Październik w ogrodzie 04.10 – 10.10 kalendarz ogrodnika

Początek października wita nas słoneczną, piękną, prawie letnią pogodą. Pamiętajmy jednak, że to już jesień i te ciepłe dni warto wykorzystać na przygotowanie roślin do zimy. Już niedługo temperatura spadnie i mogą zdarzać się także nocne przymrozki.

Jeżeli będą zapowiadane nocne przymrozki, nie zapomnijmy o zebraniu z warzywnika wszystkich warzyw ciepłolubnych, do których zalicza się m. in. pomidory, paprykę i warzywa dyniowate. Październik to ich czas – dyni zwyczajnych, olbrzymich, piżmowych i makaronowych, a także patisonów i ostatnich cukinii. Możemy je spożywać na bieżąco lub przygotowywać z nich przetwory na zimę. Obraną i pokrojoną dynię możemy także mrozić.

Wraz z chłodniejszą aurą i coraz krótszymi dniami możemy podziwiać spektakl kolorów przebarwiających się liści drzew i krzewów liściastych. Coraz więcej gatunków przechodzi z zieleni w kolor żółci, pomarańczu i czerwieni.

I coraz więcej liści opada z drzew. Przypominamy, że jeżeli są zdrowe, można je pozostawić np. na bylinowych rabatach, ale z podjazdów, ścieżek, a przede wszystkim z trawnika należy je jednak sprzątnąć. Najczęściej w tym celu sięgamy po miotły lub grabie, ale możemy także wykorzystać odkurzacz ogrodowy lub kosiarkę z koszem. Kosiarka taka wciągnie liście, pod warunkiem, że będą one suche. Przy okazji przytniemy darń, bo o jesiennym koszeniu trawnika nie powinniśmy zapominać.

Nie jest jeszcze za późno, żeby przesadzić, a przy okazji odmłodzić niektóre byliny. Dotyczy to np. irysów i liliowców. Co kilka lat warto je wykopać, podzielić na mniejsze kępy i ponownie umieścić w glebie. Po takim zabiegu będą one lepiej kwitły w kolejnym sezonie. Nowo posadzone rośliny zawsze obficie podlewamy, dzięki temu ziemia wypełnia wszystkie luki między korzeniami. Młode sadzonki zdążą się ukorzenić jeszcze przed zimą i wiosną będą mogły przeznaczyć całą energię na rozwój liści i bujne kwitnienie.

Rośliny balkonowe i tarasowe, które planujemy przezimować do kolejnej wiosny należy już przygotowywać do zimowego spoczynku. Dotyczy to np. pelargonii, fuksji, koleusów czy komarzycy. Zaprzestajemy ich nawożenia, rzadziej je podlewamy i chowamy w cieplejsze miejsce na czas mrozów. Nie dotyczy to kompozycji, które przygotowaliśmy z myślą o jesieni i zimie. Jeżeli mamy w pojemnikach posadzone wrzosy, chryzantemy, trawy ozdobne, rośliny iglaste lub liściaste, należy je cały czas systematycznie podlewać w razie potrzeby, a w przypadku roślin kwitnących także nawozić. One przetrwają jesienne chłody i przy odpowiedniej pielęgnacji będą nam towarzyszyć przez dłuższy czas.

10 października przypada Światowy Dzień Drzewa. Wracamy więc do tematu drzew i przy okazji przypominamy, że jesień to idealny moment ich sadzenia. Stanowią one swoisty szkielet ogrodu, są schronieniem dla ptaków, my latem możemy schronić się przed upałem w ich cieniu. A sadzić możemy drzewa owocowe, jak i ozdobne, i to zarówno ozdobne z liści, jak i z kwiatów.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/