Róże w donicach na balkon i taras

Róże w donicach – odcinek będzie pełen romantyzmu. Bo czy jest coś bardziej romantycznego od pięknych, pachnących róż?

Zapraszamy na program „Balkony i Tarasy”.

Róża, królowa kwiatów, przemieni każde miejsce w rajski zakątek, dzięki swym okazałym kwiatom i często czarownej woni. Ogromna różnorodność barw i form kwiatów oraz urozmaicony pokrój i wysokość zachęcają do twórczego działania. Róże są roślinami trwałymi, o wspaniałej symbolice i historii. Z wiekiem jeszcze zyskują na urodzie. Wybór właściwej odmiany jest ważnym warunkiem udanej uprawy.

Róże w donicach – Na szczęście dziś możemy kupić róże, które nadają się do uprawy w pojemnikach. Może to być np. róża miniaturka, którą możemy postawić na tarasowym stole lub posadzić w balkonowej skrzynce.

Róża, jak żaden inny kwiat, potrafi upiększyć nasze otoczenie. Odmiany miniaturowe nadają się do uprawy na najmniejszych powierzchniach. Obecnie najpopularniejsze są te o pełnych kwiatach. Warto pamiętać, że róże sadzimy w specjalnym podłożu przeznaczonym dla tych roślin.

A jeżeli ktoś ma miejsce na większą donicę, może pokusić się o uprawę niektórych odmian rabatowych, parkowych, angielskich czy okrywowych. Za dobrą pielęgnację rośliny te odwdzięczą się długim kwitnieniem, nawet do pierwszych mrozów.

Róże w donicach – Róże okrywowe są zazwyczaj niewielkich rozmiarów i charakteryzują się dużą odpornością. Róże wielkokwiatowe w ogrodach najczęściej uprawiane są na kwiat cięty. Na balkonie i tarasie mogą być po prostu bukietem w donicy. Przez to, że są one tak blisko naszego miejsca wypoczynku możemy rozkoszować się ich zapachem. Jeżeli planujemy otoczyć się większą liczbą roślin, możemy postawić na pastelowe odcienie lub silne kontrasty.

W zależności od odmiany co 3, 4 lub 5 lat krzewy powinny być przesadzane do większych lub nowych donic ze świeżym podłożem. Podczas zimowania na balkonie lub tarasie należy zabezpieczyć donicę z bryłą korzeniową. Możemy też umieścić i przechować ją w chłodnej piwnicy lub garażu.

W donicach wspaniale prezentują się róże pienne. Pod ich koroną znajdzie się jeszcze miejsce dla innych roślin, np. dla letnich kwiatów.

Róże pienne zajmują mało miejsca. Ich kwiaty są jeszcze bliżej nas, na wysokości naszego wzroku. Niżej możemy posadzić lub posiać rośliny niepozorne, delikatne , które nie będą konkurować z różami o uwagę. Mogą być one za to pachnące, jak np. maciejka. Takie donice będą nie tylko cieszyć nasz zmysł wzroku ale również węchu. Możemy też postawić na rośliny lekko przewieszające przez donicę, jak np. uczep lub ubiorek. Dzięki kwiatom letnim można łatwo i szybko zapewnić obecność różnych barw na balkonie i tarasie, kiedy róże akurat nie kwitną.

Róże są roślinami krzewiącymi się głęboko i w naszym klimacie nie potrzebują zazwyczaj stałego podlewania. Nie dotyczy to jednak upraw w pojemnikach. Donice tarasowe czy skrzynki balkonowe bardziej się nagrzewają i podłoże w nich szybciej przesycha. Dlatego regularne nawadnianie jest w tym przypadku bardzo istotne. Wody nie powinno się wylewać na rośliny, tylko bezpośrednio na ziemię. Pamiętajmy także o odpowiednim odżywianiu.