Październik w ogrodzie
Październik w ogrodzie. „Jeśli wrzesień będzie ciepły i suchy, pewno październik nie oszczędzi pluchy”. Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”.
28 września przypada Światowy Dzień Jabłka. Jest to chyba najbardziej znany i lubiany owoc w naszym kraju. Warto zastanowić się więc, czy nie posadzić jabłonki w ogrodzie. A tym, którzy mają już to rajskie drzewo w swoim sadzie przypominamy o jesiennych opryskach. Gdy zacznie ono zrzucać liście warto wykonać oprysk jabłoni mocznikiem przeciwko parchowi. Jesień to także pora na oprysk innych drzew owocowych miedzianem. Zapobiega to np. kędzierzawości liści brzoskwini, rakowi bakteryjnemu wiśni czy zasychaniu liści czereśni.
Pod koniec września panują zazwyczaj idealne warunki do zakładania nowych plantacji drzew i krzewów owocowych. Sadzimy więc maliny, porzeczki, agrest, aronię i inne rośliny, których owoce będziemy mogli zbierać.
O tej porze można już także przyciąć pędy roślin balkonowych i tarasowych, które będziemy zimować w pomieszczeniach do kolejnego sezonu. Dotyczy to np. pelargonii i fuksji oraz wybranych pnączy. Z odciętych fragmentów możemy pobrać sadzonki i je ukorzenić w wodzie lub bezpośrednio w podłożu. W ten sposób je rozmnożymy i przyszłym roku będziemy mieli więcej roślin do obsadzenia.
W tym tygodniu żegnamy wrzesień a witamy październik. 1 października obchodzimy Światowy Dzień Ptaków. Warto zaprosić skrzydlatych przyjaciół do ogrodu, ponieważ pomogą nam w walce z niejednym szkodnikiem. Jesienią można dla nich pozostawić pożywienie na roślinach, dekoracyjne owoce owoce berberysów, pięknotki czy derenia będą dla nich prawdziwym smakołykiem. Powodzeniem cieszy się też słonecznik, zwłaszcza wśród sikorek i wróbli.
Przy okazji przypominamy, że słonecznik możemy wysiewać także jesienią i zimą. Jednak nie w ogrodzie, lecz w doniczkach. Zbieramy wtedy młode liście, które są bardzo zdrowe. Jeszcze zdrowsze są kiełki słonecznika, które możemy uprawiać w słoikach lub kiełkownicach. Są one witaminową bombą, a do tego wspaniale smakują i pięknie wyglądają.
W warzywnikach kończymy już zazwyczaj zbiór warzyw ciepłolubnych. Robi się już coraz chłodniej i coraz bardziej wilgotno, co sprzyja atakom chorób grzybowych i spowalnia wegetację. Zrywamy więc m.in. pomidory, paprykę, ogórki, cukinie czy kukurydzę. Dynie mogą dojrzewać na jesiennym słońcu do pierwszego przymrozku.
A po zakończonych zbiorach można zaplanować zmiany w ogrodzie. Jesień jest odpowiednim momentem, żeby przeprowadzić modernizację lub przebudowę wybranego miejsca w ogrodzie. Wiosną zazwyczaj mamy wiele prac związanych z wysiewami i przygotowaniem ogrodu do nowego sezonu, tymczasem jesienne sprzątanie można połączyć z budową nowej rabaty, domku ogrodowego czy tarasu.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/