Marzec w ogrodzie, kalendarz ogrodnika

Marzec w ogrodzie, kalendarz ogrodnika. Rozpoczynamy kolejny ogrodniczy tydzień, w którym żegnamy już marzec, a witamy kwiecień. 🌼 Czeka nas coraz więcej wysiewów, sprzątania i zabiegów pielęgnacyjnych roślin. Więcej szczegółów w dzisiejszym filmie z cyklu „Tydzień w Ogrodzie”. 🌼 Zapraszam!

„Gdy marzec suchy, kwiecień nagradza, bo deszcze sprowadza.” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”, w którym żegnamy już marzec, a witamy kwiecień…

… od przypomnienia, że jednym z najważniejszych zabiegów na starcie sezonu wegetacyjnego jest odpowiednie odżywienie roślin, w tym roślin cebulowych, które już niebawem ukwiecą nasze rabaty. Właściwie nawiezione odwdzięczą się pięknymi kwiatami i zdrowym wyglądem oraz ponownym kwitnieniem w kolejnych latach.

Tymczasem zaczynają kwitnąć już forsycje, co oznacza, że jest to dobry moment na przeprowadzenie wertykulacji trawnika lub aeracji w przypadku trawników młodych. Wertykulacja to zabieg, który usuwa warstwę zaschniętych źdźbeł trawy, gdzie mogą się rozwijać choroby grzybowe oraz nacina darń, pobudzając ją do rozkrzewiania się i zagęszczania.

Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy, sprzątamy rabaty kwiatowe. Przycinamy i usuwamy suche części nadziemne bylin. Wyrównujemy glebę i ją odchwaszczamy bądź uzupełniamy ubytki kory, która może być wykorzystywana jako element ściółkujący i dekoracyjny. Rabatę w wersji tradycyjnej warto przygotować do kolejnych wysiewów bądź nasadzeń.

Wiosna to czas porządków, nie zapominajmy zatem również o tarasach, ścieżkach i podjazdach. Je również warto dokładnie wyczyścić z ziemi, piasku czy błota, które mogło nanieść się w czasie zimy na bruk czy deski. W szczelinach z kolei mogły się już pojawić chwasty lub mech. Jeżeli pozwolimy im teraz pozostać, będą się rozrastać bardzo szybko. W tym celu możemy sięgnąć po miotłę, szczotkę czy inne narzędzie ręczne lub urządzenie mechaniczne, szczotkę akumulatorową, która ułatwi i przyspieszy prace porządkowe. Dzięki temu więcej czasu będzie można poświęcić na kolejne prace w ogrodzie. https://allegro.pl/oferta/szczotka-akumulatorowa-worx-wg441e-9-4w1-13218197335

A przełom marca i kwietnia to ostatni moment na cięcie prześwietlające drzew i krzewów owocowych, a także na wykonanie profilaktycznego oprysku przeciwko kędzierzawości liści brzoskwini i parchowi jabłoni oraz gruszy. W tym celu można użyć preparatu na bazie miedzi, który ma bardzo szerokie spektrum działania. Zwalcza i przeciwdziała chorobom grzybowym oraz bakteryjnym i zalecany jest do stosowania w rolnictwie ekologicznym. Przyda się także podczas oprysków zapobiegających rakowi bakteryjnemu drzew pestkowych i zarazie ogniowej jabłoni czy gruszy.

01 kwietnia obchodzimy Prima Aprilis i rozpoczynamy dla wielu najpiękniejszy oraz najbardziej ukwiecony miesiąc w roku, w którym możemy zadbać o to, aby kwiatów w naszym ogrodzie było w nadchodzącym sezonie jak najwięcej. O tej porze możemy sadzić kwitnące krzewy i byliny, a także wysiewać kolejne kwiaty jednoroczne na rozsady lub do gruntu. Na rozsady wysiewamy przykładowo takie gatunki jak: aksamitka, aster, celozja, cynia, dziwaczek, floks, goździk, kocanka ogrodowa, lewkonia, lwia paszcza, tunbergia, ubiorek, uczep, zatrwian czy złocień. A bezpośrednio do gruntu, w kwietniu, można siać np. takie rośliny kwitnące jak: chaber, dimorfoteka, gipsówka, godecja, groszek pachnący, kosmos, maciejka, mak, nachyłek, nasturcja, nemezja, nagietek, powój, pozłotka, smagliczka nadmorska, słonecznik, suchołuska czy wilec. OO II 06

W dalszym ciągu wysiewamy też warzywa i zioła. Na początku kwietnia na rozsady mogą trafić kolejne odmiany m.in. warzyw kapustnych, pomidorów, papryki czy sałaty, w drugiej połowie kwietnia, możemy już sięgnąć po ogórki, dynie, cukinie i inne warzywa dyniowate. Sałatę możemy też siać już bezpośrednio na grządki, podobnie jak rzodkiewki, szpinak, groch, bób, koper, marchew czy pietruszkę. Dbamy o rozsady przygotowane w lutym i marcu. Pikujemy te rośliny, które tego potrzebują, regularnie je podlewamy i przeglądamy pod kątem chorób lub występowania szkodników.

Od niedzieli będziemy odliczać już 7 dni do Wielkanocy. Nie zapomnijmy więc w tym tygodniu o wielkanocnych dekoracjach w domu i ogrodzie.

Życzymy wspaniałego tygodnia. I na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” jak zawsze zapraszamy za tydzień.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/