Październik w ogrodzie, kalendarz ogrodnika

Październik w ogrodzie, kalendarz ogrodnika. Rozpoczynamy kolejny tydzień, zapraszamy więc na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” z garścią informacji o tym, na co warto zwrócić uwagę podczas planowania ogrodniczych prac na najbliższe dni. Udanego tygodnia! 🍁

„Gdy w październiku ciepło chadza, w lutym mrozy naprowadza.” Rozpoczynamy kolejny, całkiem jeszcze ciepły i pogodny „Tydzień w Ogrodzie”…

… który jak najbardziej możemy poświęcić na jesienne prace w ogrodzie oraz na podziwianie jesiennej metamorfozy otaczającej nas przyrody. Coraz więcej liści na drzewach i krzewach zmienia kolor z zieleni na odcienie żółci, pomarańczu i czerwieni. Ten coroczny spektakl jest zachwycający, zwłaszcza gdy pogoda dopisuje.

Nie tylko drzewa i krzewy nabierają kolorów, na rabatach nadal ozdobą są kolorowe kwiaty, m.in. tzw. kwiaty jednoroczne, do których zaliczyć można np. aksamitki, cynie, kosmosy, nagietki, słoneczniki czy nieśmiertelniki. Z nich wszystkich, a także z innych gatunków możemy o tej porze pobrać nasiona na kolejny sezon. Możemy też pozwolić roślinom na samoistne rozsianie się w miejscach, w których rosną obecnie.

W wielu rejonach naszego kraju nadal pięknie kwitną dalie, róże czy mieczyki, a także inne byliny i rośliny cebulowe. W ich przypadku pamiętajmy o systematycznym ogławianiu, czyli usuwaniu przekwitniętych kwiatów bądź kwiatostanów, które o tej porze szybko atakowane są przez pleśń lub inne choroby grzybowe.

W warzywnikach kontynuujemy zbiory, zwłaszcza roślin, które nie cierpią zimna, czyli m.in. pomidorów, papryki, fasolki szparagowej i wszystkich warzyw dyniowatych. Wykopujemy też ziemniaki. Pozostawić możemy gatunki, którym chłody nie są straszne, np. jarmuż i por. Te warzywa przetrwają nawet mróz i śnieg. Możemy zbierać je praktycznie przez całą zimę.

Przypominamy, że z wielu roślin warzywnych, tak samo jak z kwiatów, możemy pobrać nasiona do wysiewu w przyszłym roku. Dotyczy to przykładowo fasolki szparagowej, pomidorów czy papryki. Istotne jest jednak to, żeby nie były to tzw. odmiany F1. Nasiona należy zebrać ze zdrowych i dojrzałych owoców lub z zasuszonych strąków. Przechowujemy je potem w przewiewnej torbie lub pojemniku, w suchym miejscu o temperaturze pokojowej.

W przypadku warzyw dbamy o poplony, jeżeli wcześniej wysialiśmy je na grządkach. Regularnie je podlewamy, jeżeli ilość opadów w naszym rejonie jest niewystarczająca. W październiku nadal możemy wysiewać rzodkiewki i szpinak. Rzodkiewki będą gotowe do zbioru, w zależności od odmiany, po około 3-4 tygodniach, natomiast młode liście szpinaku przy sprzyjającej pogodzie, będziemy mogli zbierać w listopadzie lub grudniu. Natomiast jeżeli zima nadejdzie szybko, szpinakowe zbiory będzie można przeprowadzić wczesną wiosną.

Piękno jesieni możemy podkreślić poprzez jesienne nasadzenia w donicach na balkonach i tarasach, a także poprzez układanie jesiennych bukietów. Możemy je tworzyć zarówno z roślin kwitnących, jak również z gałązek o ozdobnych owocach, takich które rosną w ogrodzie lub takich, które znajdziemy podczas spaceru. Pogodne jesienne dni jak najbardziej zachęcają do spacerowania lub do ogrodowych zajęć.

Życzymy więc dużo zdrowia i przyjemnego tygodnia. A na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/