Sierpień w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 27.08 – 02.09

Sierpień w ogrodzie – „Kto latem pracuje, zimą głodu nie czuje”.

Nie ma nic piękniejszego niż zbieranie owoców własnej pracy. Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w ogrodzie”.

Okres zbiorów trwa. Z naszych ogrodów zbieramy warzywa stopniowo, zgodnie z dziennym zapotrzebowaniem. Cały czas dojrzewają m.in. pomidory, ogórki, cukinie czy fasolka szparagowa.

W sadach dojrzewają owoce jabłoni, gruszy i śliwy. Pyszne jabłka najlepiej smakują zerwane prosto z drzewa.

Ten temat został poruszony w sierpniowym wydaniu czasopisma „Mój Piękny Ogród”. Znajdziemy w nim m.in. informacje o różnych odmianach jabłoni, modnym jedzeniu superfood, czy roślinach, które warto podziwiać podczas zagranicznych podróży.

W naszych ogrodach przekwitło już wiele kwiatów jednorocznych. Niektóre z nich wytworzyły nasiona, które możemy zebrać i przechować przez zimę w papierowych torebkach. Będziemy je mogli wysiać w przyszłym roku.

Rozpoczyna się okres królowania traw ozdobnych. Zjawiskowe, puchate kłosy nadają ogrodowi pod koniec lata i jesienią szczególnego uroku.

Dostatecznie wilgotny sierpień jest miesiącem wzrostu nie tylko traw, ale i uciążliwych chwastów, które szybko rozrastają się w naszych trawnikach. Z ich zwalczaniem nie należy czekać do wiosny, lecz trzeba pozbywać się ich na bieżąco.

Rozpoczynamy lub kontynuujemy sadzenie cebul roślin kwitnących wiosną, m.in. narcyzów. Są one dostępne teraz we wszystkich sklepach ogrodniczych. Do wyboru jest wiele ciekawych odmian w kolorach żółtym, białym czy łososiowym.

Kończymy sezon wakacyjny. Dzieci przygotowują się do rozpoczęcia kolejnego roku szkolnego. Warto spędzić z nimi ten czas bawiąc się do późnych godzin wieczornych w ogrodzie.

Kolejny „Tydzień w ogrodzie” już za tydzień.