Po czym poznać, że roślinę trzeba już przesadzić?

Po czym poznać, że roślinę trzeba już przesadzić? Wiosna to najlepszy czas na przesadzanie domowych roślin doniczkowych, dlatego w dzisiejszym filmie z cyklu „Dom Pełen Kwiatów” przypomnienie po czym poznać, że roślinę trzeba już przesadzić i jak to zrobić. Zapraszam!

Przesadzanie roślin doniczkowych to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny, który najczęściej radzi się przeprowadzać wiosną, gdy rośliny zaczynają intensywnie rosnąć, zachęcona coraz dłuższym dniem i większą ilością światła. Wyjątkiem od tej reguły są rośliny kwitnące, które najlepiej jest przesadzić po przekwitnięciu, niezależnie od pory roku. Niewielkie, młode rośliny zaleca się przesadzać co roku. Starsze okazy w większych donicach, raz na kilka lat. A najlepiej jest podejść do każdej rośliny indywidualnie i zadecydować czy dany okaz potrzebuje przesadzenia. Po czym poznamy, że zmiana doniczki naszej roślinie jest potrzebna?

Roślinę doniczkową warto przesadzić, gdy jej korzenie wychodzą przez otwory drenażowe, to pierwszy znak, że doniczka jest za mała. Kolejnym znakiem może być fakt, że ziemia po podlaniu szybko przesycha. Jeżeli trzeba często podlewać roślinę, może to oznaczać, że ma już ona za mało podłoża, a bryła korzeniowa bardzo się rozrosła. Przesadzamy roślinę także wtedy, gdy zauważymy jej zahamowany wzrost, gdy mimo jej odpowiedniej pielęgnacji, przestaje ona wypuszczać nowe liście lub pędy. Od czasu do czasu warto zajrzeć do doniczki i sprawdzić jakie jest zagęszczenie bryły korzeniowej i jej ogólny stan.

Jeżeli po wyjęciu z doniczki zauważymy, że korzenie tworzą zwartą bryłę, warto przesadzić roślinę do większego pojemnika. Może się też okazać, że bryły korzeniowej prawie w ogóle nie ma, że korzenie np. przegniły. To także przesłanka do tego, żeby roślinę umieścić w nowym podłożu, żeby miała odpowiednie warunki do ponownego ukorzenienia się. Przesłanką do przesadzenia naszego okazu może być też zły stan podłoża, jeżeli jest ono zbite, słabo przepuszczalne, pokryte pleśnią lub osadem z wody i nawozów. Warto też przesadzić nowo zakupioną roślinę, nie zawsze, ale bardzo często. Zatem kiedy jest to wskazane?

Nowo zakupioną roślinę warto przesadzić, jeżeli jej korzenie przebijają się przez otwory drenażowe lub widać je na powierzchni ziemi. To znak, że roślina ma za mało miejsca. Ponadto sklepowe doniczki produkcyjne są często tymczasowe, lekkie, cienkie, niestabilne i łatwo się przewracają. W takim wypadku też warto dla nowego okazu znaleźć lepszy pojemnik. Producenci roślin często używają ziemi torfowej, która szybko wysycha i nie dostarcza składników odżywczych. Słabą jakość podłoża, które warto wymienić poznamy np. po tym, że woda szybko przelatuje przez doniczkę lub po tym, że zbija się ono w twardą bryłę. Wymiana podłoża jest też wskazana zawsze wtedy, gdy zauważymy w nim obecność szkodników.

Ale jeżeli takich przesłanek do natychmiastowego przesadzenia rośliny po zakupie nie ma i wygląda ona na zdrową, w dobrej kondycji, można dać jej 2-4 tygodnie na aklimatyzację w nowym domu i otoczeniu, zanim wymienimy doniczkę i podłoże na nowe. Także jeżeli roślina akurat kwitnie. Lepiej poczekać do końca jej kwitnienia, żeby jej nie stresować i żeby za szybko nie przekwitła.

Wiosna to najlepszy czas przesadzania domowych okazów, ale nie zawsze należy na nią czekać. Są sytuacje, w których warto zrobić to od razu, niezależnie od pory roku. Przykładowo wtedy, gdy roślina ma zbyt małą doniczkę, a także gdy zauważymy, że podłoże jest złej jakości. Gdy widoczne są oznaki choroby lub żerowania szkodników, a także gdy zdiagnozujemy przelanie rośliny i zauważymy jej gnijące korzenie.

A jakie są ogólne zasady przesadzania domowych roślin doniczkowych?

Nowa doniczka powinna być o 2-4 cm większa od poprzedniej, najlepiej z otworami drenażowymi na dnie, żeby nadmiar wody mógł zawsze swobodnie wypływać. W ten sposób zapobiegamy gniciu korzeni.

Podłoże należy dobrać do gatunku. W sklepach dostępne są różne ziemie dedykowane np. sukulentom i kaktusom, roślinom zielonym ozdobnym z liści czy storczykom. Niektórzy samodzielnie przygotowują podłoże dla swoich okazów. Większość domowych roślin preferuje ziemię lekką, przepuszczalną, o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie, dlatego często sięgamy po tzw. podłoże uniwersalne. Warto jednak pamiętać, że im lepsze podłoże będzie miała nasza roślina, tym lepiej będzie rosła. Zawsze przed przesadzeniem warto dowiedzieć się więcej o preferencjach przesadzanego właśnie gatunku.

Dzień przed przesadzeniem warto podlać roślinę. Wyjmujemy ją z doniczki delikatnie, starając się usunąć stare podłoże, jednocześnie nie uszkadzając korzeni. Jeżeli bryła korzeniowa okażę się wyjątkowo zbita, można ją rozluźnić, splątane korzenie rozplątać i ewentualnie przyciąć martwe fragmenty.

Na dnie nowej doniczki warto zadbać o warstwę drenażową, np. z gryzu, keramzytu, kamieni czy pokruszonej ceramiki. Większość roślin sadzimy w nowym podłożu na takiej samej głębokości, na jakiej rosły do tej pory, nie głębiej i nie płycej. Dosypujemy ziemi w brakujące miejsca i lekko ją dociskamy, delikatnie podlewamy i sprawdzamy czy jeszcze w jakichś miejscach jej nie brakuje, tak żeby szczelnie otuliła korzenie.

Przez kilka dni po przesadzeniu warto trzymać roślinę w miejscu osłoniętym przed bezpośrednim silnym nasłonecznieniem. Wiele podłoży ma startową dawkę nawozu, dlatego po przesadzeniu, wstrzymujemy się z nawożeniem przez dwa, cztery lub nawet sześć tygodni.

Z czasem ziemia w każdej doniczce traci składniki odżywcze, staje się zbita, co utrudnia korzeniom dostęp do tlenu i wody. Nowa ziemia dostarcza naszym okazom świeżych mikroelementów potrzebnych do zdrowego wzrostu. Nie zapominajmy więc o ważnym zabiegu przesadzania, a czasami po prostu wymiany podłoża nawet w tym samym pojemniku.

I to tyle na dziś. Zapraszam na kolejne filmy z cyklu „Dom Pełen Kwiatów” oraz do oglądania pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/