Sierpień w ogrodzie 16.08 – 22.08 kalendarz ogrodnika

Sierpień w ogrodzie kalendarz ogrodnika –  „Kto w lecie nie zbiera, w zimie głodem przymiera” Tematem zbiorów rozpoczynamy więc kolejny „Tydzień w Ogrodzie”.

W warzywnikach możemy o tej porze zbierać pomidory, ogórki, cukinie, fasolkę szparagową, buraki, marchew i wiele innych pysznych, zdrowych, własnoręcznie wyhodowanych roślin. Dbamy o ich dalszą pielęgnację – regularne odchwaszczanie i podlewanie. Statystycznie sierpień jest mniej deszczowy niż lipiec, a wiele roślin rodzących cały czas owoce, a także roślin młodych, np. wysianych na poplony, potrzebuje stale wilgotnego podłoża. Dzięki temu będą mogły prawidłowo się rozwijać.

W drugiej połowie sierpnia zwróćmy szczególną uwagę na pomidory. O tej porze często pojawiają się już na tych roślinach choroby grzybowe. Jeżeli chcemy przedłużyć zbiory jak najdłużej,  a zauważymy niepokojące plamy na liściach, możemy wykonać oprysk wybranym preparatem grzybobójczym. Bardzo groźną chorobą, która bardzo szybko niszczy całe uprawy jest zaraza ziemniaka, objawiająca się lejącymi, ciemnymi plamami najpierw na liściach, potem na łodygach i owocach. Często występuje ona razem z alternariozą pomidora, objawiającą się brązowymi plamami na liściach z widocznymi pierścieniami i jasną, żółtą obwódką wokół nekrozy.  Pamiętajmy, aby podczas oprysków zastosować się do wszystkich zaleceń i informacji podanych na opakowaniu wybranego środka. Pilnujmy też okresu karencji.

A wracając do sierpniowych zbiorów, z krzewów owocowych zrywamy teraz m. in. maliny, jeżyny i borówki, a z drzew brzoskwinie oraz wczesne odmiany jabłek, gruszek i śliwek. Zrywamy je stopniowo w miarę dojrzewania, część zjadamy na bieżąco, a część przeznaczamy na przetwory.

Zbieramy też kwiaty na letnie bukiety. Na rabach cudownie prezentują się o tej porze dalie, które jak najbardziej możemy ścinać do wazonów. Są to fascynujące rośliny, bardzo różnorodne pod względem gatunków i odmian. Mogą być wysokie lub karłowe, o kwiatach pojedynczych, pełnych, lub pomponowych, w przeróżnych kolorach. Ich karpy należy wykopać po pierwszych nocnych przymrozkach i przechować przez zimę w chłodnym miejscu, gdzie temperatura nie spada poniżej zera. Jeżeli nam się to uda, nasze dalie, co roku będą kwitły bardziej obficie.

A 20 sierpnia przypada Dzień Komara. Aż trudno uwierzyć, że ktoś wymyślił taki dzień. Warto z tej okazji przypomnieć, że w ogrodach możemy uprawiać rośliny, których zapach odstrasza te owady, a są to m.in. takie gatunki, jak: komarzyca, czyli plektrantus koleusowaty, kocimiętka, mięta, lawenda a także pelargonia. Nie chodzi jednak o widok tych roślin, ale o zapach. Jeżeli natrzemy nimi skórę, zniechęcimy komary do przebywania w naszym towarzystwie.

Przyda się to zwłaszcza wtedy, gdy chcemy posiedzieć dłużej w ogrodzie. Żeby przedłużyć czas spędzany na tarasie warto zadbać o oświetlenie przestrzeni przy domu. Możemy to zrobić za pomocą świeczek, lamp solarnych lub świateł ledowych. Taka instalacja oświetleniowa jest oszczędna i bezpieczna, jeżeli jest to instalacja 12-woltowa. Ogród możemy rozświetlić za pomocą różnego rodzaju lamp, takich jak np. lampy punktowe, tzw. reflektory, lampy stojące lub ścienne. Dni są już coraz krótsze, klimatyczne światło zachęci nas do pozostania w ogrodzie na dłużej.

Pięknie prezentują się podświetlone żywopłoty. Przypominamy, że druga połowa sierpnia to ostatni moment, żeby przyciąć żywopłoty liściaste, które tego wymagają, jak np. żywopłoty z grabu lub buku. Wszystkie rany powstałe po cięciu muszą zdążyć zabliźnić się przed zimą, a nowe przyrosty, które się pojawią muszą mieć czas, żeby zdrewnieć. Po cięciu czeka nas sprzątanie wszystkich  fragmentów roślin, które zostały oddzielone od roślin, co przypomina nam o zbliżającej się wielkimi krokami jesieni. Niedługo tego sprzątania w ogrodzie będzie znacznie więcej.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/