Sierpień w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 20.08 – 26.08

Sierpień w ogrodzie – „Jeżeli w sierpniu gorąco będzie, to zima w śniegi długo zasiądzie”. Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w ogrodzie”.

Cały czas dbamy o ekonomiczne podlewanie. Aby rośliny prawidłowo rosły, potrzebują znacznej ilości wody, jednak nie jedynie w wierzchniej warstwie gleby, skąd szybko odparowuje. Lepiej podlewać nieco rzadziej, ale obficie, by woda dotarła mniej więcej na głębokość 20 cm, co ograniczy straty wody i wpłynie na lepszy rozwój korzeni.

Druga połowa sierpnia i wrzesień to idealny moment na założenie nowego trawnika. Mija już okres największych upałów, ale ziemia nadal jest nagrzana, co sprzyja kiełkowaniu nasion. Zanim przyjdą jesienne chłody, a potem mrozy, trawa zdąży wykiełkować i wykształcić system korzeniowy.

Wysiewamy roszponkę i szpinak na późnojesienny i zimowy zbiór, a także koper do bepośredniego zużycia. Możemy wysiać także bazylię, którą będziemy uprawiać na kuchennym parapecie.

Sadzimy truskawki, poziomki i krzewy w jagodniku. Szybko i dobrze się ukorzenią, a młode krzewinki zdążą jeszcze wykształcić zawiązki kwiatowe.

Rośliny na tarasie i balkonie cały czas intensywnie rosną i niekiedy jak magnez przyciągają różnego rodzaju choroby i szkodniki. Ważne, aby jak najszybciej rozpoznać problem i rozpocząć zwalczanie. Pelargonie, surfinie, bakopy czy koleusy będą wtedy zdobić nasze otoczenie do pierwszych mrozów.

Sierpień to dobry moment na przygotowanie sadzonek zielnych z młodych pędów wielu roślin rabatowych i balkonowych. Dotyczy to m.in. pelargonii. Usuwamy dolne liście i sadzimy sadzonki w doniczce z wilgotną ziemią na rozsady.

Coraz bliżej jesień, wykorzystajmy więc jeszcze gorące dni i ciepłe wieczory to odpoczynku w ogrodzie, zamieniając nasz taras w letni salon.

O relaksie wśród zieleni możemy przeczytać w sierpniowym wydaniu czasopisma „Mój Piękny Ogród”. Znajdziemy w nim m.in. artykuły o tym jak stworzyć miejsce, w którym będziemy mogli mieć chwilę dla siebie, o tym jak zaprojektować zakątek do spokojnego odpoczynku czy mały placyk osłonięty roślinami.

Na kolejny „Tydzień w ogrodzie” zapraszamy za tydzień.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/