Por sprawdzone metody wysiewu

Por sprawdzone metody wysiewu – Por to warzywo, które możemy uprawiać z bezpośredniego wysiewu do gruntu, ale które częściej uprawiamy z rozsady. Rozsady te można przygotowywać w lutym lub w marcu. Jak to zrobić krok po kroku i jak wyglądały moje sadzonki pora w zeszłym roku podczas sadzenia na grządce? Między innymi o tym jest dzisiejszy odcinek z cyklu „Ogród Warzywny”. Zapraszam!

Ja wysiewam por w lutym, aczkolwiek można to zrobić także później unikając pikowania. Można nawet wysiać por w kwietniu wprost do gruntu, jeżeli ktoś nie przepada za pikowaniem. Ja wysiewam to warzywo dość wcześnie , planując późniejsze pikowanie i sadzenie takiej wielkości sadzonek na grządki na przełomie kwietnia i maja lub w maju, w zależności od pogody.

Do wyboru mamy trzy główne rodzaje nasion pora. Por wczesny, który należy zebrać najpóźniej jesienią, a który ja mam zamiar zbierać w miarę potrzeby już od lata. Tworzy długą łodygę rzekomą, ale nie nadaje się do zimowania w gruncie. O tym należy pamiętać. Drugi to por średnio wczesny, jego też nie zaleca się zimować na grządkach, ale można go zbierać dłużej niż wczesne odmiany. Nie tworzy już tak długiej łodygi rzekomej, jest bardziej zwarto. Trzecią grupę stanowią pory późne, ja akurat mam odmianę Bartek. I ta odmiana może być zimowana w gruncie, nadaje się też do dłuższego przechowywania zimą, jeżeli będziemy zmuszeni uprzątnąć warzywnik. Tego typu odmianę można zbierać nawet wiosną kolejnego roku, zanim wysiejemy w to miejsce wczesnowiosenne warzywa na przedplony. W tym sezonie wysieję w mniejszych ilościach wszystkie 3 odmiany. Latem będę zbierać por wczesny, jesienią por średniowczesny, a zimą lub na przedwiośniu kolejnego roku por późny.

Żeby przygotować rozsadę pora, oprócz nasion, jak zawsze, potrzebujemy wybranych pojemników, podłoża i wody.

Ja w tym roku wykorzystam plastikowe pojemniki po surówkach. Jeżeli wykorzystujemy tego typu plastiki po wyrobach spożywczych pamiętajmy, aby zawsze zrobić z nich otwory drenażowe na dnie, aby nadmiar wody nie zalegał, lecz miał swobodne ujście. Jeżeli wysiewamy różne odmiany, nie zapomnijmy o opisie, w moim przypadku jest to napis na papierowej taśmie.

W przypadku pora można wykorzystać też większe płaskie pojemniki lub specjalne kuwety przeznaczone do przygotowania rozsad. Niektórzy wysiewają po jednym nasionku do wielodoniczek, co sprawdza się zwłaszcza wtedy, gdy nie przeprowadzamy późniejszego pikowania, tylko prosto z wielodoniczek przesadzamy nasze pory np. w maju na miejsce stałe.

Podłoże do siewu i pikowania powinno być lekkie i przepuszczalne. Dla tych co trafili na nasz kanał po raz pierwszy, przypomnienie, że nie należy wykorzystywać ziemi z ogrodu,  bo mogą w niej znajdować się szkodniki i patogeny chorobotwórcze. Chyba że wcześniej  taką ziemię zdezynfekujemy, np. w wysokiej temperaturze i wymieszamy z piaskiem. W sklepach ogrodniczych można zaopatrzyć się w gotowe do użycia podłoże do wysiewu i pikowania, które często jest już z domieszką piasku i w którym nasiona wysiewane przeze mnie kiełkują bez problemu.

W paczce zazwyczaj jest 1 gram nasion tego warzywa. I z tego 1 grama uzyskuje się średnio 200 sztuk rozsady. W związku z tym, że wysiewam trzy różne odmiany, nie muszę wysiewać ich wiele. Dlatego też wybrałam mniejsze pojemniki. Od gęstości siewu zależeć będzie późniejszy termin pikowania. Jeżeli wysiejemy por gęsto, trzeba będzie rozsadzić go wcześniej, jeżeli zastosujemy rzadszy siew, pikowanie będzie można nieco opóźnić. Nasiona lekko przysypujemy ziemią, cienką warstwą, taką, żeby jedyni zakryć nasiona. Delikatnie całość przyklepujemy i podlewamy rozproszonym, delikatnym strumieniem, który nie wymyje nasion. Najwygodniej zrobić to za pomocą opryskiwacza.

Produkcja rozsady pora trwa mniej więcej 50-60 dni. Przyjmuje się, że kiełkowanie następuje po 12-14 dniach, ale często młode kiełki możemy zobaczyć już po 5-7 dniach. Chociaż roślina ta potrafi wykiełkować w ogrodzie przy temperaturze 3-4 stopni Celsjusza, to optymalna temperatura dla szybkich wschodów wynosi w jego przypadku 16-20 stopni Celsjusza. Nie powinna być ona wyższa niż 28 stopni. Gdy siewki pora już podrosną, można wynieść je już w chłodniejsze miejsce, jeżeli mamy taką możliwość. Np. do szklarni, gdzie temperatura oscyluje w granicach 10-15 stopni Celsjusza.

Bezpośrednio po wysiewie, możemy przykryć całość folią lub szybą, do czasu pojawienia się pierwszych wschodów, co pomaga utrzymać wysoką wilgotność podłoża, konieczną do kiełkowania roślin. Pamiętajmy w tym przypadku o codziennym wietrzeniu rozsad przez kilka lub kilkanaście minut. Jeżeli zauważymy, że podłoże lekko przeschło, natychmiast trzeba je znowu zwilżyć. Podłoże w przypadku rozsad powinno być jednak wilgotne, a nie mokre. Po ok. 3 tygodniach od wykiełkowania trzeba będzie przeprowadzić pikowanie siewek pora, zagłębiając je w nowym podłożu bardziej niż rosły do tej pory. Wszystko po to, by w maju mieć mniej więcej taką rozsadę.

Więcej na temat pikowania pora opowiem więc za mniej więcej trzy tygodnie. Zachęcam do śledzenia kanału OGRÓD NA CO DZIEŃ i do oglądania naszych kolejnych filmów.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/

#por #ogródwarzywny #warzywnik #uprawawarzyw #warzywa #siew #porady #ogrod #ogrodek #ogrodnik #zdrowie #seeds #ogrodniczka #warzywniak #uprawa #zdrowejedzenie #ogrod_na_co_dzień #ogród #ogródek #wysiew