeżeli wysialiśmy już na grządkach np. rzodkiewki, szpinak lub koper, warto przykryć je agrowłókniną. Warto przykryć też kiełkujące czosnki i cebulę ozimą oraz kwiaty cebulowe, takie jak tulipany, narcyzy czy hiacynty, zwłaszcza jeżeli temperatura spada -5 stopni Celsjusza.

Zaczyna się najbardziej pracowity czas w ogrodach. Czas dalszego przygotowywania rozsad, czas pikowania rozsad, które już zostały wysiane, czas wysiewów warzyw na grządkach i kwiatów na rabatach, czas porządków, wertykulacji trawnika i przycinania drzew oraz krzewów, które tego potrzebują, a także traw ozdobnych. Kto lubi planowanie, może już teraz zrobić listę ogrodniczych zadań, żeby o niczym nie zapomnieć.

A jeżeli chodzi o wysiewy warzyw na rozsady, to z pomidorami warto się wstrzymać do połowy marca, ale nie musimy już czekać z wysiewem słodkiej papryki, bakłażanów, sałaty masłowej, kruchej i lodowej. W dalszym ciągu możemy też wysiewać sałatę liściową, ostrą paprykę, karłowe, doniczkowe odmiany pomidorów, por, cebulę oraz warzywa kapustne, takie jak np. kapusta, kalarepa, kalafiory czy brokuły. Odcinki na temat wysiewów różnych warzyw będą pojawiać się na bieżąco na naszym kanale.

Przypominamy, że jeżeli w nocy przymrozki nie będą już silne i ziemia na grządkach rozmarznie, możemy wysiewać nie tylko rzodkiewki, szpinak i koper, ale także sadzić  cebulę z dymki oraz ząbki czosnku jarego. Wysiewać można też groch, groszek cukrowy i bób. Te warzywa warto wysiać na przedplony tak szybko, jak to możliwe. Nie warto się jednak spieszyć. Jeżeli aura okaże się chłodna i niezbyt łaskawa, zbyt wcześnie wysiane nasiona mogą zagniwać i będziemy obserwować nierównomierne wschody. Wyczucie czasu jest tu zatem kluczowe.

Marzec to miesiąc wysiewu bardzo wielu kwiatów jednorocznych na rozsady, a także do gruntu. W tym miesiącu na rozsady można wysiewać m.in. takie gatunki jak: cynie, astry, aksamitki, lwie paszcze, kleomy, nieśmiertelniki, czyli kocanki, zatrwiany, ubiorki i wiele innych. Do gruntu można siać już m.in. groszek pachnący, nagietki, chabry, czarnuszki czy smagliczkę nadmorską oraz wiele innych. Pamiętajmy, że kwiaty w ogrodach są nie tylko pokarmem dla naszej duszy, ale także pokarmem dla pszczół i innych pożytecznych owadów zapylających. Warto o ich pomyśleć.

Przyroda budzi się z zimowego snu. Widać to po kwitnących wczesnowiosennych kwiatach. Pojawiają się już nie tylko ranniki zimowe i przebiśniegi, ale także odmiany wczesnych krokusów. W donicach balkonowych i tarasowych zaczynamy już sadzić bratki i pierwiosnki. Przypominamy jednak, że jeżeli mamy taką możliwość, to przy zapowiadanych silniejszych przymrozkach poniżej – 5, -6 stopni Celsjusza, warto przenieść je w cieplejsze miejsce. A takie spadki temperatury w tym tygodniu mogą się zdarzyć.

Miejmy nadzieję, że następny będzie już cieplejszy. Zapraszamy więc na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” już za tydzień, a także do oglądania pozostałych filmów n kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/