Niezapominajki w kompozycjach na balkon i taras

Niezapominajki są to kwiatki bajki. I mogą być częścią bajkowych kompozycji na naszych balkonach i tarasach. W dzisiejszym odcinku przygotuję doniczki z kwiatami w kolorach niezapominajek, białym, różowym i niebieskim. Zapraszamy.

Niezapominajki, nazywane też niezabudkami, to rośliny uprawiane u nas najczęściej jako kwiaty dwuletnie. Istnieje spora liczba pięknych odmian, które możemy sadzić zarówno w ogrodach, jak również w pojemnikach. Szczególnie efektowne kompozycje tworzą niezapominajki ze wszelkimi kwiatami wiosennymi. Nadają się również na kwiaty cięte.

Rozpocznijmy więc od niezapominajki białej. W jej towarzystwie posadzę inne rośliny o białych kwiatach. Znajdzie się miejsce dla azalii, goździka stokrotek i bratków.

Azalia indyjska, którą można wiosną kupić w sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach najlepiej czuje się w temperaturze 10-12 stopni Celsjusza. W ciepłych domach często usychają i opadają jej kwiaty lub liście. Gdy minie już ryzyko przymrozków, możemy ją wystawić na balkon. Będzie nam za to wdzięczna. Goździki też świetnie się czują i prezentują w doniczkach. W sklepach pojawia się coraz więcej odmian. To odmiana goździka pierzastego, ma kompaktowy, zwarty pokrój. Do tego oczywiście niezapominajki, o których nie możemy zapomnieć. Są to rośliny odporne na szkodniki i większość chorób grzybowych, chociaż mogą się na niej pojawić mszyce. Ciekawostką jest to, że ta roślina ma w naszym kraju swoje święto. 15 maja obchodzimy Dzień Polskiej Niezapominajki. Całość kompozycji uzupełnimy jeszcze bratkami o dużych białych płatkach i wesołymi stokrotkami, które tak samo jak niezapominajki kojarzą nam się z dzieciństwem i nieskażoną przyrodą.

Biała kompozycja skończona. Pora na różową. Żeby ten kolor niezapominajki się utrzymał, warto ją posadzić w glebie o odczynie kwaśnym, który również jest odpowiedni dla azalii.

W tej donicy znajdzie się więc kolejna azalia, jednak tym razem w kolorze różowym. Dołączą do niej stokrotki o pełnych kwiatach, z końcówkami płatków w różowym odcieniu, kwitnące przez całą wiosnę, które będą zdobić nasz balkon czy taras do maja lub czerwca. Pamiętajmy o usuwaniu przekwitłych kwiatów, bo to je pobudzi do zawiązywania kolejnych pąków. Na koniec najważniejsze niezapominajki. Podobno zdaniem artystów są one wymarzonym motywem w malarstwie czy poezji. Niezabudka stała się też symbolem proekologicznych przedsięwzięć. A teraz jest też częścią różowej kompozycji.

Na koniec pozostała nam najbardziej znana i lubiana niebieska niezapominajka. W jej towarzystwie posadzę niebieskie hiacynty i niebieskie bratki.

Hiacynty pięknie pachną. Warto więc doniczkę obsadzoną hiacyntami postawić tak, gdzie będziemy często otwierać okno lub drzwi balkonowe, żebyśmy mogli cieszyć się ich słodkim zapachem. Delikatne niebieskie niezapominajki wypełnią większą część skrzynki balkonowej, jak tylko bardziej się rozrosną. Niektórzy nazywają je także żabimi oczkami lub mysimi uszkami. Ich drobne kwiaty składają się z pięciu płatków. Nie są wymagające, będą rosły praktycznie w każdych warunkach, zarówno w miejscach słonecznych jak i zacienionych. Pamiętajmy oczywiście o regularnym podlewaniu. Kwiat niezapominajki symbolizuje pamięć i miłość. Po przekwitnięciu często same się rozsiewają. Uzupełnieniem naszej kompozycji będą granatowe bratki. Są one doskonałym towarzystwem dla niezabudki.

Niezapominajki to niesamowite rośliny, chociaż często w naszych balkonowych i tarasowych kompozycjach o nich zapominamy. A szkoda… Może w tym roku, podobnie jak u mnie, również u Was znajdzie się dla niej miejsce… Na kolejny odcinek programu „Balkony i Tarasy” zapraszam za tydzień.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/