Kalendarz ogrodnika na 07.10 – 13.10 – październik w ogrodzie

Październik w ogrodzie W wielu rejonach naszego kraju pierwsze nocne przymrozki mamy już za nami. To sygnał do wykonania kolejnych ogrodniczych zadań.

Przygotowując pelargonie do zimowania warto je przyciąć. Ze zdrowych fragmentów wierzchołkowych możemy przygotować nowe sadzonki, zwłaszcza jeżeli w tym roku trafiliśmy na okaz, który bardzo nam się podoba.

Nadszedł także moment, kiedy usuwamy z donic rośliny sezonowe, których zimować nie będziemy. Surfinie i pozostałe petunie, bakopy, koleusy czy komarzyce, po przemarznięciu zupełnie tracą swój urok. W ich miejsce można posadzić przykładowo wrzosy lub karłowe iglaki, które będą roślinną dekoracją również zimą.

10 października przypada Światowy Dzień Drzewa. Warto poświęcić więc chwilę, żeby przyjrzeć się pięknie przebarwiającym się o tej porze liściom i docenić piękno drzew oraz to, jak zmieniają się wraz z różnymi porami roku.

Wiele drzew gubi już liście. Ca najmniej raz na tydzień o tej porze musimy zmagać się z ich sprzątaniem z trawników, ścieżek i chodników. Jeżeli pogoda dopisuje obowiązek ten może zmienić się w zabawę. Gdy świeci słońce, złota, polska jesień potrafi być tak samo piękna jak wiosna czy lato.

Nie zapominamy też o koszeniu trawnika. Wilgotne noce i poranki w połączeniu ze słonecznymi, jeszcze w miarę ciepłymi dniami powodują, że źdźbła traw cały czas rosną. Ich wzrost nie jest tak intensywny jak wiosną, ale przy sprzyjającej aurze, kosiarka może być nam potrzebna nawet do grudnia.

W warzywniku wykopujemy już buraki, seler, marchew i inne warzywa korzeniowe. Po pierwszych  przymrozkach, gdy skutki minusowej temperatury są już widoczne na nadziemnej części roślin, wykopujemy też karpy dalii, a także bulwy mieczyków, po czym przenosimy je w miejsce zimowania.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/