Monstera – pielęgnacja i uprawa monstery
Monstera – Jest jedną z większych roślin uprawianych w naszych mieszkaniach i ostatnio stała się znowu bardzo popularna. Monstera! Będzie tematem dzisiejszego odcinka programu „Dom pełen kwiatów”.
Pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej, z klimatu tropikalnego. Ma luźny pokrój z licznymi korzeniami powietrznymi. Jest to szybko rosnące pnącze z naprzemianlegle rosnącymi liśćmi. Młode liście są sercowate, późniejsze są ciemnozielone, perforowane i pierzastowcinane. Mogą mieć długość kilkudziesięciu centymetrów, w naturze ich wielkość dochodzi nawet do 1 metra. Korzenie powietrzne uczestniczą w pobieraniu składników pokarmowych, więc pod żadnym pozorem nie powinniśmy ich usuwać.
Ze względu na swoje rozmiary roślina ta polecana jest do większych pomieszczeń. Nie nadaje się do uprawy na kuchennych parapetach. Jeżeli zapewnimy jej odpowiednie warunki, będzie rosła w naszym mieszkaniu przez wiele lat, bo monsterę zaliczamy do roślin długowiecznych.
Ten okaz rośnie u mojej mamy już ponad 30 lat. Chociaż był on wielokrotnie przycinany ze względu na swoje rozmiary i ograniczoną ilość miejsca w mieszkaniu. A przycinanie można połączyć z rozmnażaniem, ponieważ monsterę rozmnażamy m.in. przez sadzonki wierzchołkowe lub pędowe oraz przez odkłady powietrzne. Nowe sadzonki pędowe powinny mieć przynajmniej jeden liść, pąk pachwinowy i korzeń przybyszowy, a sadzonka wierzchołkowa kilka liści i korzeń powietrzny o długości co najmniej 20 cm. Sadzimy je w mieszance torfu i piasku, może to być również podłoże do roślin zielonych i zapewniamy im dość wysoką temperaturę, w okolicach 25-30 stopni Celsjusza. Dlatego zabieg ten warto wykonywać późną wiosną.
Monstera lubi stanowisko jasne i półcieniste, nie bezpośrednio nasłonecznione. Co oznacza, że w jasnych pomieszczeniach z większymi okami możemy je w głębi pokoju.
Jeżeli nowo przyrastające liście nie są pierzaste i dziurkowane, a bardziej przypominają kształtem młode, sercowate liście, to znak, że jednak nasza roślina ma za mało światła.
Jak przystało na roślinę z klimatu tropikalnego monstera lubi wysoką wilgotność powietrza. Dlatego warto ją regularnie zraszać. W tym celu używamy miękkiej wody, która nie pozostawi na liściach plam. Może być to przegotowana i odstana woda z kranu lub deszczówka, którą wlewamy do opryskiwacza i delikatnym, rozproszonym strumieniem nanosimy na roślinę. W pielęgnacji monstery ważne jest też podlewanie. Duże liście transpirują spore ilości wody, dlatego nawadniamy roślinę dość często i obficie, szczególnie latem.
Duże rośliny potrzebują też sporej dawki składników odżywczych. Nie możemy więc zapominać o nawożeniu naszej monstery.
Odpowiedni będzie wieloskładnikowy nawóz do roślin zielonych. Przygotowujemy z niego roztwór wodny, który dozujemy na wilgotne podłoże. W okresie wzrostu, przypadającym mniej więcej od marca do października nawożenie powinno być przeprowadzane co najmniej raz w miesiącu, a niekiedy nawet częściej. Młode rośliny przesadzamy zazwyczaj raz na rok lub raz na 2 lata, starsze rzadziej, w zależności od potrzeby.
W książkach i internecie można znaleźć wiele ciekawostek o monsterach. M.in. to, że napar z liści i korzeni powietrznych tej rośliny jest stosowany w leczeniu artretyzmu. Ponadto jej korzenie są wykorzystywane jako remedium na ukąszenia węży. Ciekawostką jest również to, że korzenie monstery dziurawej są surowcem do produkcji lin i koszy. Owocostany tej rośliny są jadalne, lecz kwiatostany są trujące. Trujący sok znajduje się również w liściach i łodyga, należy więc zachować ostrożność podczas zabiegów pielęgnacyjnych, a zwłaszcza podczas pobierania sadzonek.
Szkodniki na tych roślinach występują rzadko, aczkolwiek może się zdarzyć, że pojawią się przędziorki, tarczniki czy wełnowce. Jeżeli zauważymy, że liście są ciemne na brzegach i żółte pośrodku, może być to objaw zbyt niskiej temperatury lub przeciągów. Jeżeli na liściach pojawią się ciemnożółtawe pęknięcia z czarnymi punktami, może być to objaw choroby grzybowej. A brunatnienie końców liści może być spowodowane zarówno przelaniem, jak również przesuszeniem bryły korzeniowej.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/
Monstera to roślina tolerancyjna. Jej uprawa może nam dać dużo radości i satysfakcji. W kolejnym odcinku opowiemy o kalateach.