Październik w ogrodzie 18.10 – 24.10 kalendarz ogrodnika

Październik w ogrodzie – kalendarium – Październik ciepły, będzie luty skrzepły. Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w ogrodzie”

…który zapowiada się jako całkiem ciepły i przyjemny. Po zeszłotygodniowych przymrozkach, teraz, w niektórych rejonach naszego kraju, zapowiadane są niemal letnie temperatury. Warto tę aurę wykorzystać do kontynuowania jesiennych porządków w ogrodzie: na grządkach, rabatach i w donicach.

O sprzątaniu liści z trawnika, ścieżek i podjazdów można mówić co tydzień, aż nie opadną wszystkie z drzew i krzewów liściastych.  Zanim się to stanie przepięknie się one przebarwiają , malując nam krajobrazy cudownej żółto – czerwonej, polskiej, złotej jesieni. Zdrowymi liśćmi, które opadły możemy obłożyć byliny, będzie to dla nich swoista warstwa ochronna.

Jeżeli mamy miejsce, gdzie możemy pozostawić górę usypanych liści, warto to zrobić z myślą o jeżach. Te sympatyczne i pożyteczne zwierzęta szukają przed nadejściem chłodów miejsc, gdzie mógłby przezimować. Jeżeli więc spotkaliśmy kiedyś jeża w ogrodzie, zastanówmy się czy nie zaprosić go teraz na dłużej, tworząc dla niego schronienie na zimę.

Na rabatach wyczyszczonych z  przemarzniętych już letnich kwiatów, możemy w październiku posadzić nie tylko kwiaty cebulowe, takie jak np. tulipany lub krokusy, ale także byliny, które będą kwitły w przyszłym sezonie: wiosną i latem. Zaliczyć można do nich np. irysy, liliowce, barwinki, fiołki, przylaszczki czy sasanki. Zdążą ukorzenić się przed zimą i pięknie zakwitną za kilka miesięcy.

Zdrowe liście, które opadają z drzew możemy też rozkładać na opustoszałych już grządkach warzywnych, niezbyt grubą warstwą, np. 10 centymetrową. W czasie zimy zaczną się one rozkładać i wiosną przegrabione oraz wymieszane z ziemią dostarczą dodatkowych składników odżywczych. Zrezygnujmy jednak, w tym wypadku, z liści orzechów włoskich i dębu, które rozkładają się dość długo. Przy okazji zadbajmy też o odchwaszczanie grządek. W im lepszej kondycji będzie gleba przed zimą, tym lepiej dla nas w kolejnym sezonie.

Ale pamiętajmy, że część chwastów to bardzo użyteczne rośliny zielne. Przykładem może być tu pokrzywa. O tej porze, gdy na grządkach nie ma już warzyw, na których nam zależy, możemy pozwolić jej rozrosnąć się, po to, żeby potem ją ściąć i ususzyć. Następnie możemy z niej przygotowywać napary, podobnie jak z mięty czy melisy. Herbatka z pokrzywy jest bardzo zdrowa.

Za to w donicach, w jesiennych aranżacjach, możemy posadzić kapustę ozdobną. Przetrwa ona całą zimę, niestraszne jej mrozy. Będzie wspaniałą roślinną dekoracją aż do wiosny. Im zimniej będzie na dworze, tym piękniej będzie się wybarwiać. Warto ją zaprosić na tarasy lub balkony.

I tym kolorowym akcentem kończymy ten odcinek. Życzymy udanego tygodnia! I na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/