Styczeń w ogrodzie, kalendarz ogrodnika
Styczeń w ogrodzie, kalendarz ogrodnika. Jak w każdy poniedziałek, zapraszamy na kolejny odcinek z cyklu „Tydzień w Ogrodzie” z przypomnieniem, jakie ogrodnicze zadania czekają na nas w nadchodzących dniach. Udanego tygodnia! ?
„Kiedy w styczniu rosną trawy, lipiec dla nas niełaskawy”. Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”…
… widokiem ciemierników, które już kwitną w niejednym ogrodzie. Te wspaniałe rośliny przypominają nam, że nawet zima może być piękna i kwitnąca. O tej porze w wielu sklepach i centrach ogrodniczych można nabyć sadzonki tych roślin w przeróżnych odmianach, które możemy posadzić na rabacie kwiatowej lub w kompozycji doniczkowej na balkonie lub tarasie.
Gdy aura na dworze jest pogodna, ciepła i sucha, i temperatury utrzymują się powyżej zera, kontynuujemy podlewanie roślin zimozielonych, żeby nie doszło do zjawiska suszy fizjologicznej. Rośliny zimozielone nie zapadają o tej porze całkowicie w sen, jak to robią rośliny zrzucające liście. Dlatego potrzebują wody, mniej niż w innych porach roku, ale jednak. Krzewy i byliny całoroczne rosnące w donicach balkonowych lub tarasowych także należy podlewać przy każdej odwilży jeżeli nie pada, aby ich korzenie nie wysychały.
Przypominamy o zimowych wysiewach roślin ozdobnych. Oprócz bylin, np. ciemierników, jeżówek czy orlików, cały czas możemy siać rośliny rabatowe i balkonowe takie jak np. pelargonie, begonie, lobelie czy petunie, a także możemy już sięgnąć po nasiona żeniszka, szałwii błyszczącej czy dalii karłowych. Okres od wysiewu do kwitnienia tych roślin jest dość długi i wynosi mniej więcej 5 miesięcy, dlatego należy zająć się tym już teraz.
Jeżeli ktoś nie może się już doczekać uprawy warzyw, to w pierwszej kolejności może sięgnąć po nasiona sałaty liściowej, którą można sadzić na przedplony. Rozsadę przygotowujemy w domach lub ciepłych inspektach, po kilku tygodniach ją pikujemy a od marca hartujemy i sadzimy pod osłonami.
Czekając na pracę w ogrodzie, możemy się też zająć uprawą kiełków. Są one źródłem łatwo przyswajalnych przez organizm człowieka witamin i minerałów. Do wyboru mamy naprawdę wiele gatunków nasion na kiełki, mogą to być m.in. rzodkiewka, brokuł, słonecznik, rzeżucha, rokietta, kapusta, kalarepa, jarmuż, lucerna, soczewica, fasola mung, fasola adzuki i wiele innych. Uprawiać możemy je w kiełkownicach lub w słoikach. Nie ma w tym nic trudnego, zwłaszcza zimą, kiedy temperatura w domach jest niższa i kiełki nie mają tendencji do pleśnienia, co czasami może zdarzać się latem. Zimą przyda nam się też znacznie bardziej taka kiełkowa porcja soli mineralnych i witamin, latem możemy korzystać ze świeżych warzyw, np. rosnących w naszych ogrodowych warzywnikach.
21 stycznia przypada Dzień Babci. Wszystkim Babciom przesyłamy więc moc uścisków i najszczerszych, najwspanialszych życzeń. Przesyłamy też podziękowania za przekazywanie wiedzy z pokolenia na pokolenie, również tej ogrodniczej.
Podziękowania należą się też Dziadkom, bo zaraz po Dniu Babci przypada Dzień Dziadka. Wielu z nas to właśnie z Dziadkiem lub Babcią rozpoczynało swoją ogrodniczą przygodę. Życzymy wszystkim zdrowia, spokoju, szczęścia i radości.
Życzymy też przyjemnego, pięknego tygodnia! A na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” jak zawsze zapraszamy za tydzień.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/