Styczeń w ogrodzie, kalendarz ogrodnika
Styczeń w ogrodzie, kalendarz ogrodnika. Można już siać, sadzić, porządkować i planować! 💚 Im bliżej wiosny, tym więcej ogrodniczych zajęć mamy do wykonania. A o czym warto pamiętać w nadchodzących dniach? Na to pytanie odpowiadamy w dzisiejszym odcinku z cyklu „Tydzień w Ogrodzie”. Zapraszamy!
„Gdy styczeń z zimnem nie chodzi, marzec i kwiecień wychłodzi” Oby to przysłowie się nie sprawdziło… Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”.
Kolejny całkiem ciepły jak na tę porę roku tydzień. W niektórych ogrodach kwitną już oczary. W niektórych warzywnikach kiełkują już warzywa wysiane na uprawę ozimą, a powinny pojawić się one nico później, dopiero wczesną wiosną. Temperatury w wielu rejonach naszego kraju nie spadają poniżej zera. Ciekawe, jak to wpłynie na nasze ogrody i czy będziemy musieli się jeszcze zmierzyć z silnymi przymrozkami.
Na rabatach widać już coraz wyraźniej budzące się do życia rośliny cebulowe. Przebijają się np. tulipany, narcyzy, hiacynty czy krokusy. Podobno w niektórych polskich ogrodach krokusy już nawet zakwitły. Warto trzymać więc w pogotowiu iglaste gałązki i jeżeli będą zapowiadane przymrozki przykryć nimi rośliny. Można też przygotować agrowłóninę jako dodatkowe zabezpieczenie, jeżeli zajdzie taka konieczność.
Z drugiej strony, skoro cebulowe rośliny poczuły już wiosnę, można je wykopać do pędzenia. Zwłaszcza jeżeli właśnie w tym celu posadziliśmy je jesienią w doniczkach. Przyniesione do domu, przesadzone do nowej ziemi lub umieszczone w ozdobnych osłonkach podlewamy i stawiamy w jasnym miejscu. Powinny zakwitnąć w zależności od gatunku i odmiany po ok. 2-4 tygodniach.
W warzywnikach cieplejsze styczniowe dni możemy wykorzystać, żeby wyznaczyć stanowiska pod przyszłe tunele i inspekty. Żeby ziemia w ich miejscu nie była mocno zmarznięta po nadejściu zimowych mrozów możemy ją teraz dodatkowo wyściółkować, np. liśćmi, słomą lub agrowłókniną.
Kontynuujemy styczniowe przygotowywanie rozsad i wysiewamy byliny takie jak np.: ciemiernik biały, orliki, dzwonki, jeżówki, pierwiosnki czy tytomy. Ich nasiona wysiewamy w pojemnikach lub skrzynkach z podłożem, które następnie ustawiamy na zewnątrz, aby niska temperatura pobudziła nasiona do kiełkowania. Po około 6 tygodniach przenosimy je do pomieszczenia o temperaturze ok 12 stopni Celsjusza. Przykrywamy folią lub szybą, regularnie zraszamy i wietrzymy. Po około 4 kolejnych tygodniach rośliny powinny być gotowe do pikowania.
W mieszkaniach pamiętajmy o odżywianiu kwitnących domowych roślin doniczkowych. O tej porze kwitną m.in.: cyklameny, nazywane fiołkami alpejskimi, sępolie, nazywane fiołkami afrykańskimi, azalie, zwartnice, begonie, kalatee, kalanchoe czy storczyki. Mimo że zimą generalnie wstrzymujemy się z nawożeniem, te kwitnące okazy wymagają regularnego dokarmiania.
15 stycznia przypada Światowy Dzień Śniegu. Zamiast jednak świętować lepieniem bałwana czy wojną na śnieżki, możemy jedynie pooglądać stare śnieżne zdjęcia i nagrania. Jedni tęsknią za śniegiem, innym wcale go nie brakuje. Najważniejsze jest jednak to, że do wiosny coraz bliżej.
W oczekiwaniu na nią zapraszamy na kolejny odcinek z cyklu „Tydzień w Ogrodzie” już za tydzień.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/