Marzec w ogrodzie, kalendarz ogrodnika

Marzec w ogrodzie, kalendarz ogrodnika. Rozpoczyna się najpiękniejszy i najbardziej pracowity czas dla wszystkich, którzy mają ogrody. Zapraszam więc na kalendarium prac ogrodniczych, które warto przeprowadzić w nadchodzących dniach. Cudownego, wiosennego tygodnia! 😃

„Nie siejesz grochu w marcu, nie masz go w garncu” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”…

od przypomnienia, że druga połowa marca to odpowiedni czas na wysiew grochu i to zarówno w warzywniku, jak i na rabacie kwiatowej. Na rabatach i w zewnętrznych donicach możemy siać urokliwy, piękny i pięknie pachnący groszek pachnący. A na warzywnych grządkach możemy siać groch, groszek cukrowy i bób. Jeżeli o wysiew zadbamy teraz, to pyszne strąki lub kwiaty do bukietów będziemy mogli zbierać pod koniec maja i w czerwcu.

21 marca przypada pierwszy dzień kalendarzowej WIOSNY, dla ogrodników jest to najpiękniejsza, najbardziej wyczekiwana i najbardziej pracowita pora roku. 21 marca to także Dzień Wierzby, która  w polskiej kulturze ludowej uważane jest za drzewo, które jako pierwsze budzi się do życia z zimowego snu. W wielu rejonach naszego kraju wierzby zaczynają już kwitnąć. Warto więc ściąć je już teraz, żeby potem wykorzystać je w wielkanocnych dekoracjach.

Ścinać możemy też trawy ozdobne, o ile pogoda na to pozwala, jest w miarę sucho, a nie deszczowo. Większość traw ozdobnych, m.in. takich jak rozplenice, miskanty czy trawy pampasowe, które są niezimozielone i których część nadziemna zamiera i zasusza się na zimę, wymaga przycięcia mniej więcej 10 cm nad ziemią. Jeżeli mamy w ogrodzie ich niewielką ilość, pojedyncze sztuki, wystarczy użyć sekatora. Jeżeli jednak mamy ich większą ilość można ułatwić i przyspieszyć sobie pracę, używając np. akumulatorowych nożyc do żywopłotu. Cięcie za pomocą tego typu urządzenia jest znacznie łatwiejsze. W pierwszej kolejności należy przyciąć te gatunki traw ozdobnych, które jako pierwsze wypuszczają z przyciętej kępy nowe, młode liście. Trawy ozdobne zimozielone oraz turzyce nie wymagają tego typu cięcia. W ich przypadku wystarczy przeczesać je delikatnie palcami lub przyciąć sekatorem jedynie uschnięte fragmenty źdźbeł.

Sekator przyda nam się także do przycięcia innych ogrodowych bylin i krzewów, m.in. róż i hortensji. Ich sposób cięcia zależy od gatunku. W przypadku róż np. róże wielkokwiatowe ścinamy pędy nad trzecim, czwartym oczkiem a róże rabatowe lub okrywowe możemy poprowadzić bardziej swobodnie. W przypadku hortensji, rośliny z gatunku hortensji ogrodowej i piłkowanej, które kwitną na pędach dwuletnich, przycinamy nad pierwszą parą górnych pąków, co oznacza że wczesną wiosną wycinamy jedynie suche kwiatostany. Natomiast hortensję bukietową czy drzewiastą, np. w odmianie „Annabell” tniemy dość nisko, ponieważ kwitnie je jednorocznych pędach, możemy to zrobić np. nad drugą – trzecią parą oczek, mniej więcej 15-20 cm nad ziemią.

Wczesna wiosna to także czas, kiedy należy zająć się trawnikiem. Po dość mokrej i deszczowej zimie, może być on w słabszej kondycji. W darni mogą być widoczne żółte place lub objawy występowania pleśni pośniegowej. W takim wypadku, gdy pogoda na to pozwala, jest bezdeszczowo i trawa nieco obeschnie, należy wygrabić uschnięte żółte lub porażone chorobą źdźbła. Na wertykulację jest jeszcze nieco za wcześnie, ale można przeprowadzić aerację, czyli nakłuwanie darni, zwłaszcza w miejscach, które wyglądają najgorzej. Aerację możemy przeprowadzić w sposób mechaniczny lub za pomocą preparatu, który rozcieńczamy w wodzie i nanosimy na trawę za pomocą opryskiwacza. Tego typu aeracja biologiczna napowietrza i rewitalizuje darń. W przypadku pleśni pośniegowej, a także zapobiegawczo i prewencyjnie w przypadku innych chorób grzybowych, można zastosować ekologiczny preparat zawierający żywy organizm, niepatogeniczny grzyb, który jest pasożytem grzybów chorobotwórczych i w ten sposób chroni nasze rośliny. Zarówno trawnik, jak i rośliny owocowe lub ozdobne.

A ozdobne bratki, pierwiosnki oraz różne rośliny cebulowe mogą już trafić na nasze balkony i tarasy. W cieplejszych rejonach naszego kraju możemy je już sadzić w zewnętrznych donicach i skrzynkach balkonowych. To gatunki, które przetrwają niewielkie nocne przymrozki i lubią chłód. Możemy z nich stworzyć przepiękne wiosenne kompozycje.

26 marca przypada Międzynarodowy Dzień Szpinaku, przypominamy więc, że o tej porze możemy na grządkach wysiewać to zdrowe i wartościowe warzywo. Ponadto pod koniec marca, bezpośrednio do gruntu, a także do zewnętrznych donic, możemy siać również sałatę, roszponkę, rukolę, rokiettę siewną i rzodkiewki. Inne warzywa, np. pomidory, paprykę czy wybrane rośliny kapustne możemy cały czas siać w domach na rozsady. Pielęgnujemy te sadzonki, które już u nas rosną. I cieszymy się wiosną.

Życzymy cudownego tygodnia. Na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/