Wrzesień w ogrodzie kalendarz ogrodnika na 24.09 – 30.09

Wrzesień w ogrodzie kalendarz ogrodnika – „Gdy we wrześniu grzybów brak, niezawodny zimy znak”. Czas na kolejny “Tydzień w ogrodzie”.

23 września rozpoczęła się kalendarzowa i astronomiczna jesień. Rozpoczynamy więc sezon jesiennych prac w ogrodzie. Nie jest może on tak intensywny jak sezon wiosenny, ale właściciele ogrodów na pewno nie mogą narzekać na nudę.

Podczas deszczowej i wietrznej pogody z drzew opada coraz więcej liści. Nie zostawiamy ich na trawniku tylko systematycznie grabimy. Mogą one powodować chorowanie murawy i żółknięcie traw. Nieprzepuszczalna dla powietrza warstwa liści sprzyja też powstawaniu pleśni śniegowej.

Po zbiorach, na etapie opadania liści z drzew możemy wykonać oprysk drzew owocowych, jabłoni i gruszy 5-procentowym roztworem mocznika. Dzięki temu ograniczamy rozwój chorób grzybowych, w szczególności parcha.

A owoce w ogrodowych sadach cały czas dojrzewają. Nadszedł już czas zbiorów orzechów włoskich. Pękanie zewnętrznych, zielonych łupin świadczy o ich całkowitym dojrzeniu. Strącamy je z drzewa tyczką i zaraz zbieramy, chroniąc przed wilgocią i gniciem. Wysuszone orzechy włoskie można przechowywać przez cały rok, a niekiedy jeszcze dłużej.

W chłodniejszych rejonach do końca miesiąca kończymy zbiór warzyw owocowych, szczególnie pomidorów i papryki, które nie lubią chłodnej i deszczowej pogody. Natomiast wiele warzyw korzeniowych może zostać na grządkach do października.

Przy sprzyjającej pogodzie we wrześniu możemy jeszcze w warzywnikach wysiewać rzodkiewkę i roszponkę. Mają one krótki okres wegetacji i lubią chłodniejsze temperatury. Zdążymy je zebrać przed nadejściem mrozów.

Kontynuujemy sadzenie roślin cebulowych kwitnących wiosną. Należą do nich szachownice, nazywane też cesarskimi koronami. Są to imponujące rośliny, dość dużych rozmiarów. Równie okazały jest ozdobny czosnek olbrzymi. Ich cebule możemy nabyć właśnie teraz.

O sadzeniu roślin cebulowych możemy przeczytać we wrześniowym wydaniu czasopisma “Kocham Ogród”. Ponadto znajdziemy w nim również artykuły m.in. o ziołach zawsze pod ręką, o baśniowym zakątku w ogrodzie oraz o trwałych i eleganckich ścieżkach z cegły.

Kolejny “Tydzień w ogrodzie” już za tydzień.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/